Články / Offtopic / / Komix

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.01.2021

Steven Strange, chirurg, který po autonehodě přišel o cit v prstech, a tak i o svou lukrativní práci, se jako slepý k houslím dostal k titulu nejmocnějšího mága. Chtěl si pomocí kouzel vyléčit ruce a spadl mu do nich osud celého světa. Přes počáteční obavy se stal platným ochráncem Země a byl na svou pozici patřičně hrdý. Až doposud. Kdysi nenáviděný bůh lsti, falše a mnoha jiných špatností Loki začal sekat latinu. V turnaji kouzelníků získal titul nejvyššího čaroděje, aby na něm vystřídal doktora Strange. Ten si k předčasnému důchodu přilepšuje felčařením na veterinární klinice...

Scenárista Donny Cates, se kterým jsme měli tu čest už při Thanosově fantastické koncovce, převrátil realitu Doctora Strange naruby a udělal z něj ukřivděného padoucha. Čtenář je hozen do světa, kde nemůže věřit ani vypravěči ani protagonistům. Loki, který zdědil krom titulu i Strangeův příbytek Sanctum Sanctorum, hledá cestu do kalhotek své nové pomocnice a také pase po otevření poslední zapečetěné místnosti, kde dřímá tajemství tak mocné, že Strange možná donutí vrátit se z vejminku.

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná. Cates dělá z hlavní postavy sebestřednou primadonu, která omlouvá svou přirozenost nutností vykonání vyššího dobra. Loki je oproti tomu za charismatického fešáka, kterému všichni křivdí, přestože dokazuje své dobré úmysly. Celkově je Bůh magie další přípravkou hrdiny k mnohem zásadnějšímu úkolu, naznačeném - jak jinak - v závěru knihy. Donny Cates ovšem pojal i takovýto „přívěsek“ jako originální cvičení, které obstojí samo o sobě.

Výtvarná stránka je na tom už malinko hůře. Gabriel Hernandez Walta je sice slušný kreslíř, ale mdlý, nezajímavý styl zadupává do země Niko Henrichon, známý z minulého dílu. A to namaloval pouze scénu Strangeovy porážky. Propracované detaily, výstižné výrazy v obličeji a celková atmosféra jsou o několik úrovní výše. Škoda že si ti dva, po vzoru hlavních hrdinů, účast na Bohu magie neprohodili.

Překvapivé finále, které vrátí spoustu věcí do hodně starých kolejí, budí úsměv na tváři. Mělo to, co se dělo v minulé sérii, vůbec nějaký smysl? Status quo bylo obnoveno, magie zachráněna a v zásadě startujeme s čistým štítem. Cates krásně ukazuje, že není třeba bourat a pořád přicházet s něčím novým. Zajímavé příběhy se skrývají i při znovubudování toho starého.

Info

Donny Cates, Niko Henrichon, Gabriel Hernandez Walta – Doctor Strange 6: Bůh magie (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace