Články / Offtopic / / Komix

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 25.09.2021

Konec devatenáctého století, severní Amerika. Bratři Luke a Brad Burnsovi přišli v útlém věku o matku, kterou zavraždil jejich otec Edward King, vůdce neblaze proslulého gangu Crimson. Mladší Luke poctivě pracoval a ze staršího Brada se stal nájemný zabiják hledající vraha jejich matky. Oba v cestě za pomstou nalezli nový domov, ten jim ale dlouho nevydržel. Vražda Anne, kterou Luke bral jako svou druhou matku, ho mění v démona pomsty.

Posledními dvěma díly Zelené krve Masasumi Kakizaki ozvláštňuje příběh o pomstě rasovými problémy, ať už jde o předky Afroameričanů a jejich krádeže dobytka nebo o rudochy a jejich boj o posvátná území. Hlavní linka se věnuje postupné likvidaci členů gangu Crimson až k velkému finále a konfrontaci bratří s jejich otcem. Kakizakiho scénáře nejsou bůhvíjak oslnivé a jak sám přiznává v jednom z doslovů, raději kreslí, než píše, přesto dokáže vyseknout slušnou poklonu starým spaghetti westernům. Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce. Možná i proto je Zelená krev unikátem, který se dá připodobnit ke korejskému westernu Hodný, zlý a divný Jee-woon Kima. Povědomé západní zápletky jsou mnohem frenetičtější a vyhrocenější s často bizarním humorem, se kterým hltač asijské literatury a kinematografie prostě počítá.

Kresba stále zůstává hnací silou celé komiksové řady – obrazy indiánů útočících na pevnost konfederace nebo exploze budov, nezapomenutelný gatling, dokonalé, čisté tahy. Zelená krev má svůj půvab právě díky obrázkům, které vyvažují standardní zápletku i příběh.

Finále série je řádně krvavé i patetické. Bohužel zde není žádný zásadní zvrat ani šokující odhalení, jen poklidný konec a smíření. Kakizaki jako by chtěl svým hrdinům dopřát odpočinek. Ne že by rezignoval na originalitu, spíše chtěl oživit staré časy, kdy jako kluk s tátou hltal staré westerny. A to mu nelze mít za zlé.

Info

Masasumi Kakizaki - Zelená krev 4/5 (Crew, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace