Články / Offtopic / / Komix

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 25.09.2021

Konec devatenáctého století, severní Amerika. Bratři Luke a Brad Burnsovi přišli v útlém věku o matku, kterou zavraždil jejich otec Edward King, vůdce neblaze proslulého gangu Crimson. Mladší Luke poctivě pracoval a ze staršího Brada se stal nájemný zabiják hledající vraha jejich matky. Oba v cestě za pomstou nalezli nový domov, ten jim ale dlouho nevydržel. Vražda Anne, kterou Luke bral jako svou druhou matku, ho mění v démona pomsty.

Posledními dvěma díly Zelené krve Masasumi Kakizaki ozvláštňuje příběh o pomstě rasovými problémy, ať už jde o předky Afroameričanů a jejich krádeže dobytka nebo o rudochy a jejich boj o posvátná území. Hlavní linka se věnuje postupné likvidaci členů gangu Crimson až k velkému finále a konfrontaci bratří s jejich otcem. Kakizakiho scénáře nejsou bůhvíjak oslnivé a jak sám přiznává v jednom z doslovů, raději kreslí, než píše, přesto dokáže vyseknout slušnou poklonu starým spaghetti westernům. Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce. Možná i proto je Zelená krev unikátem, který se dá připodobnit ke korejskému westernu Hodný, zlý a divný Jee-woon Kima. Povědomé západní zápletky jsou mnohem frenetičtější a vyhrocenější s často bizarním humorem, se kterým hltač asijské literatury a kinematografie prostě počítá.

Kresba stále zůstává hnací silou celé komiksové řady – obrazy indiánů útočících na pevnost konfederace nebo exploze budov, nezapomenutelný gatling, dokonalé, čisté tahy. Zelená krev má svůj půvab právě díky obrázkům, které vyvažují standardní zápletku i příběh.

Finále série je řádně krvavé i patetické. Bohužel zde není žádný zásadní zvrat ani šokující odhalení, jen poklidný konec a smíření. Kakizaki jako by chtěl svým hrdinům dopřát odpočinek. Ne že by rezignoval na originalitu, spíše chtěl oživit staré časy, kdy jako kluk s tátou hltal staré westerny. A to mu nelze mít za zlé.

Info

Masasumi Kakizaki - Zelená krev 4/5 (Crew, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace