Články / Offtopic / / Komix

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.01.2021

Steven Strange, chirurg, který po autonehodě přišel o cit v prstech, a tak i o svou lukrativní práci, se jako slepý k houslím dostal k titulu nejmocnějšího mága. Chtěl si pomocí kouzel vyléčit ruce a spadl mu do nich osud celého světa. Přes počáteční obavy se stal platným ochráncem Země a byl na svou pozici patřičně hrdý. Až doposud. Kdysi nenáviděný bůh lsti, falše a mnoha jiných špatností Loki začal sekat latinu. V turnaji kouzelníků získal titul nejvyššího čaroděje, aby na něm vystřídal doktora Strange. Ten si k předčasnému důchodu přilepšuje felčařením na veterinární klinice...

Scenárista Donny Cates, se kterým jsme měli tu čest už při Thanosově fantastické koncovce, převrátil realitu Doctora Strange naruby a udělal z něj ukřivděného padoucha. Čtenář je hozen do světa, kde nemůže věřit ani vypravěči ani protagonistům. Loki, který zdědil krom titulu i Strangeův příbytek Sanctum Sanctorum, hledá cestu do kalhotek své nové pomocnice a také pase po otevření poslední zapečetěné místnosti, kde dřímá tajemství tak mocné, že Strange možná donutí vrátit se z vejminku.

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná. Cates dělá z hlavní postavy sebestřednou primadonu, která omlouvá svou přirozenost nutností vykonání vyššího dobra. Loki je oproti tomu za charismatického fešáka, kterému všichni křivdí, přestože dokazuje své dobré úmysly. Celkově je Bůh magie další přípravkou hrdiny k mnohem zásadnějšímu úkolu, naznačeném - jak jinak - v závěru knihy. Donny Cates ovšem pojal i takovýto „přívěsek“ jako originální cvičení, které obstojí samo o sobě.

Výtvarná stránka je na tom už malinko hůře. Gabriel Hernandez Walta je sice slušný kreslíř, ale mdlý, nezajímavý styl zadupává do země Niko Henrichon, známý z minulého dílu. A to namaloval pouze scénu Strangeovy porážky. Propracované detaily, výstižné výrazy v obličeji a celková atmosféra jsou o několik úrovní výše. Škoda že si ti dva, po vzoru hlavních hrdinů, účast na Bohu magie neprohodili.

Překvapivé finále, které vrátí spoustu věcí do hodně starých kolejí, budí úsměv na tváři. Mělo to, co se dělo v minulé sérii, vůbec nějaký smysl? Status quo bylo obnoveno, magie zachráněna a v zásadě startujeme s čistým štítem. Cates krásně ukazuje, že není třeba bourat a pořád přicházet s něčím novým. Zajímavé příběhy se skrývají i při znovubudování toho starého.

Info

Donny Cates, Niko Henrichon, Gabriel Hernandez Walta – Doctor Strange 6: Bůh magie (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace