Články / Offtopic / / Movie/dox

Komu slouží Služebníci?

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová | Články / Offtopic / / Movie/dox | 03.04.2021

„Pochop konečně, že tu nejsme od toho, abychom byli šťastní.“ Touto větou chce spirituál kněžského semináře otevřít oči jednomu ze svých svěřenců. Děj snímku Služebníci se odehrává na začátku 80. let v Československu v uzavřeném světě budoucích kněží a jejich učitelů. Pod přísným dohledem Státní bezpečnosti vyvstává základní dilema – zachovat si víru a zásady, nebo kolaborovat? V těchto podmínkách je nutné s citovaným výrokem souhlasit, ani jedna z možností mnoho štěstí nenese.

Černobílý snímek Ivana Ostrochovského zobrazuje fiktivní příběh formou, která místy připomíná dokument. Do detailu zachycuje prostředí, prostory či denní aktivity postav. Velký důraz při tom klade na estetiku, jednotlivé záběry jsou vizuální umělecká díla, která spolu s prací se zvukem vytváří rytmus i harmonii. I poetické drama zůstává dramatem, a to stojí zejména na tíživé atmosféře a pocitu napětí.


Děj není složitý a postavy působí spíš symbolicky, o jejich nitru ani minulosti mnoho nevíme. Nositeli příběhu jsou nováčci v semináři Juraj a Michal. Do nového prostředí vstupují jako blízcí přátelé, důvěrné interakce mezi nimi ovšem postupně vymizí. Místo, kde se nedá spolehnout ani na zpovědní tajemství, je musí poznamenat. Na jedné straně poznávají ty, kteří se snaží bojovat proti režimu, na straně druhé ty, kteří mají na seminář dohlížet a „dát ho do pořádku“. A vůbec nejpočetnější skupinou jsou pak ti, kteří dělají kompromisy a snaží se nevyčnívat. Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, má obrovskou moc a neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Tvůrci snímku často nechávají diváka v tichu a napětí vyčkávat. Dialogů není mnoho, rozhovor postav je často překrytý ambientními zvuky nebo hudbou. Nezbývá než si z náznaků a z pohledů herců domýšlet, co se děje. Tyto rozhovory vytváří odstup a ztěžují možnost vcítit se do některé z postav. Je to škoda, téma zachování vlastních hodnot je vždy aktuální a má potenciál budit emoce. Na druhou stranu příběhů, které se snaží diváka vtáhnout spoustou slov a vjemů, je přespříliš. Tvůrci Služebníků zvolili minimalistický přístup, ve snímku není nic, co by rozptylovalo dusivou atmosféru zobrazované doby.

Info

Služebníci
režie Ivan Ostrochovský, 2020
sledujte na Aerovodu

foto © se svolením společnosti Filmtopia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace