Články / Reporty

Metal pro jedenadvacáté století? (Gojira)

Metal pro jedenadvacáté století? (Gojira)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 26.07.2022

Může být francouzská Gojira nová Metallica nebo Rammstein, celosvětový metalový fenomén, instituce, jež vyprodává obří stadiony? Čas ukáže. Už teď je ale jisté, že našlápnuto mají. Rostou. S každým dalším turné, s každým dalším albem. Před dvanácti lety hráli na Brutal Assaultu za světla, v roce 2018 už v pozici headlinera zastavili dění v celém festivalovém areálu. V roce 2017 v pražském Lucerna Music Baru, letos téměř vyprodali Forum Karlín.

S loňskou deskou Fortitude utvrdili pozici jedné z nejvýraznějších metalových formací 21. století. Zvukově originální a okamžitě rozpoznatelní, textově tak akorát apelativní a aktuální, zároveň civilní, bez metalových klišé a přístupní širokému publiku. Žádný extrém, nicméně i tak hutní a nekompromisní.

Tohle všechno platilo i o pražském koncertě, který otevřela dvojice Employed to Serve a Alien Weaponry. Ti první přivezli spíše nevýrazný metalcore vedený akční frontwoman, ti druzí jsou moderní Sepulturou. Podobně groovy, podobně hrdí na své kořeny. A jejich energie svedla rozproudit docela slušný moshpit. Viděl jsem je na posledním předpandemickém Brutal Assaultu a byl to velký zážitek. Za necelé tři roky působí kapela sebejistěji, opravdověji. Nový basák přinesl čerstvou energii, poslední kus skládačky. Tady roste další velké jméno.

Přestavba pódia proběhla ve tmě. Forum Karlín se nerozsvítilo, o to více vynikly symboly promítané na bílé plátno zakrývající pódium. Bylo to neobvyklé a magické. Korzování k barům se konalo jen sporadicky, většina očí zůstala připoutána na měnící se, přibývající a ubývající obrazce. S pádem opony a razantním otvírákem Born for One Thing se atmosféra změnila, přesto onen přemýšlivý aspekt zůstal. Gojira neapeluje, Joe Duplantier z pódia nekáže. Nechává mluvit hudbu i témata v textech – environmentalismus, temná zákoutí lidských duší, duchovno: Gojira má své publikum přemýšlivé, takové, které se nechává strhnout strojovými riffy (Backbone) i sborovým zpěvem v The Chant.

Gojira v Praze servírovali průřez diskografií s důrazem na aktuální album, z něhož zaznělo sedm kousků. Jednoduchá scénografie – formace pracovala s místy značně epileptickými světly a příležitostnými paromety a jednoduchou projekcí vycházející z animovaného klipu k Another World - bohatě poutala oko a zároveň neodváděla pozornost od hudby. Škoda jen, že si kapela nepohlídala zvuk. Místy byl přebasovaný a zbytečně se v něm topil jak klíčový vokál, tak nosné detaily, které na albech tak skvěle fungují. A navzdory masivním basům hudbě scházel tlak. Metal, kruci. Forum Karlín i fanoušci to vydrží.

Přesto nešlo z koncertu odcházet bez pocitu nadšení, za což mohla zejména výborná atmosféra. Gojira má v sobě jedinečné mojo, které uhrane.

Info

Gojira (fr) + Alien Weaponry (nz) + Employed To Serve (uk)
25. 7. 2022, Forum Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace