Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Nikol Bóková

10 + 1 = Nikol Bóková

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 21.11.2021

Nikol Bóková je pianistka, která se i přes své klasické vzdělání rozhodla vydat do jazzových vod. Oslovila mladé hudebníky, kontrabasistu Martina Kociána a bubeníka Michala Wierzgońě, s nimiž založila trio, které ji umožnilo více improvizovat. S volnýma rukama pak natočila album Inner Place, které si vysloužilo nominaci na Anděla za rok 2019 v kategorii Jazz. Před jejím vystoupením na festivalu JazzFestBrno, které se konečně po roce uskuteční, tu od ní máme deset plus jednu hudební srdcovku.

Herbie Hancock – Maiden Voyage
Předehrou vás vede mlhavým lesem za něčím, co vám chce dát. S příchodem hlavního tématu vám to dává. A je to tak krásné, že se v to chcete rozplynout.


Bohuslav Martinů – Symfonie č. 3, věta druhá
Velikost člověka. Malost člověka. Síla. Zranitelnost. Čas člověka. Nekonečnost vesmíru. Všechno to tam je!


Esbjörn Svensson Trio - Seven Days of Falling/Elevation of Love
Prostřednictvím tohohle záznamu jsem se poprvé seznámila s EST. A pokaždé, když ho slyším, poslouchám jej s bezmeznou vděčností.


Ivo Pogorelich – Gaspar de la nuit
Fenomenální skladatel, nadpozemská kompozice, dechberoucí interpretace. Ta koncentrace. Způsob, jakým mladý Pogorelich vytváří v této interpretaci napětí a drží celou skladbu pohromadě, přestože absolutně prožije každý jediný tón. Stojí za to slyšet i vidět.


Arve Henriksen – Opening Image
Zhudebnění čiré krásy.


Thom Yorke – Suspiria
Unmade. Suspirium. Podivné, růžové dvojLP. Thom Yorke prostě ví. Sice by mi bylo lépe, kdybych neviděla ten film, ke kterému soundtrack vytvořil, ale byla pro mě zajímavá zkušenost vidět snímek až po tom, co jsem měla hudbu naposlouchanou a prožitou. (Film hudbě nesahá ani po kotníky.)


Joan Chamorro - Triste
Nedávno jsem náhodou objevila videa studentů jazzu pod vedením Joana Chamorra. A… do takové školy chceš!


NPR Tiny Desk
Obecně – NPR Tiny Desk Concerts rules! Z toho kvanta super hudby vybírám Tank And The Bangas. Protože… Oh Yeah!


Tomi Punkeri, Einojuhani Rautavaara - Sydämeni Laulu Když je v zimě dlouhý čas, kdy mnoho dní přes sychravo a mlhu neprojde k zemi jediný paprsek slunce, pak mi třeba cyklus Cantus Arcticus finského skladatele Rautavaary umí připomenout, že i na tom jde najít to poetické, inspirativní, a to zimu fakt nemusím. Sdílím jeho píseň Sydämeni Laulu, protože dostat od interpreta takovou hloubku prožitku ze soutěžního záznamu, to je na pováženou.


David Bowie – I'm Deranged Double Dose of Davids.


+1
The Beatles vs Blue Velvet - Blue Rigby Kdyby mi někdo řekl, že vzal skladbu mého oblíbeného Badalamentiho z mého oblíbeného filmu Blue Velvet a přes to plácnul mojí oblíbenou Eleanor Rigby, asi bych se nejdřív osypala a možná prohlásila něco o tom, že by se lidi s těmi mešapy měli fakt krotit. Rozhodně bych nevěřila, jak moc si na tom ujedu.

Info

Nikol Bóková
fb interpreta

živě:
JazzFest Brno: Nikol Bóková Trio + Libor Šmoldas NYC Trio
24. 11. 2021 19:30
Cabaret des Péchés, Brno
web festivalu

foto (c) Jan Vala

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace