Články / Offtopic / / Komix

Westernová manga (Zelená krev I.)

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.04.2020

Ženy, které sotva připluly do Ameriky a neměly peníze ani práci, byly často zneužity podnikavci, kteří jim vyplatili pětidolarovou zálohu a zavřeli je ve slumech, kde musely za nelidských podmínek až do úmoru pracovat ve fabrikách či nevěstincích. Otroctví, považované za hanbu jihu, mělo na severu pouze jinou podobu...

Gangy New Yorku, Kakizakiho verze. New York, 1865. Dva bratři, sirotci Luke a Brad se protloukají životem ve čtvrti Five Points (někde na budoucím Manhattanu), možná nehorším slumu na světě. Mladší Luke je prototyp správného a spolehlivého kluka, který dře, aby vydělal něco peněz a mohl s bratrem vypadnout, pořídit si na Západě kus vlastní půdy a žít si po svém. Brad obvykle nedělá nic a celé dny se poflakuje nebo ojíždí svou oblíbenou šlapku v blízkém nevěstinci. V noci však za peníze odklízí lidi pro gang Grave Diggers (Hrobaříci) a jde o nejobávanějšího zabijáka v New Yorku s přezdívkou Smrťák.

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem. Massasumi Kakizaki si, jako každý správný cizinec, nastudoval dobové reálie a vykreslení prostředí je historicky poměrně přesné. Postavy jsou živé, i když trochu předvídatelné. Na druhou stranu to k žánru, kterému Zelená krev vzdává poctu, patří. Ten, kdo s oblibou sledoval kultovní seriál Deadwood z produkce HBO, se zde vyloženě najde. Stejné motivy, podobné postavy a pouze zasazení do budoucího velkoměsta, oproti zaprděné vesničce, halí veškeré dění za pohodlný závoj anonymity.

Zelená krev je výjimečná především díky neuvěřitelné vizuální stránce. Kakizaki jako kreslíř předbíhá Kakizakiho scenáristu mílovými kroky. Jeho specifická technika nabízí fantastické černobílé obrazy, obzvláště působivé jsou noční scény. Detailní stínování, čáry a linie znázorňující vířící písek nebo lom světla z pouličních lamp působí jako kazy na staré filmové pásce a přidávají atmosféře. Dennímu světlu vévodí čisté linie a důraz na detail.

První díl si bere za úkol představení postav a až závěr určuje směr, kterým se má příběh odvíjet. Každá kapitola je uvozována krátkou úvahou nad situací, která koncem devatenáctého století panovala a dává tušit, o čem celá série bude. Už teď je jisté, že cesta k vysněnému poli a mírumilovnému hospodaření povede přes hromady mrtvých těl.

Info

Masasumi Kakizaki - Green Blood 1 (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.