Články / Recenze

Gonjasufiho Mandela Effect

Gonjasufiho Mandela Effect

prof. Neutrino | Články / Recenze | 26.04.2017

Loňská nahrávka „warpího“ chráněnce GonjaSufiho tak trochu nespravedlivě zapadla ve výročních žebříčcích v záplavě jiných. Proto se zřejmě autor i londýnské vydavatelství rozhodli zkusit desku připomenout ještě jednou v podobě coverů, remixů a několika nových interludií podivínského rapera a jogína s rastafariánskými kořeny a mexicko-etiopskou krví, který tak dokresluje transkulturní kvas dnešní doby.

Původní album Callus s vyobrazením tří „bohem opuštěných“ křížů na obalu bylo svéráznou ukázkou postdadaistické dekonstrukce hudebních trendů od postrocku po hip hop. Vše zformované do obskurně psychedelického rámce. Hudebně se sblížení jamajského fundamentu s mystikou tancujících dervišů vydařilo na výbornou - album zní, jako by veškeré nástroje nahrál sám Sumach Ecks během soboty pod vlivem halucinogenů, pak je v neděli ještě v rauši smíchal a v pondělí vše vydal jako zvukové art brut. Přesto nejde jen o schizoidní kromaňonské litanie, ale unikátní hudební artefakt vystihující dnešní „tekutou“ atmosféru neukončenosti a neohraničitelnosti informačních toků, náznaků a polopravd, hoaxů a vtírajících se konspirací.

Nejznámějším aktérem na aktuálním „předělávkovém“ albu je Daddy G z Massive Attack v tracku Your Maker. Někdejší bristolskou triphopovou scénu dále zastupuje Beth Gibbons z Portishead, jejíž hlas však v coveru písně Show neuslyšíte, je zde zastoupena pouze jako koproducentka. Atmosféra je však opět „very dummy“. Ženského vokálu se dočkáme v druhém coveru Your Maker, kde zazní podmanivý hlas Anny Wise, z velkých jmen posledních let se zjeví i afrosyndikalisti a hiphopoví šamani Shabazz Palaces. Ti se chopili tracku Afrikan Spaceship, ve kterém je ke slyšení zvuk motorové pily nebo formule 1.


Na albu nalezneme i čistě folkovou předělávku skladby The Conspiracy v režii Santa Romeriho nebo beefheartovsky rozvrzanou Manic Depressant v remixu od Innsyter a mnohé další. Covery a remixy na Mendela Effect sice vesměs směřují k elektroničtějšímu soundu, než je „rockovější“ předloha Callus, ale nepostrádají podobnou míru nonkomformního přístupu k aranžím a mixu. Název pak trefně odkazuje k psychologickému jevu, kdy selže kolektivní paměť a velké množství lidí si uchovává falešnou vzpomínku na „skutečnou“ událost, která se nikdy nestala.

Info

Gonjasufi - Mandela Effect (Warp, 2017)
www.sufisays.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustředit se na přítomný okamžik (Gouge Away)

Klára Šajtarová 23.07.2024

Mnozí si je automaticky asociují s písní Pixies, pro americkou hardcore-punkovou komunitu nabírají ale tato slova úplně jiný význam.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace