Články / Rozhovory

Budějovický Majáles 2017: Věci se dají dělat jinak

Budějovický Majáles 2017: Věci se dají dělat jinak

Jakub Šilhavík | Články / Rozhovory | 21.05.2017

Budějovický Majáles dlouhodobě ukazuje, že oslava studentského života může být mnohem víc než přehlídka známých hudebních jmen a zástup otravných sponzorů. Za pořadatele Budějovického Majálesu odpovídala Karolína Krupauerová, která nám dovolila nahlédnout do zákulisí příprav letošního ročníku a představila v tuzemském kontextu stále výjimečnou dramaturgi akce.

Pojem majáles zažil v posledních deseti letech velké vyprázdnění, pro většinu populace představuje pouze anonymní festival plný okoukaných hudebních hvězd. Jak by měl vypadat správný studentský majáles?
Majáles je podle nás hlavně a především oslava studentského života a jara. Lidé mají příležitost po dlouhém období zimy zase ožít a objevovat věci kolem sebe. My se jim to snažíme zprostředkovat přes novou kulturu a další aktivity, se kterými nemají jinak velkou šanci se setkat. Nezveme mainstreamové interprety, které přes léto můžete potkat na řadě dalších festivalů. Chtěli bychom lidem nabídnout ukázky kvalitní kultury i mimo mainstreamovou kulturní scénu. Rádi bychom obohatili rozhled každého našeho návštěvníka a ukázali, že věci se dají dělat jinak, nekonvenčně, nápaditě a hlavně kvalitně. A nemusí vždy jít jen o kulturu.


Budějovický Majáles působí jako sympatický protipól komerčních akcí, které pod zástěrkou studentských oslav servírují karneval nevkusu. Jak dlouho trvalo vychovat si vlastní publikum?
Díky tomu, že Budějovický Majáles je pořádán studenty, se povedlo poměrně rychle zaujmout právě tuto cílovou skupinu. Starší generace Majáles dlouhou dobu vnímala spíš jako hlučnou „ulejvárnu“ pro studenty, a ne jako festival, který se snaží kulturou oživovat naše město a poskytovat ji široké veřejnosti. V posledních letech s postupným rozšiřováním festivalu se nám daří oslovovat i generaci rodičů a prarodičů. Za zmínku stojí spolupráce s Českým rozhlasem České Budějovice nebo žánrové večery, které se v minulém roce staly pomyslným mostem mezi generacemi.

Organizační tým se pravidelně obměňuje, přesto dramaturgická linka zůstává stejná. Máte sepsanou koncepci nebo při tvorbě programu postupujete intuitivně?
Koncepce byla po léta předávána především tak, že existoval náš specifický proces experience sharingu, který samozřejmě nepředával jen zkušenosti praktické, ale i “know how” jako takové. Proto byly dramaturgické linky každý rok podobné. S přibývajícími roky však začalo být nezbytné, aby se vytvořila dlouhodobá koncepce projektu jako takového, a jsme rádi, že k tomu za spolupráce starších a bývalých organizátorů došlo. Nicméně každý z dramaturgů vdechuje do svého programu kus sebe, díky čemuž je každý rok vždy něčím specifický.

Pokud se nepletu, většina organizátorů navštěvuje teprve střední školu, přitom působíte naprosto profesionálním dojmem. olik lidí se na organizaci podílí?
Ano, je to tak. Většina organizátorů je stále na střední škole, ale členy týmu zůstali i dřívější organizátoři. I když se nepodílejí aktivně na přípravě a průběhu festivalu, jsou tu pro nás jako supervize, tudíž mladší členové týmu mají oporu v lidech, kteří už festivalem prošli a nejen díky Budějovickému Majálesu mají spoustu zkušeností. Mladší se učí od starších a všichni společně se snaží jednat profesionálně.


Probíhá nějaká spolupráce s dalšími studentskými majálesy? Sledujete třeba Olomoucký Majáles, který se vydal podobnou cestou?
Letos jsme se spřátelili hlavně s Kolínským Majálesem. Studenti v Kolíně uspořádali první ročník a často jsme společně konzultovali přípravu našich festivalů. Část našeho organizačního týmu se dokonce vydala do Kolína, kde se stala s přednáškou o Budějovickém Majálesu součástí programu. Dalším naším oblíbeným festivalem je Klatovský Majáles, na kterém jsme v minulých letech pomáhali, a rovněž letos, pokud to bude jen trochu možné, rádi pomůžeme. Jsme v kontaktu. Nicméně vnímáme, že všude po republice vzrůstá zájem o opravdový studenty organizovaný majáles, takže na jisté úrovni komunikujeme nebo jsme komunikovali i s jinými majálesy, mimo jiné i se zmíněným Olomouckým Majálesem.

Součástí vaší filozofie je otevřenost vůči široké veřejnosti, kdy se obejdete bez vstupného a všudypřítomných plotů. Nakolik složité je pro akci získat potřebné finanční prostředky?
Je to pro nás každoroční výzva, ale díky podpoře našich stálých i nových partnerů a města se nám zatím vždycky podařilo finanční prostředky sehnat. Důležitou součástí našeho rozpočtu je i dobrovolné vstupné a prodej propagačních materiálů. Návštěvníci nám tak můžou dát najevo, jak si naší práce váží a jak se jim líbí program.

Jak probíhají jednání s vystupujícími umělci? Můžeme dnes mluvit o pozici, kdy si hudebníci dobře uvědomují výjimečnosti akce a sami chtějí na Budějovickém Majálesu vystupovat?
Spousta umělců festival a jeho koncepci zná, a pokud ne, nadchne se pro myšlenku Budějovického Majálesu hned po prvním emailu a snaží se nám vyjít vstříc. Každoročně pak dostáváme skvělou odezvu od všech vystupujících, protože atmosféra Budějovického Majálesu se opravdu liší od ostatních festivalů. Důkazem je i letošní line-up, kdy se na naši stage po několika letech vrací Midi Lidi nebo -123minut, kteří u nás vystoupili už třikrát.


V průběhu let u vás vystoupila řada zahraničních jmen, někteří se později dočkali velkého mezinárodního úspěchu, například skotští rapeři Young Fathers nebo novozélandská hudebnice Princess Chelsea. Najde se mezi letošními vystupujícími někdo s podobným potenciálem?
Rozhodně si nechceme hrát na nějaké vizionáře, nicméně naším cílem je vozit progresivní umělce "s potenciálem". Za všechny je to například The Micronaut - nadějný německý DJ a producent, který se nedávno dočkal velkého úspěchu v podobě hodinového setu na Boiler Room v Berlíně, což se mnohým jiným nepoštěstí za celý život. Další nadějnou kapelou jsou Farewell Dear Ghost.

Dramaturgie festivalu se neomezuje pouze na alternativní kulturu, ale představuje návštěvníkům i několik netradičních lokací, respektive známých míst v novém kontextu. Existuje vysněná lokace v Českých Budějovicích, kam Majáles doposud nezavítal?
Naším každoročním cílem je rozšířit Majáles na frekventované tepny Českých Budějovic. Letos se nám podařilo s architektonických studiem Mjölk architekti obsadit Náměstí Přemysla Otakara II., dlouhodobým cílem je pro nás Lannova třída a hlavně podchod u vlakového nádraží, který přímo láká k zajímavému oživení.


Týdenní program Budějovického Majálesu je tradičně nabitý a stihnout všechno není v lidských silách. Co si letos nenechat ujít?
Letos přicházíme s několika novými projekty, ten první začal už 18. května. Architektonické studio Mjölk architekti vytvoří na Náměstí Přemysla Otakara II. v první fázi projektu místo pro setkávání a odpočinek. Do druhé fáze budou zapojeni i místní studenti, pro které mají architekti připravený týdenní workshop, z něhož si odnesou cenné zkušenosti. Dalším letošním projektem a významným posunem festivalu nad rámec regionu je spolupráce s německým festivalem Kontakt - Das Kulturfestival Bamberg, která se uskuteční v rámci Česko–německého kulturního jara 2017. Těšit se tak můžete na vystoupení multiinstrumentalisty The Micronaut a speciální živé přenosy od německých sousedů a naopak. Co byste si rozhodně neměli nechat ujít, je program na našich neobvyklých scénách – divadelní představení v letištním hangáru a koncerty na střeše DK Metropol. Tradičně zveme všechny i na Rodinné odpoledne, Piknik či Autokino. Celý festival pak vyvrcholí průvodem škol a Open Air na Sokolském Ostrově, kde vystoupí z české hudební scény elektronické uskupení Midi Lidi nebo comeback slavící -123minut. Ze zahraničních jmen stojí za zmínku i švédský Prop Dylan.

Info

Budějovický Majáles 2017
22. - 26. 5. 2017
České Budějovice

www.budejovickymajales.cz
www.facebook.com/events/828849500588794
www.facebook.com/budejovickymajales

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články