Články / Offtopic / / Komix

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.12.2021

Neil Gaiman je fanouškem starobylých bájí a severské mýty jsou jich bohatou studnicí. Jeho pečlivá rešeršní činnost při práci na románu Američtí bohové dala vzniknout i knize severských mýtů, které Gaiman posbíral, doplnil a převyprávěl. A komiksové zpracování nabízí přidanou hodnotu v podobě vizuální stránky.

Gaiman si už jako dítě zamiloval komiksová dobrodružství Mocného Tóra, jemuž dali vzniknout Jack Kirby, Stan Lee a Larry Lieber, a protože se toužil dozvědět více, vypůjčil si Mýty Seveřanů Rogera Lancelyna Greena, které mu přirostly srdci ještě více než pokřivené verze vydavatelství Marvel. Když se pro původní knihu sám snažil staré báje co nejpřesněji převyprávět, zkoumal překlady Prozaické Eddy Snorriho Sturlusona a také Poetickou Eddu. Z těchto děl vybíral jednotlivé příběhy, vyplňoval rozdíly, propojoval je a dával vzniknout hybridním verzím. Čtivějším a poutavějším.

Z prvních pěti příběhů prezentovaných ve sbírce vydané nakladatelstvím Argo je nejzábavnější ten nazvaný Friggina svatba, v němž se Tór musí vydávat za nevěstu krále obrů, aby získal zpět své kladivo Mjolnir. Z nevinné pohádky korunované kardinální žranicí se v závěru stávají jatka plné mrtvol. Za zmínku stojí postavy, které se oproti zažitým moderním ztvárněním často liší. Ódin není moudrý a mírný, ale lstivý a úskočný. Tór je sice silný a odvážný, ale spíše než dobromyslný je docela hloupý, nerudný a zabíjí, aby se pobavil. Loki je pak pohledný a velmi přesvědčivý, není to zrádce a padouch, jen je prohnanější než Ódin, a díky tomu je i katalyzátorem většiny příběhů.

Vizuální stránku dostali na starost různí kreslíři. Sérii zaštítil Philip Craig Russell a dodal jí svůj pohádkový punc, Mike Mignola ponurou mýtickou tajuplnost a David Rubín rozšafnost a divokost. Každý z kreslířů sedí ke své povídce dokonale a vznik komiksu z už tak výborné knihy přesvědčivě obhájí.

První ze dvou komiksových svazků se soustředí na vznik světa Midgardu, původ Ódina, obrů i prvních lidí. Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné. Gaiman spoustu těchto drobností už použil do jiných svých děl, ať už jde o Sandmana nebo Americké bohy, ale zde je vidíme pohromadě v celé jejich kráse.

Info

Mike Mignola, Jerry Ordway, David Rubín, Piotr Kowalski, Jill Thompson, Dave Stewart, Lovern Kindzierski, Galen Showman, Philip Craig Russell – Severská mytologie. Svazek I (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace