Články / Offtopic / / Komix

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 09.09.2023

Pokud byly první dvě knihy Parchantů z Jihu o vládě teroru fotbalového trenéra Bosse, druhé dvě jsou o ztrátě moci, kompromisech a samozřejmě o pomstě. Scenárista Jason Aaron po uznávané sérii Skalpy znovu ukazuje odvrácenou stranu Ameriky. Místo původních obyvatel kontinentu holdujících drogám a hazardu ukazuje křupany z jihu, kteří chtějí jen chlastat pivo, chodit na fotbal (ten americký) místního týmu a sledovat masakr novodobých gladiátorských soubojů, k tomu baštit žebírka.

Americký jih je svět ve světě a Aaron skládá hold své domovině. Rochní se v násilí, korupci, a především v duších skutečných lidí. Parchanti z Jihu jsou složení z nejvybranějších násilníků, tyranů a vrahů a nade všemi ční Euless Boss, neohrožený vládce okresu Craw. Život mu ale začal oplácet tvrdé rány, které sám tak rád rozdával, a jeho pomalý pád je až překvapivě uspokojivé sledovat. Stále všechno bere se stoickým klidem a výrazem, který umí jen Clint Eastwood, o to jsou děsivější momenty, kdy nevyhrává a bojuje proti všem a všemu, co mu brání zvítězit.

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí. Kratší epizody, úderné pointy, ale žádná z postav už bohužel nepřiroste k srdci jako Earl Tubb nebo právě Boss, jejichž konflikt celou sérii odstartoval. Pořád je to vysoký nadstandard, ale dokonalému líčení Bossova dětství z druhé knihy se pokračování nemůže rovnat. Po výtvarné stránce jde stále o špičku. Jason Latour platí (platil) v oboru za živoucí legendu – zběsilé akční scény, cit pro detail a tupé pohledy dokonale doplňují ságu o vidlácích a americkém fotbalu. Utlumená barevná paleta je prosycena rudou a finální konfrontace při výbuších největšího vzteku se zarývá do mozku.

Otázkou je, kdy a jestli vůbec se dočkáme dalšího pokračování Parchantů z Jihu. Výtvarník a spolutvůrce Latour byl obviněn ze sexuálního obtěžování, jeho tvorba se před pěti lety stručně řečeno zpomalila a omezila na komiksové stripy. Ale scenárista Aaron se nechal slyšet, že příběh není dokončen, tak nezbývá než doufat, že si poradí i bez Latoura.

Info

Jason Aaron, Jason Latour –⁠ Parchanti z jihu: Návrat domů (Crew, 2022)
web nakladatelství

Jason Aaron, Jason Latour –⁠ Parchanti z jihu: Zkouška odvahy (Crew, 2023)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace