Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Nikol Bóková

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Oslovila mladé hudebníky, kontrabasistu Martina Kociána a bubeníka Michala Wierzgońě, s nimiž založila trio, které ji umožnilo více improvizovat. S volnýma rukama pak natočila album Inner Place, které si vysloužilo nominaci na Anděla za rok 2019 v kategorii Jazz. Před jejím vystoupením na festivalu JazzFestBrno, které se konečně po roce uskuteční, tu od ní máme deset plus jednu hudební srdcovku.

Herbie Hancock – Maiden Voyage
Předehrou vás vede mlhavým lesem za něčím, co vám chce dát. S příchodem hlavního tématu vám to dává. A je to tak krásné, že se v to chcete rozplynout.


Bohuslav Martinů – Symfonie č. 3, věta druhá
Velikost člověka. Malost člověka. Síla. Zranitelnost. Čas člověka. Nekonečnost vesmíru. Všechno to tam je!


Esbjörn Svensson Trio - Seven Days of Falling/Elevation of Love
Prostřednictvím tohohle záznamu jsem se poprvé seznámila s EST. A pokaždé, když ho slyším, poslouchám jej s bezmeznou vděčností.


Ivo Pogorelich – Gaspar de la nuit
Fenomenální skladatel, nadpozemská kompozice, dechberoucí interpretace. Ta koncentrace. Způsob, jakým mladý Pogorelich vytváří v této interpretaci napětí a drží celou skladbu pohromadě, přestože absolutně prožije každý jediný tón. Stojí za to slyšet i vidět.


Arve Henriksen – Opening Image
Zhudebnění čiré krásy.


Thom Yorke – Suspiria
Unmade. Suspirium. Podivné, růžové dvojLP. Thom Yorke prostě ví. Sice by mi bylo lépe, kdybych neviděla ten film, ke kterému soundtrack vytvořil, ale byla pro mě zajímavá zkušenost vidět snímek až po tom, co jsem měla hudbu naposlouchanou a prožitou. (Film hudbě nesahá ani po kotníky.)


Joan Chamorro - Triste
Nedávno jsem náhodou objevila videa studentů jazzu pod vedením Joana Chamorra. A… do takové školy chceš!


NPR Tiny Desk
Obecně – NPR Tiny Desk Concerts rules! Z toho kvanta super hudby vybírám Tank And The Bangas. Protože… Oh Yeah!


Tomi Punkeri, Einojuhani Rautavaara - Sydämeni Laulu Když je v zimě dlouhý čas, kdy mnoho dní přes sychravo a mlhu neprojde k zemi jediný paprsek slunce, pak mi třeba cyklus Cantus Arcticus finského skladatele Rautavaary umí připomenout, že i na tom jde najít to poetické, inspirativní, a to zimu fakt nemusím. Sdílím jeho píseň Sydämeni Laulu, protože dostat od interpreta takovou hloubku prožitku ze soutěžního záznamu, to je na pováženou.


David Bowie – I'm Deranged Double Dose of Davids.


+1
The Beatles vs Blue Velvet - Blue Rigby Kdyby mi někdo řekl, že vzal skladbu mého oblíbeného Badalamentiho z mého oblíbeného filmu Blue Velvet a přes to plácnul mojí oblíbenou Eleanor Rigby, asi bych se nejdřív osypala a možná prohlásila něco o tom, že by se lidi s těmi mešapy měli fakt krotit. Rozhodně bych nevěřila, jak moc si na tom ujedu.

Info

Nikol Bóková
fb interpreta

živě:
JazzFest Brno: Nikol Bóková Trio + Libor Šmoldas NYC Trio
24. 11. 2021 19:30
Cabaret des Péchés, Brno
web festivalu

foto (c) Jan Vala

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace