Články / Offtopic / / Komix

Westernová manga (Zelená krev I.)

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.04.2020

Ženy, které sotva připluly do Ameriky a neměly peníze ani práci, byly často zneužity podnikavci, kteří jim vyplatili pětidolarovou zálohu a zavřeli je ve slumech, kde musely za nelidských podmínek až do úmoru pracovat ve fabrikách či nevěstincích. Otroctví, považované za hanbu jihu, mělo na severu pouze jinou podobu...

Gangy New Yorku, Kakizakiho verze. New York, 1865. Dva bratři, sirotci Luke a Brad se protloukají životem ve čtvrti Five Points (někde na budoucím Manhattanu), možná nehorším slumu na světě. Mladší Luke je prototyp správného a spolehlivého kluka, který dře, aby vydělal něco peněz a mohl s bratrem vypadnout, pořídit si na Západě kus vlastní půdy a žít si po svém. Brad obvykle nedělá nic a celé dny se poflakuje nebo ojíždí svou oblíbenou šlapku v blízkém nevěstinci. V noci však za peníze odklízí lidi pro gang Grave Diggers (Hrobaříci) a jde o nejobávanějšího zabijáka v New Yorku s přezdívkou Smrťák.

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem. Massasumi Kakizaki si, jako každý správný cizinec, nastudoval dobové reálie a vykreslení prostředí je historicky poměrně přesné. Postavy jsou živé, i když trochu předvídatelné. Na druhou stranu to k žánru, kterému Zelená krev vzdává poctu, patří. Ten, kdo s oblibou sledoval kultovní seriál Deadwood z produkce HBO, se zde vyloženě najde. Stejné motivy, podobné postavy a pouze zasazení do budoucího velkoměsta, oproti zaprděné vesničce, halí veškeré dění za pohodlný závoj anonymity.

Zelená krev je výjimečná především díky neuvěřitelné vizuální stránce. Kakizaki jako kreslíř předbíhá Kakizakiho scenáristu mílovými kroky. Jeho specifická technika nabízí fantastické černobílé obrazy, obzvláště působivé jsou noční scény. Detailní stínování, čáry a linie znázorňující vířící písek nebo lom světla z pouličních lamp působí jako kazy na staré filmové pásce a přidávají atmosféře. Dennímu světlu vévodí čisté linie a důraz na detail.

První díl si bere za úkol představení postav a až závěr určuje směr, kterým se má příběh odvíjet. Každá kapitola je uvozována krátkou úvahou nad situací, která koncem devatenáctého století panovala a dává tušit, o čem celá série bude. Už teď je jisté, že cesta k vysněnému poli a mírumilovnému hospodaření povede přes hromady mrtvých těl.

Info

Masasumi Kakizaki - Green Blood 1 (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.