Články / Reporty

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 13.11.2021

Dramaturgové a organizátoři míní a covid mění. Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu. Kvůli karanténě odřekla na sobotu naplánovaná Druhá tráva, v pátek očekávání Švédi Black River Delta zrušili koncert dvacet hodin před začátkem.

A tak se z druhého festivalového dne stala v podstatě středoevropská přehlídka s legendárním headlinerem jako vyvrcholením večera. Začátek patřil nadějím, které si teprve prošlapávají svou cestičku. Ale pokud budou vznikat kapely jako domácí Foxy Mama nebo polští The Muddlers, není třeba se o budoucnost blues bát. Obě uskupení nabídla žánrově aktuální pojetí: Prvně jmenovaní lovili ve vodách procítěného soul-blues à la Prince, druzí notně přitvrdili a do svižného zvuku přidali i dávku tvrdého rocku, dvě skladby letošního oslavence Boba Dylana a hlavně měli v čele zpěvačku, což je jev letos nevídaný. Obě vystoupení spojovala i pochopitelná nervozita, ta se postupně vytrácela.

Pomyslnou soutěž o největší ansámbl ročníku letos vyhrálo desetihlavé těleso Full Flavour Orchestra. V čele s Markem Hlavicou, který je jinak festivalovému publiku známější coby moderátor celé přehlídky, se postarali o první vrchol pátečního večera. Název nelhal, tohle nebyl žádný odvar, ale pořádně hutný bujón plný chuti, který funkoval, bluesoval i souloval. Jak se mu jen zachtělo. A kdo by řekl, že se cimbál stane plnohodnotným nástrojem zrovna na bluesovém festivalu? Velmi osvěžující vystoupení spolehlivě zahustilo sál šumperského kulturáku.

fotogalerii z druhého festivalového dne najdete zde

Klobouk dolů před organizátory. Ohlášené Black River Delta nahradila domácí – nejen v geografickém slova smyslu, tihle lidé jsou na Blues Alive jako doma – akvizice Hoochie Coochie Band. Dřevní blues i hypnotické repetitivní figury z delty Mississippi byly přesně to, co to po trojici „moderních“ kapel chtělo. Z řešení za minutu dvanáct se stal dost možná největší triumf druhého dne, který byl navíc v závěru okořeněn i účastí bluesového písničkáře Jana Fice. Odezva? Masivní. Taková, že ji možná ani parta kolem Honzy Švihálka nečekala. Zklamání z neúčasti švédské kapely vyprchalo zatraceně rychle.

Blues je očividně životodárná energie, častý slogan „Blues Is Keeping Me Alive“ nelže. Stačí se podívat na Ricka Estrina. Akční sedmdesátník, harmonikář a zpěvák, barový bluesman i šarmantní bavič a hlavně neskutečný příval energie jištěný svou kapelou The Nightcats. Ne nadarmo drží cenu Blues Award za skupinu roku. Legendy nejsou legendami jen tak pro nic za nic. Estrin navíc ukázal, že v jeho věku není třeba hudebně žít z podstaty. Kruh se uzavřel – mladí do bluesového vření teprve vstupují, generace zasloužilých umělců zůstává a stále září. Bluesová energie proudí dál.

Info

XXV. Blues Alive
11.- 13. 11. 2021, Dům kultury, Šumperk

foto © Radim Malíček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace