Články / Recenze

Cíťa jako super síla (Cíťa)

Cíťa jako super síla (Cíťa)

Adéla Polka | Články / Recenze | 11.12.2023

Přecitlivělost a introvertnost jsou považované spíše za slabosti. Lidé s takovými vlastnostmi se často moc neprojevují, nejsou draví, dostatečně odvážní, odvázaní a tak dál. Lenka Blažejová chtěla toto téma otevřít široké veřejnosti a rozhodla se pro způsob jí vlastní a vyšla z toho výtvarně a graficky bohatá knížka.

V první části se dozvídáme něco ze života autorky, které v dětství částečně mizí otec, což je plnohodnotné trauma, které je potřeba zpracovat. Naštěstí se tomu nevěnuje celá kniha. Naopak, Blažejová se snaží uchopit svět bolestného a přecitlivělého prožívání komplexně a nápomocné jsou jí vkusné a nápadité modročerné kresby. Ty jsou zároveň způsobem, jak tíživé téma odlehčit.

Mezi terapeutickým vypsáním a vymalováváním se se objevují citace známých psychologů a Blažejová dokazuje, že málokdo je vlastně výhradně absolutní introvert nebo úplný extrovert. Pozoruhodným poznatkem pak je, že v přírodě přežijí snadněji tvorové introvertní, kteří dobře promýšlí svou strategii přežití a množí se mnohem pomaleji a výjimečněji. Tvořivost a práce o samotě je pak skrytá „super síla“ introvertů. Pomalý, ale intenzivní vývoj věcí v režii citlivek mohl měnit dokonce běh dějin, vysvětluje v kapitole o vlivných osobnostech, mezi nimiž byli Václav Havel, Nicholas Winton, Isaac Newton a další.

Teorie a názory, které v knize zaznívají, jsou zdařile otisknuty do samého díla. Kvalita papíru, důraz na detaily, rešerše, zpochybňování, že by bylo dílo perfektní, a skromnost potvrzují, že knihu zhotovila křehká a přemýšlivá duše, která se do jisté míry vypořádala s tím nejhorším, co tato povaha přináší, a už s tím umí docela pohodlně žít. Cíťa je zároveň projevem hluboké empatie, kterou autorka cítí vůči všem, kteří vše prožívají přehnaně moc a jejichž perfekcionismus může být přítěží pro ně samotné i pro jejich okolí.

Info

Lenka Blažejová – Cíťa (Blaze.je, 2023)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Blaze.je

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Silné texty a melodický chaos (Labasheeda)

Markéta Kovaříková 21.12.2023

Stejně jako láska, která je ústředním motivem některých písní, může i album působit chaoticky, občas depresivně, dokáže vyvolat smutek, ale zároveň zalít pocitem štěstí.

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Barbora Klempířová 19.12.2023

Nizozemská autorka Marieke Lucas Rijneveld získala v roce 2020 Mezinárodní Man Bookerovu cenu za své z části autobiografické dílo S večerem přichází tíseň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace