Články / Reporty

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 13.11.2021

Dramaturgové a organizátoři míní a covid mění. Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu. Kvůli karanténě odřekla na sobotu naplánovaná Druhá tráva, v pátek očekávání Švédi Black River Delta zrušili koncert dvacet hodin před začátkem.

A tak se z druhého festivalového dne stala v podstatě středoevropská přehlídka s legendárním headlinerem jako vyvrcholením večera. Začátek patřil nadějím, které si teprve prošlapávají svou cestičku. Ale pokud budou vznikat kapely jako domácí Foxy Mama nebo polští The Muddlers, není třeba se o budoucnost blues bát. Obě uskupení nabídla žánrově aktuální pojetí: Prvně jmenovaní lovili ve vodách procítěného soul-blues à la Prince, druzí notně přitvrdili a do svižného zvuku přidali i dávku tvrdého rocku, dvě skladby letošního oslavence Boba Dylana a hlavně měli v čele zpěvačku, což je jev letos nevídaný. Obě vystoupení spojovala i pochopitelná nervozita, ta se postupně vytrácela.

Pomyslnou soutěž o největší ansámbl ročníku letos vyhrálo desetihlavé těleso Full Flavour Orchestra. V čele s Markem Hlavicou, který je jinak festivalovému publiku známější coby moderátor celé přehlídky, se postarali o první vrchol pátečního večera. Název nelhal, tohle nebyl žádný odvar, ale pořádně hutný bujón plný chuti, který funkoval, bluesoval i souloval. Jak se mu jen zachtělo. A kdo by řekl, že se cimbál stane plnohodnotným nástrojem zrovna na bluesovém festivalu? Velmi osvěžující vystoupení spolehlivě zahustilo sál šumperského kulturáku.

fotogalerii z druhého festivalového dne najdete zde

Klobouk dolů před organizátory. Ohlášené Black River Delta nahradila domácí – nejen v geografickém slova smyslu, tihle lidé jsou na Blues Alive jako doma – akvizice Hoochie Coochie Band. Dřevní blues i hypnotické repetitivní figury z delty Mississippi byly přesně to, co to po trojici „moderních“ kapel chtělo. Z řešení za minutu dvanáct se stal dost možná největší triumf druhého dne, který byl navíc v závěru okořeněn i účastí bluesového písničkáře Jana Fice. Odezva? Masivní. Taková, že ji možná ani parta kolem Honzy Švihálka nečekala. Zklamání z neúčasti švédské kapely vyprchalo zatraceně rychle.

Blues je očividně životodárná energie, častý slogan „Blues Is Keeping Me Alive“ nelže. Stačí se podívat na Ricka Estrina. Akční sedmdesátník, harmonikář a zpěvák, barový bluesman i šarmantní bavič a hlavně neskutečný příval energie jištěný svou kapelou The Nightcats. Ne nadarmo drží cenu Blues Award za skupinu roku. Legendy nejsou legendami jen tak pro nic za nic. Estrin navíc ukázal, že v jeho věku není třeba hudebně žít z podstaty. Kruh se uzavřel – mladí do bluesového vření teprve vstupují, generace zasloužilých umělců zůstává a stále září. Bluesová energie proudí dál.

Info

XXV. Blues Alive
11.- 13. 11. 2021, Dům kultury, Šumperk

foto © Radim Malíček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Roztomilý holky dávno odešly (Beseda 2022)

Minka Dočkalová, Veronika Miksová 10.08.2022

Vynikající koncerty, nechutné písňové texty, čórky, krásní lidé i nedostatek času, všechno bylo... Beseda, edice dva dvacet dva. Reportážní kombo.

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Setkání v sadu deváté: Budiž světlo… (a tma), Pelhřimovy 2022

Václav 02.08.2022

Stále stejný, pořád jiný, tajný/netajný komunitní festival/nefestival v kostele sadu/nesadu.

V rytmu davu (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 01.08.2022

Déšť opouští Hradiště a místo něj do srdce Slovácka přichází noví návštěvníci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace