Články / Sloupky/Blogy

Ji.hlavská věčnost 2 (MFDF 2015)

Ji.hlavská věčnost 2 (MFDF 2015)

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 29.10.2015

Začít druhý den festivalu po předešlém koštu festivalového pšeničného speciálu filmem, kde převážejí na lodi pšenici, je přímo osudové znamení. Nicméně to nebylo jediným pozitivem snímku Kupředu smrtelně pomalu. Vyváženou estetiku pomalosti střídají záběry industriální i mořské krajiny s bezpočtem prostřihů na zákoutí lodi, o jejichž funkcích divák nemá ani tušení. Francouzský snímek vytváří atmosféru koláží táhlých záběrů, stejně jako je zdánlivě nekonečná plavba na nákladní lodi přes oceán. Film je zařazen do soutěžní sekce Opus Bonum o nejlepší dokument a předchozí kraťas Duben o stejnojmenné potopené lodi je proti němu příliš křečovitý a obsahově násilný.

Druhý den nabídl i blok Český pohřeb, což je cyklus pohřbů českých intelektuálů v dějinách země. Veselé téma nabídlo zajímavé záběry od počátku století do padesátých let, z nichž opravdu působivý byl hlavně T. G. Masaryk. Při sledování posledního léta unaveného státníka a následně jeho pohřbu nezůstala neposmrkaná jediná česká vlajka.

Ze sérií záběrů na rakve byl nejvyšší čas zaběhnout do Laboratoria v Oblastní galerii Vysočiny. Každoroční úkryt pro experimentální filmaře letos nabídl na patnáct projekcí, z nichž asi nejlepší Objekt výborně pracoval hned se dvěma způsoby pixelizace a s politicko-sociálním přesahem, zatímco Propad rozkládal realitu pohybem a dlouhou expozicí. Hanba by mě fackovala, kdybych opomenul projekci věnovanou filozofickým titánům. Jestli vám něco říkají jména jako Foucault, Chomsky, Baudrillard nebo Searl a vládnete angličtinou, upalujte na kultovní kousky od sedmdesátých let po současnost. Poněkud tendenční, avšak naprosto průlomový „standup“ Život na konci časů Slavoje Žižeka s kameramanem v obklopení velkoprojekce je naprosto impozantní metoda prezentace myšlenek.

V laboratoriu letos nově přibyly notebooky, na nichž si můžete vyzkoušet vzdělávací hry. Za všechny je třeba zmínit poutavé Československo 38-39, které rozmanitými možnostmi voleb provází čtenáře/hráče/diváka politickými událostmi v komiksově-filmovém zpracování.

V rámci hudebního programu se představili čerství držitelé Vinyly Schwarzprior a jelikož je to typ kapely, který uvidíme v Jihlavě zase až za rok, bylo třeba jim obětovat i pár zajímavých filmů. V tomto případě velké procento obecenstva tvoří dvě skupiny. Ti, kteří vědí, do čeho jdou, a ti, kteří hned po odchodu hledají volného psychiatra. V jihlavském klubu Soul to bylo tak 80 na 20, takže atmosféra byla příjemně akční. Shoegazeoví At bona fide pak měli publikum slabší, což je škoda, protože aby vás letící kytara minula o slabý metr, to se vám nepoštěstí každý den.

Druhý den skončil s pískotem v uších, za kterým se nese i velké očekávání. Zítra přijede Shampoo Boy.

Info

19. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
27. 10. – 1. 11. 2015, Jihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace