Články / Seriály

Kam na rajz s Vilémem Spilkou

Kam na rajz s Vilémem Spilkou

redakce | Články / Seriály | 27.02.2023

Spoluzakladatel a umělecký ředitel festivalu JazzFestBrno, člen umělecké rady festivalu Prague Sounds, pedagog a vedoucí Katedry jazzu JAMU, jazzový kytarista v poslední době pilně cvičící hru na kontrabas. Vilém Spilka je člověk, který čas rozhodně nemarní. U jeho „rajzovacích“ tipů se tak můžete spolehnout, že nepůjde o ztracený čas.

JazzFestBrno 2023, 7. 3. – 25. 6. 2023
Jazz is not dead. Že je džez mrtvý, říkal opakovaně už od šedesátých let kdekdo, ale jak vidno, tenhle americký vynález stále žije, vyvíjí se a má co říci. Brněnský JazzFest je i moje dítě a každoročně na něm můžu slyšet něco vzrušujícího. Letos se mi do vkusu trefují třeba legendy Dave Holland, John Scofield nebo progresivní nastupující umělci Melissa Aldana a Tigran Hamasyan, ale celý program je super v tom, že si na své přijde třeba i rocker, milovník alternativního popu nebo soudobé hudby.

více o festivalu zde

Gerald Clayton: White Cities, 6. 3. 2023 Konzerthaus, Vídeň
Do vídeňského Konzerthausu jezdím pravidelně už mnoho let. Nabízí skvělé koncerty klasické, jazzové, soudobé i popové. Gerald je můj oblíbený muzikant, parádně fúzuje tradici se současností a je fajn, že mu dává takto významný koncertní sál šanci vystoupit před téměř dvěma tisícovkami diváků.

Jaromír Honzák Quintet, 7. 3. 2023 JazzDock, Praha
Kdybych musel vybrat jednoho jediného českého hudebníka, který mě ovlivnil, vybral bych Míru. Jeho skladby, přístup k hudbě i chování na podiu mi opravdu sedí. V JazzDocku pokřtí nové CD Twenties své kapely, která drží pohromadě už celá léta. To v jazzovém žánru není až tak obvyklé, a o to víc je jejich souhra telepatická.

Carlos Piñana: Body and Soul, 19. 4. 2023 Besední dům, Brno
Flamencová kytara je fantastická věc, ale té dřiny za tím. Člověk musí být téhle hudbě naprosto oddaný. Carlos Piñana flamenco miluje a evidentně je ochoten s kytarou trávit dlouhé hodiny každý den – hraje totiž skvěle! Flamenco je trochu jako blues, má v sobě radost i utrpení. Takovou hudbu mám nejraději.

Możdżer / Danielsson / Fresco, 3. 5. 2023 NOSPR, Katovice
Tohle trio je stejně zajímavé jako místo, kde zahraje. Katovický NOSPR je totiž jeden z nejkrásnějších a nejlépe znějících sálů, ve kterých jsem měl možnost být. Funguje na klasickou hudbu, jazz i world music. Doufám, že sál podobné kvality bude brzy stát i v Brně…

Info

foto © Jan Líbal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace