Články / Sloupky/Blogy

Ji.hlavská věčnost 2 (MFDF 2015)

Ji.hlavská věčnost 2 (MFDF 2015)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 29.10.2015

Začít druhý den festivalu po předešlém koštu festivalového pšeničného speciálu filmem, kde převážejí na lodi pšenici, je přímo osudové znamení. Nicméně to nebylo jediným pozitivem snímku Kupředu smrtelně pomalu. Vyváženou estetiku pomalosti střídají záběry industriální i mořské krajiny s bezpočtem prostřihů na zákoutí lodi, o jejichž funkcích divák nemá ani tušení. Francouzský snímek vytváří atmosféru koláží táhlých záběrů, stejně jako je zdánlivě nekonečná plavba na nákladní lodi přes oceán. Film je zařazen do soutěžní sekce Opus Bonum o nejlepší dokument a předchozí kraťas Duben o stejnojmenné potopené lodi je proti němu příliš křečovitý a obsahově násilný.

Druhý den nabídl i blok Český pohřeb, což je cyklus pohřbů českých intelektuálů v dějinách země. Veselé téma nabídlo zajímavé záběry od počátku století do padesátých let, z nichž opravdu působivý byl hlavně T. G. Masaryk. Při sledování posledního léta unaveného státníka a následně jeho pohřbu nezůstala neposmrkaná jediná česká vlajka.

Ze sérií záběrů na rakve byl nejvyšší čas zaběhnout do Laboratoria v Oblastní galerii Vysočiny. Každoroční úkryt pro experimentální filmaře letos nabídl na patnáct projekcí, z nichž asi nejlepší Objekt výborně pracoval hned se dvěma způsoby pixelizace a s politicko-sociálním přesahem, zatímco Propad rozkládal realitu pohybem a dlouhou expozicí. Hanba by mě fackovala, kdybych opomenul projekci věnovanou filozofickým titánům. Jestli vám něco říkají jména jako Foucault, Chomsky, Baudrillard nebo Searl a vládnete angličtinou, upalujte na kultovní kousky od sedmdesátých let po současnost. Poněkud tendenční, avšak naprosto průlomový „standup“ Život na konci časů Slavoje Žižeka s kameramanem v obklopení velkoprojekce je naprosto impozantní metoda prezentace myšlenek.

V laboratoriu letos nově přibyly notebooky, na nichž si můžete vyzkoušet vzdělávací hry. Za všechny je třeba zmínit poutavé Československo 38-39, které rozmanitými možnostmi voleb provází čtenáře/hráče/diváka politickými událostmi v komiksově-filmovém zpracování.

V rámci hudebního programu se představili čerství držitelé Vinyly Schwarzprior a jelikož je to typ kapely, který uvidíme v Jihlavě zase až za rok, bylo třeba jim obětovat i pár zajímavých filmů. V tomto případě velké procento obecenstva tvoří dvě skupiny. Ti, kteří vědí, do čeho jdou, a ti, kteří hned po odchodu hledají volného psychiatra. V jihlavském klubu Soul to bylo tak 80 na 20, takže atmosféra byla příjemně akční. Shoegazeoví At bona fide pak měli publikum slabší, což je škoda, protože aby vás letící kytara minula o slabý metr, to se vám nepoštěstí každý den.

Druhý den skončil s pískotem v uších, za kterým se nese i velké očekávání. Zítra přijede Shampoo Boy.

Info

19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
27. 10. – 1. 11. 2015, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#63: Báječná léta

Michal Pařízek 08.10.2021

Sedím na osiřelé zahrádce Barriquády v zapnuté bundě a pohodlí kupodivu nepomáhá ani sklenice kremžského ryzlinku, kterou si trochu tvrdohlavě objednám...

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace