Články / Offtopic / / Komix

Rodinný život jako účel existence (Vision)

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 18.06.2022

Na kuchyňské lince jsou dva toustovače.
První toustovač se otočí na ten druhý a zeptá se: „Taky se občas cítíš tak prázdný?”
Na to mu druhý toustovač odpoví: „Prokristapána! Mluvící toustovač!”

Sám Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala. Navíc se celou jeho tvorbou line myšlenka, že kdyby se do lidí vetkly zákony robotiky, byli by pak mnohem lepší… stroje. Efektivnější, ohleduplnější, starostlivější. Komiksový scenárista Tom King na to jde s jedním členem superhrdinského týmu Avengers, androidem Visionem přesně naopak. Vision chce být lidštější. Touží po rodině tak moc, že si ji vyrobí a přestěhuje se s ní na předměstí Washingtonu. Dokonalý recept na štěstí se ale snadno může změnit v noční můru.

Vize rodiny, domu na předměstí se zahradou, garáží a autem, možná i se psem je něco, co mají Češi společného s Američany. Těžko jsme si tento recept na správný život převzali z amerických sitcomů a telenovel, spíše byl zakořeněný hluboko v nás. Vize, která byla a je předkládána uživatelům života jako dokonalé štěstí. Krásný dům, který je třeba každou chvíli opravovat, mnohonásobně se zvyšující ceny energií, rodina zabírající veškerý volný čas, a práce, díky které jsme nepřítomní ve zdánlivě banálních momentech, z nichž se pak poskládá celý život.

Vision, jeho manželka Virginia, starší dcera Viv a mladší syn Vin nejsou zase tak odlišní od lidí. Potýkají se s tradičními problémy předměstského života, jako jsou drby, školní kolektiv, latentní rasismus, první lásky i nedostatek času na rodinný život. Není snadné skloubit zachraňování světa a být pozorným manželem a rodičem. Vision není klasický robot a při netradičních situacích se odchyluje od základního naprogramování. A tak jako u lidí vznikají na základě vypjatých situací psychické újmy, Visionovi mají své error logy, zasekávají se, zacyklují a dokonce mohou zemřít, tedy být rozloženi.

Tom King čerpá ze života. Kdo má ženu a dítě, snadno rozpoznává příslušné vzorce chování, situace a nedorozumění. Interpretace chování druhých lidí je problémem pro člověka, co pak pro syntetickou bytost. Vision často připomíná svým chováním Dr. Manhattana z opusu magnum Alana Moorea Strážci. Bezcitnost ale nahrazuje pochopením a snahou přizpůsobit se. King je silný v detailech a s chutí prozkoumává život robotické celebrity, humorné scénky střídají mrazivé sekvence.

King byl po útocích z 11. září 2001 sedm let operačním důstojníkem protiteroristické jednotky CIA, umí dobře popsat hrozbu, reakce okolí a paranoiu. Strach z toho, že stroje nahradí lidi, spojený s pocitem méněcennosti a nedokonalosti ostatních se sice Vision snaží zmírňovat omezováním schopností svých ratolestí, ale setkává se spíše s nepochopením jak u rodiny, tak u okolí.

Komiks nabízí vedle osvěžujících rodinných patálií zamyšlení nad lidským údělem v automatizované společnosti, nad vlivem strojů na naši bezpečnost, svobodu a budoucnost. PS: Požitek z knihy se dá spojit se seriálem WandaVision od Disney+, který lze brát jako jeho prequel.

Info

Tom King, Gabriel Hernandez Walta - Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře (Crew, 2022)
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace