Články / Offtopic / / Komix

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 05.01.2021

Steven Strange, chirurg, který po autonehodě přišel o cit v prstech, a tak i o svou lukrativní práci, se jako slepý k houslím dostal k titulu nejmocnějšího mága. Chtěl si pomocí kouzel vyléčit ruce a spadl mu do nich osud celého světa. Přes počáteční obavy se stal platným ochráncem Země a byl na svou pozici patřičně hrdý. Až doposud. Kdysi nenáviděný bůh lsti, falše a mnoha jiných špatností Loki začal sekat latinu. V turnaji kouzelníků získal titul nejvyššího čaroděje, aby na něm vystřídal doktora Strange. Ten si k předčasnému důchodu přilepšuje felčařením na veterinární klinice...

Scenárista Donny Cates, se kterým jsme měli tu čest už při Thanosově fantastické koncovce, převrátil realitu Doctora Strange naruby a udělal z něj ukřivděného padoucha. Čtenář je hozen do světa, kde nemůže věřit ani vypravěči ani protagonistům. Loki, který zdědil krom titulu i Strangeův příbytek Sanctum Sanctorum, hledá cestu do kalhotek své nové pomocnice a také pase po otevření poslední zapečetěné místnosti, kde dřímá tajemství tak mocné, že Strange možná donutí vrátit se z vejminku.

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná. Cates dělá z hlavní postavy sebestřednou primadonu, která omlouvá svou přirozenost nutností vykonání vyššího dobra. Loki je oproti tomu za charismatického fešáka, kterému všichni křivdí, přestože dokazuje své dobré úmysly. Celkově je Bůh magie další přípravkou hrdiny k mnohem zásadnějšímu úkolu, naznačeném - jak jinak - v závěru knihy. Donny Cates ovšem pojal i takovýto „přívěsek“ jako originální cvičení, které obstojí samo o sobě.

Výtvarná stránka je na tom už malinko hůře. Gabriel Hernandez Walta je sice slušný kreslíř, ale mdlý, nezajímavý styl zadupává do země Niko Henrichon, známý z minulého dílu. A to namaloval pouze scénu Strangeovy porážky. Propracované detaily, výstižné výrazy v obličeji a celková atmosféra jsou o několik úrovní výše. Škoda že si ti dva, po vzoru hlavních hrdinů, účast na Bohu magie neprohodili.

Překvapivé finále, které vrátí spoustu věcí do hodně starých kolejí, budí úsměv na tváři. Mělo to, co se dělo v minulé sérii, vůbec nějaký smysl? Status quo bylo obnoveno, magie zachráněna a v zásadě startujeme s čistým štítem. Cates krásně ukazuje, že není třeba bourat a pořád přicházet s něčím novým. Zajímavé příběhy se skrývají i při znovubudování toho starého.

Info

Donny Cates, Niko Henrichon, Gabriel Hernandez Walta – Doctor Strange 6: Bůh magie (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace