Články / Reporty

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 13.11.2021

Dramaturgové a organizátoři míní a covid mění. Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu. Kvůli karanténě odřekla na sobotu naplánovaná Druhá tráva, v pátek očekávání Švédi Black River Delta zrušili koncert dvacet hodin před začátkem.

A tak se z druhého festivalového dne stala v podstatě středoevropská přehlídka s legendárním headlinerem jako vyvrcholením večera. Začátek patřil nadějím, které si teprve prošlapávají svou cestičku. Ale pokud budou vznikat kapely jako domácí Foxy Mama nebo polští The Muddlers, není třeba se o budoucnost blues bát. Obě uskupení nabídla žánrově aktuální pojetí: Prvně jmenovaní lovili ve vodách procítěného soul-blues à la Prince, druzí notně přitvrdili a do svižného zvuku přidali i dávku tvrdého rocku, dvě skladby letošního oslavence Boba Dylana a hlavně měli v čele zpěvačku, což je jev letos nevídaný. Obě vystoupení spojovala i pochopitelná nervozita, ta se postupně vytrácela.

Pomyslnou soutěž o největší ansámbl ročníku letos vyhrálo desetihlavé těleso Full Flavour Orchestra. V čele s Markem Hlavicou, který je jinak festivalovému publiku známější coby moderátor celé přehlídky, se postarali o první vrchol pátečního večera. Název nelhal, tohle nebyl žádný odvar, ale pořádně hutný bujón plný chuti, který funkoval, bluesoval i souloval. Jak se mu jen zachtělo. A kdo by řekl, že se cimbál stane plnohodnotným nástrojem zrovna na bluesovém festivalu? Velmi osvěžující vystoupení spolehlivě zahustilo sál šumperského kulturáku.

fotogalerii z druhého festivalového dne najdete zde

Klobouk dolů před organizátory. Ohlášené Black River Delta nahradila domácí – nejen v geografickém slova smyslu, tihle lidé jsou na Blues Alive jako doma – akvizice Hoochie Coochie Band. Dřevní blues i hypnotické repetitivní figury z delty Mississippi byly přesně to, co to po trojici „moderních“ kapel chtělo. Z řešení za minutu dvanáct se stal dost možná největší triumf druhého dne, který byl navíc v závěru okořeněn i účastí bluesového písničkáře Jana Fice. Odezva? Masivní. Taková, že ji možná ani parta kolem Honzy Švihálka nečekala. Zklamání z neúčasti švédské kapely vyprchalo zatraceně rychle.

Blues je očividně životodárná energie, častý slogan „Blues Is Keeping Me Alive“ nelže. Stačí se podívat na Ricka Estrina. Akční sedmdesátník, harmonikář a zpěvák, barový bluesman i šarmantní bavič a hlavně neskutečný příval energie jištěný svou kapelou The Nightcats. Ne nadarmo drží cenu Blues Award za skupinu roku. Legendy nejsou legendami jen tak pro nic za nic. Estrin navíc ukázal, že v jeho věku není třeba hudebně žít z podstaty. Kruh se uzavřel – mladí do bluesového vření teprve vstupují, generace zasloužilých umělců zůstává a stále září. Bluesová energie proudí dál.

Info

XXV. Blues Alive
11.- 13. 11. 2021, Dům kultury, Šumperk

foto © Radim Malíček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace