Články / Offtopic / / Komix

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 25.09.2021

Konec devatenáctého století, severní Amerika. Bratři Luke a Brad Burnsovi přišli v útlém věku o matku, kterou zavraždil jejich otec Edward King, vůdce neblaze proslulého gangu Crimson. Mladší Luke poctivě pracoval a ze staršího Brada se stal nájemný zabiják hledající vraha jejich matky. Oba v cestě za pomstou nalezli nový domov, ten jim ale dlouho nevydržel. Vražda Anne, kterou Luke bral jako svou druhou matku, ho mění v démona pomsty.

Posledními dvěma díly Zelené krve Masasumi Kakizaki ozvláštňuje příběh o pomstě rasovými problémy, ať už jde o předky Afroameričanů a jejich krádeže dobytka nebo o rudochy a jejich boj o posvátná území. Hlavní linka se věnuje postupné likvidaci členů gangu Crimson až k velkému finále a konfrontaci bratří s jejich otcem. Kakizakiho scénáře nejsou bůhvíjak oslnivé a jak sám přiznává v jednom z doslovů, raději kreslí, než píše, přesto dokáže vyseknout slušnou poklonu starým spaghetti westernům. Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce. Možná i proto je Zelená krev unikátem, který se dá připodobnit ke korejskému westernu Hodný, zlý a divný Jee-woon Kima. Povědomé západní zápletky jsou mnohem frenetičtější a vyhrocenější s často bizarním humorem, se kterým hltač asijské literatury a kinematografie prostě počítá.

Kresba stále zůstává hnací silou celé komiksové řady – obrazy indiánů útočících na pevnost konfederace nebo exploze budov, nezapomenutelný gatling, dokonalé, čisté tahy. Zelená krev má svůj půvab právě díky obrázkům, které vyvažují standardní zápletku i příběh.

Finále série je řádně krvavé i patetické. Bohužel zde není žádný zásadní zvrat ani šokující odhalení, jen poklidný konec a smíření. Kakizaki jako by chtěl svým hrdinům dopřát odpočinek. Ne že by rezignoval na originalitu, spíše chtěl oživit staré časy, kdy jako kluk s tátou hltal staré westerny. A to mu nelze mít za zlé.

Info

Masasumi Kakizaki - Zelená krev 4/5 (Crew, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace