Články / Seriály

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Radio FMz: Alva Noto, Coucou Chloe i nová Mitski

Kateřina Cumin, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 17.11.2021

Co nového za poslední týden? Bangery, hledání samotných hranic lidského vnímání i hořící lesy jsou tématy nových tracků. Noříme se do nové desky producenta Alva Noto, malujeme si budoucnost dívčí trojice Horsegirl a těšíme se na nové desky od Coucou Chloe nebo songwriterky Mitski, která svou novinku příští rok přiveze i do Prahy.

Alva Noto - HYbr:ID oval p-dance
Haló, je tu někdo? – Ano, já… Tím já je Alva Noto, ale jste jím i vy. Tak šikovný je německý producent Carsten Nicolai, pro kterého je hranice mezi vědomím a nevědomím něco jako semipermeabilní membrána, jíž prochází tam a zpátky, aniž by ublížil. Někdy je to příjemné více, jindy méně, ale nejčastěji jste fascinováni tím, jak hluboko se dostane a jak dobrodružné je sledovat jeho stopy. Aktuální album HYbr:ID I sice vychází z materiálu, který si od něj před dvěma lety objednal berlínský Staatsballett Berlin, ale to není podstatné. Persona prodlévající na křižovatce umění a vědy se tentokrát pokusila definovat formu obsahující „astrofyzické jevy, fikci a performance“, ale pozorný posluchač ví, že slova jsou v tomto případě jen zástěrky… Magie!


Coucou Chloe - Wizz
Francouzská producentka Coucou Chloe si libuje především v temnějších odstínech klubové elektroniky. Je spoluzakladatelkou kolektivu a labelu Nuxxe (spolu se Segou Bodegou a Shygirl), ve kterém se snaží o mazání hranic mezi žánry, škatulkami i pohlavími v hudbě, což dokládá i chystané turné s Mykkim Blancem. Producentka momentálně chystá třetí EP, na které láká banger Wizz. Samozřejmostí jsou skvělé beaty, přehnané video, absurdní módní kreace i chytlavé hláskování S-H-U, T-H-E, F-U, C-K-U-P. Pěkná vábnička!


Horsegirl - Billy
Podzimní kapela? Nene, žádné klišé, jen dívčí trio Penelope, Gigi a Nora mají ve zvyku pouštět ven nové písničky vždycky kolem listopadu. A není jich moc. Před dvěma lety zaujal první singl Forecast, ale jisté naděje vzbudilo až loni vydané třípisňové EP Ballroom Dance Scene et cetera. I to stačilo, aby je podepsali Matador, u kterých teď vydávají singl a zároveň plánují jarní koncerty, včetně několika vystoupení na austinské přehlídce SXSW. Skladba Billy vlastně nenabízí nic, co byste už někdy neslyšeli, kombinace indýčka a noise popu funguje už od přeměřování shoegazeových cviček. Ale jejich podání je... podmanivé.


Mitski - The Only Heartbreaker
Mitski pojmenovala svou nadcházející desku, která vyjde začátkem února, po vavřínovém houští. S nebezpečně hustými „laurel hells” se můžete setkat v Appalačském pohoří ve Spojených státech, dostávají tam jména po lidech, kteří se v nich navždy ztratili. Šestou řadovku americko-japonská umělkyně oznámila s druhým singlem The Only Heartbreaker, na kterém se vydává do krajin dosud neprozkoumaných – laciných osmdesátkových beatů. Optimistická melodie je ovšem v dramatické opozici tomu, o čem Mitski zpívá – o vztahu, ve kterém právě ona dělá chyby a způsobuje bolest. V metaforickém videoklipu ji vidíme v kouzelném lese, kde všechno, čeho se dotkne, okamžitě shoří. Jasný odkaz k staršímu songu A Burning Hill: „I am a forest fire / And I am the fire, and I am the forest / And I am a witness watching it.”


Info

foto © Cosmo Webber

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace