Články / Reporty

… a home far from home (Árstíðir)

… a home far from home (Árstíðir)

Barbora Kadlíčková | Články / Reporty | 20.12.2018

Islandští Árstíðir k nám po letech jezdí už spíše jako staří známí. Loni je zažila Praha v impozantním kombu s metalovými Sólstafir a Myrkur, letos zavítali do brněnské Melodky se speciálním zimním setlistem. Vánoční koncert, který Árstíðir každoročně pořádají v kostele Fríkirkjan v Reykjavíku, mohli skalní čeští příznivci doposud sledovat jen online - teď sváteční tradici kapela poprvé přinesla v rámci evropského turné. Kdo ovšem čekal rozjuchané koledy, musel být překvapen.

Poměrně různorodé publikum bylo natěšené na maximum – dlouhý potlesk kapelu přivítal už před úvodní a capella skladbou Carol of the Bells. Pak se v přátelském duchu rozehrála procházka desetiletou hudební historií aktuálního tria, které v Árstíðir figuruje od počátku. Zazněly nejstarší písně jako Ages a tolik oblíbená lyrická Ljod i Sand. Hudební kousky střídalo uvolněné vyprávění o Islandu, historii kapely a jejím blízkém vztahu k Česku: „… a home far from home.“ Právě u nás vznikla například folková Someone Who Cares. Tolik oceňované pěvecké kvality tria vynikly ve vkusně nahallovaných Scarborough Fair a několika islandských baladách jako Christmas Prayer for a Lonely Man, které do klubu vnesly onu zimní a vlastně i trochu melancholickou atmosféru. V české premiéře sklidily úspěch také Mute nebo Passion z letošního alba Nivalis – naživo překvapily svou dynamičností, sem tam se ale za silnými ztrácely smyčce a klavír.

Obsazení smyčcové sekce, tak charakteristické pro tuto kapelu, je nyní pořád proměnlivé. Violoncellista Guillaume Lagravière už je v podstatě stálým hostem a repertoár má v malíku, zatímco momentální houslista Jean-Samuel Bez několikrát v nejnáročnějších pasážích vypadl ze souhry. To ale vynahradil svým entuziasmem. S gradující druhou půlí koncertu sklidila snad největší ovace epicky vystavěná Things You Said. Poté, co publikum prošlo minikurzem islandštiny, už zazněly ty největší hity – rozervané Nu Gleymist Eg a Shades. Závěr magického večera tak nemohl patřit už ničemu jinému než Heyr himna smiður, hymnu ze 13. století, který kapelu virálně proslavil na internetu.

Árstíðir ve skvělé formě nabídli svou jemnou i expresivní stránku, emotivní vokály, i severský smysl pro humor. Kombinace komorního prostředí, skvěle postaveného setlistu, vřelého publika i dobrého zvuku a svícení vytvořily mimořádný zážitek, a tak se kapela při neutuchajícím potlesku loučila s příslibem brzkého návratu.

Info

Árstíðir (isl)
11. 12. 2018 Melodka, Brno

foto © archiv skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.

Pestré farby neo-soulu (Jordan Mackampa)

Jonáš Sudakov 08.12.2019

V obyčajnom šedom svetri a s drobnou zimnou čiapkou sa podobá na Marvina Gayea nielen vizuálne, ale v jeho tvorbe je počuť aj dušu tejto legendy.

Dvakrát tři na Contempulsu (Trio Catch, Poing)

Jan Starý 03.12.2019

Během celého bloku fascinovalo nejen to, jak precizně jsou hráčky sehrané, ale i souznění, které se dá občas zachytit u jazzových nebo rockových kapel.