Zprávy / Festivalové

Sylvain Chauveau a ensemble 0 v klášteře sv. Gabriela

Sylvain Chauveau a ensemble 0 v klášteře sv. Gabriela

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.12.2023

Se svým projektem ensemble 0 přijíždí na Spectaculare festival francouzský ambientní skladatel Sylvain Chauveau, jeden z nejvýznamnějších současných představitelů „tiché“ hudby. V tělese, které reprezentují hudebníci z celého světa, se zabývá podobami minimalismu hraného na akustické nástroje. Speciální večer v eklektickém prostoru Rajské Zahrady v Gabriel Loci se představí také nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který 27. března pozve posluchače ambientu na introspektivní hudební zážitek, který v obou případech doplní site-specific vizuály.

Bodem nula pro ensemble 0 byl rok 2004, kdy se čtveřice přátel v čele se Sylvainem Chauveaum rozhodla sestavit těleso, které by bylo věnované současné akustické hudbě. Tehdy se také zrodila představa proměnlivé a geometricky neustálené sestavy, původní členové byli z Francie, Katalánska a Belgie, v následujících letech ale Ensemble 0 prošlo několik desítek spřátelených hudebníků z celého světa. Vydali zatím deset alb na značkách jako flau nebo Crammed Disc. Repertoár ensemble 0 se točí kolem nejrůznějších podob minimalismu. Symbolicky zahájili svoji kariéru největší žánrovou klasikou – slavnou „němou“ skladbou Johna Cage 4'33", kterou na debutové desce z roku 2006 vydali hned v pěti verzích. Za dobu své existence hrál ensemble 0 třeba skladby od Moondoga, Julia Eastmana, Arthura Russella nebo George Ligetiho. Do Prahy ale přijíždí s vlastní kompozicí jojoni, kterou napsalo trio Sylvain Chauveau, Stéphane Garin a Joël Mérah a na desce vyšla v létě 2023. Ve stejné sestavě dorazí ensemble 0 i do sálu Rajská zahrada v smíchovském prostoru Gabriel Loci, kde zahrají akustický koncert.


První pražský koncert ensemble 0 doprovodí nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který je usazený střídavě v Berlíně a Amsterdamu. Studoval jazz, ale osvědčené postupy a tradiční nástroje nemá problém míchat se současnou elektronikou. Jeho hudba se vyznačuje výrazným citem pro melodii a snahou vytvořit vtahující a introspektivní posluchačský zážitek. Jeho debutové album Children Of Trinoom vydal na podzim 2022 britský label Apollo a Tysma na něm v abstraktním, neoklasickém stylu zachycuje svoje vzpomínky na dětství. Tysma v minulosti objel svět s kapelami všech možných žánrů, jeho basa nebo klavír jsou slyšet na spoustě nahrávek a má za sebou také několik velmi originálních remixů. Vždy ale směřoval k vlastním kompozicím.

Info

Spectaculare_11:
Sylvain Chauveau (fr) & ensemble 0 + Andert Tysma (nl)
27. 3. 2024 19:00
Gabriel Loci, Praha
Fb událost

foto © Jérémie Kerling

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno ohlašuje MonoNeona, Forq a Freak Power

redakce 24.05.2024

Coby pravák hraje MonoNeon na kytaru původně určenou pro leváky, ale bez toho, aniž by si otočil struny.

Mladí ladí jazz i na podzim

redakce 24.05.2024

Největší hvězdou bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla.

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

redakce 23.05.2024

17. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne pod kuratelou hudebních průkopníků Arooj Aftab, Bo Ningen, Crystallmess, Darkside, Mabe Fratti a Touching Bass.

Knižní lázně v Mariánských Lázních

redakce 22.05.2024

Program vyznávající pestrost kultury v atmosféře lázeňského města připomene i výročí Franze Kafky a Bedřicha Smetany.

Hloubkový ponor na oslavě Hlubina

redakce 21.05.2024

Hloubkový ponor do podzemního světa kulturní scény, poslední návrat na místo vzniku a nová kolaborace.

Cool v plotě osciluje mezi žánry

redakce 21.05.2024

Letos vystoupí více než třicet umělců ze Španělska, Velké Británie, Polska, Slovenska a řada současných objevů z české scény.

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

redakce 20.05.2024

Chris Botti přiveze do Brna vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu.

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace