Články / Offtopic / / Komix

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.12.2021

Neil Gaiman je fanouškem starobylých bájí a severské mýty jsou jich bohatou studnicí. Jeho pečlivá rešeršní činnost při práci na románu Američtí bohové dala vzniknout i knize severských mýtů, které Gaiman posbíral, doplnil a převyprávěl. A komiksové zpracování nabízí přidanou hodnotu v podobě vizuální stránky.

Gaiman si už jako dítě zamiloval komiksová dobrodružství Mocného Tóra, jemuž dali vzniknout Jack Kirby, Stan Lee a Larry Lieber, a protože se toužil dozvědět více, vypůjčil si Mýty Seveřanů Rogera Lancelyna Greena, které mu přirostly srdci ještě více než pokřivené verze vydavatelství Marvel. Když se pro původní knihu sám snažil staré báje co nejpřesněji převyprávět, zkoumal překlady Prozaické Eddy Snorriho Sturlusona a také Poetickou Eddu. Z těchto děl vybíral jednotlivé příběhy, vyplňoval rozdíly, propojoval je a dával vzniknout hybridním verzím. Čtivějším a poutavějším.

Z prvních pěti příběhů prezentovaných ve sbírce vydané nakladatelstvím Argo je nejzábavnější ten nazvaný Friggina svatba, v němž se Tór musí vydávat za nevěstu krále obrů, aby získal zpět své kladivo Mjolnir. Z nevinné pohádky korunované kardinální žranicí se v závěru stávají jatka plné mrtvol. Za zmínku stojí postavy, které se oproti zažitým moderním ztvárněním často liší. Ódin není moudrý a mírný, ale lstivý a úskočný. Tór je sice silný a odvážný, ale spíše než dobromyslný je docela hloupý, nerudný a zabíjí, aby se pobavil. Loki je pak pohledný a velmi přesvědčivý, není to zrádce a padouch, jen je prohnanější než Ódin, a díky tomu je i katalyzátorem většiny příběhů.

Vizuální stránku dostali na starost různí kreslíři. Sérii zaštítil Philip Craig Russell a dodal jí svůj pohádkový punc, Mike Mignola ponurou mýtickou tajuplnost a David Rubín rozšafnost a divokost. Každý z kreslířů sedí ke své povídce dokonale a vznik komiksu z už tak výborné knihy přesvědčivě obhájí.

První ze dvou komiksových svazků se soustředí na vznik světa Midgardu, původ Ódina, obrů i prvních lidí. Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné. Gaiman spoustu těchto drobností už použil do jiných svých děl, ať už jde o Sandmana nebo Americké bohy, ale zde je vidíme pohromadě v celé jejich kráse.

Info

Mike Mignola, Jerry Ordway, David Rubín, Piotr Kowalski, Jill Thompson, Dave Stewart, Lovern Kindzierski, Galen Showman, Philip Craig Russell – Severská mytologie. Svazek I (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace