Články / Recenze

Gonjasufiho Mandela Effect

Gonjasufiho Mandela Effect

prof. Neutrino | Články / Recenze | 26.04.2017

Loňská nahrávka „warpího“ chráněnce GonjaSufiho tak trochu nespravedlivě zapadla ve výročních žebříčcích v záplavě jiných. Proto se zřejmě autor i londýnské vydavatelství rozhodli zkusit desku připomenout ještě jednou v podobě coverů, remixů a několika nových interludií podivínského rapera a jogína s rastafariánskými kořeny a mexicko-etiopskou krví, který tak dokresluje transkulturní kvas dnešní doby.

Původní album Callus s vyobrazením tří „bohem opuštěných“ křížů na obalu bylo svéráznou ukázkou postdadaistické dekonstrukce hudebních trendů od postrocku po hip hop. Vše zformované do obskurně psychedelického rámce. Hudebně se sblížení jamajského fundamentu s mystikou tancujících dervišů vydařilo na výbornou - album zní, jako by veškeré nástroje nahrál sám Sumach Ecks během soboty pod vlivem halucinogenů, pak je v neděli ještě v rauši smíchal a v pondělí vše vydal jako zvukové art brut. Přesto nejde jen o schizoidní kromaňonské litanie, ale unikátní hudební artefakt vystihující dnešní „tekutou“ atmosféru neukončenosti a neohraničitelnosti informačních toků, náznaků a polopravd, hoaxů a vtírajících se konspirací.

Nejznámějším aktérem na aktuálním „předělávkovém“ albu je Daddy G z Massive Attack v tracku Your Maker. Někdejší bristolskou triphopovou scénu dále zastupuje Beth Gibbons z Portishead, jejíž hlas však v coveru písně Show neuslyšíte, je zde zastoupena pouze jako koproducentka. Atmosféra je však opět „very dummy“. Ženského vokálu se dočkáme v druhém coveru Your Maker, kde zazní podmanivý hlas Anny Wise, z velkých jmen posledních let se zjeví i afrosyndikalisti a hiphopoví šamani Shabazz Palaces. Ti se chopili tracku Afrikan Spaceship, ve kterém je ke slyšení zvuk motorové pily nebo formule 1.


Na albu nalezneme i čistě folkovou předělávku skladby The Conspiracy v režii Santa Romeriho nebo beefheartovsky rozvrzanou Manic Depressant v remixu od Innsyter a mnohé další. Covery a remixy na Mendela Effect sice vesměs směřují k elektroničtějšímu soundu, než je „rockovější“ předloha Callus, ale nepostrádají podobnou míru nonkomformního přístupu k aranžím a mixu. Název pak trefně odkazuje k psychologickému jevu, kdy selže kolektivní paměť a velké množství lidí si uchovává falešnou vzpomínku na „skutečnou“ událost, která se nikdy nestala.

Info

Gonjasufi - Mandela Effect (Warp, 2017)
www.sufisays.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace