Články / Offtopic / / Komix

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 26.12.2021

Neil Gaiman je fanouškem starobylých bájí a severské mýty jsou jich bohatou studnicí. Jeho pečlivá rešeršní činnost při práci na románu Američtí bohové dala vzniknout i knize severských mýtů, které Gaiman posbíral, doplnil a převyprávěl. A komiksové zpracování nabízí přidanou hodnotu v podobě vizuální stránky.

Gaiman si už jako dítě zamiloval komiksová dobrodružství Mocného Tóra, jemuž dali vzniknout Jack Kirby, Stan Lee a Larry Lieber, a protože se toužil dozvědět více, vypůjčil si Mýty Seveřanů Rogera Lancelyna Greena, které mu přirostly srdci ještě více než pokřivené verze vydavatelství Marvel. Když se pro původní knihu sám snažil staré báje co nejpřesněji převyprávět, zkoumal překlady Prozaické Eddy Snorriho Sturlusona a také Poetickou Eddu. Z těchto děl vybíral jednotlivé příběhy, vyplňoval rozdíly, propojoval je a dával vzniknout hybridním verzím. Čtivějším a poutavějším.

Z prvních pěti příběhů prezentovaných ve sbírce vydané nakladatelstvím Argo je nejzábavnější ten nazvaný Friggina svatba, v němž se Tór musí vydávat za nevěstu krále obrů, aby získal zpět své kladivo Mjolnir. Z nevinné pohádky korunované kardinální žranicí se v závěru stávají jatka plné mrtvol. Za zmínku stojí postavy, které se oproti zažitým moderním ztvárněním často liší. Ódin není moudrý a mírný, ale lstivý a úskočný. Tór je sice silný a odvážný, ale spíše než dobromyslný je docela hloupý, nerudný a zabíjí, aby se pobavil. Loki je pak pohledný a velmi přesvědčivý, není to zrádce a padouch, jen je prohnanější než Ódin, a díky tomu je i katalyzátorem většiny příběhů.

Vizuální stránku dostali na starost různí kreslíři. Sérii zaštítil Philip Craig Russell a dodal jí svůj pohádkový punc, Mike Mignola ponurou mýtickou tajuplnost a David Rubín rozšafnost a divokost. Každý z kreslířů sedí ke své povídce dokonale a vznik komiksu z už tak výborné knihy přesvědčivě obhájí.

První ze dvou komiksových svazků se soustředí na vznik světa Midgardu, původ Ódina, obrů i prvních lidí. Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné. Gaiman spoustu těchto drobností už použil do jiných svých děl, ať už jde o Sandmana nebo Americké bohy, ale zde je vidíme pohromadě v celé jejich kráse.

Info

Mike Mignola, Jerry Ordway, David Rubín, Piotr Kowalski, Jill Thompson, Dave Stewart, Lovern Kindzierski, Galen Showman, Philip Craig Russell – Severská mytologie. Svazek I (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace