Články / Reporty

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel | Články / Reporty | 27.07.2021

Zlínský Zvěřinec pořádal Slavnost v houští kousek za městem. Původní idea, že bude probíhat vždy na jiném místě, vzala sice za své, ale po loňském ročníku do menší míry přeloženém do online džungle, představoval letošní návrat do remízu u Lukova návrat k jistotám. V_houští je jako site-specific akce ze své podstaty vázaná na dané místo a jako taková je do domovů nepřenositelná. Dramaturgie nestaví na zavedených jménech, ale na přátelských vztazích, provázaných jako místní ekosystém. A tak i vstupné bylo dobrovolné a poslouží na výsadbu poničených stromů na jižní Moravě.

Podvečerní hodiny patřily folku, který do lesních porostů neodmyslitelně patří stejně jako oheň a špekáčky. Všechno bylo. Hned na úvod Comar in the Cube vyslal jasné poselství, že folk’s not dead, jak by se snad mohlo z dopoledních zpráv o loučení s Františkem Nedvědem zdát. Za následujícím projektem Nech čagan viset stojí spisovatelka, bloggerka a hudebnica Irena Knedlová Vlčková, která do svého vystoupení přidává prvky folklóru a rapuje v místním nářečí. Své vyprávění, čtené i zhudebněné, situuje do nedaleké Podkopné Lhoty a promítá se v něm magie Hostýnských vrchů. Bodrá to žena. Olomoučtí Åncient Teenager tady zapustili kořeny už předloni, tentokrát poprvé v duu. Oželeli tak účast na Czech Ukulele Festivalu, na který je beztak nikdo nepozval. Tady byli vítáni a průběžně občerstvováni meruňkovicí, čehož se s radostí a odpovědně zhostil Martin Šinkovský. Bodrý to muž.

fotogalerie ze Slavnosti ke zhlédnutí zde

Odmítnout v těchto končinách kalíšek, je jako podepsat si ortel, a to nechceš. Už tak nám po premiérovém vystoupení úderných Apolloguys dýchali za krk Synové smrti. „Další song se jmenuje Začni a je o smrti. My hrajeme písně o smrti a o lásce. Až bude o lásce, tak vám řeknu.“ Opětovné hudební zmrtvýchvstání Romana Vičíka, takže klobouk na hlavu pro případ, že bys měl zubaté pohlédnout do očí, ať můžeš sklopit krempu. Blues, danse macabre a pohrobci Nylon Jail. O půlnoci se o závěrečnou sonickou tečku postará No.c, formace pořádajícího Honzy Tomšů. Ten pro tu chvíli odloží mikrofon a židovská přísloví, chopí se kytary a s bicími na sebe řvou jako na lesy, uši rve i ta poblikávající žárovka. Kytara letí do houští a Call Me úlet mixují Algiers s Neunundneunzig Luftballons. Na place i v krmelci to vypadá, že pár otrlých se tady ke spánku hned tak nechystá. Takových setkání klidně houšť.

Info

Slavnost v houští
24. 7. 2021, Lukov

foto: Jiří Přivřel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace