Články / Reporty

Metal pro jedenadvacáté století? (Gojira)

Metal pro jedenadvacáté století? (Gojira)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 26.07.2022

Může být francouzská Gojira nová Metallica nebo Rammstein, celosvětový metalový fenomén, instituce, jež vyprodává obří stadiony? Čas ukáže. Už teď je ale jisté, že našlápnuto mají. Rostou. S každým dalším turné, s každým dalším albem. Před dvanácti lety hráli na Brutal Assaultu za světla, v roce 2018 už v pozici headlinera zastavili dění v celém festivalovém areálu. V roce 2017 v pražském Lucerna Music Baru, letos téměř vyprodali Forum Karlín.

S loňskou deskou Fortitude utvrdili pozici jedné z nejvýraznějších metalových formací 21. století. Zvukově originální a okamžitě rozpoznatelní, textově tak akorát apelativní a aktuální, zároveň civilní, bez metalových klišé a přístupní širokému publiku. Žádný extrém, nicméně i tak hutní a nekompromisní.

Tohle všechno platilo i o pražském koncertě, který otevřela dvojice Employed to Serve a Alien Weaponry. Ti první přivezli spíše nevýrazný metalcore vedený akční frontwoman, ti druzí jsou moderní Sepulturou. Podobně groovy, podobně hrdí na své kořeny. A jejich energie svedla rozproudit docela slušný moshpit. Viděl jsem je na posledním předpandemickém Brutal Assaultu a byl to velký zážitek. Za necelé tři roky působí kapela sebejistěji, opravdověji. Nový basák přinesl čerstvou energii, poslední kus skládačky. Tady roste další velké jméno.

Přestavba pódia proběhla ve tmě. Forum Karlín se nerozsvítilo, o to více vynikly symboly promítané na bílé plátno zakrývající pódium. Bylo to neobvyklé a magické. Korzování k barům se konalo jen sporadicky, většina očí zůstala připoutána na měnící se, přibývající a ubývající obrazce. S pádem opony a razantním otvírákem Born for One Thing se atmosféra změnila, přesto onen přemýšlivý aspekt zůstal. Gojira neapeluje, Joe Duplantier z pódia nekáže. Nechává mluvit hudbu i témata v textech – environmentalismus, temná zákoutí lidských duší, duchovno: Gojira má své publikum přemýšlivé, takové, které se nechává strhnout strojovými riffy (Backbone) i sborovým zpěvem v The Chant.

Gojira v Praze servírovali průřez diskografií s důrazem na aktuální album, z něhož zaznělo sedm kousků. Jednoduchá scénografie – formace pracovala s místy značně epileptickými světly a příležitostnými paromety a jednoduchou projekcí vycházející z animovaného klipu k Another World - bohatě poutala oko a zároveň neodváděla pozornost od hudby. Škoda jen, že si kapela nepohlídala zvuk. Místy byl přebasovaný a zbytečně se v něm topil jak klíčový vokál, tak nosné detaily, které na albech tak skvěle fungují. A navzdory masivním basům hudbě scházel tlak. Metal, kruci. Forum Karlín i fanoušci to vydrží.

Přesto nešlo z koncertu odcházet bez pocitu nadšení, za což mohla zejména výborná atmosféra. Gojira má v sobě jedinečné mojo, které uhrane.

Info

Gojira (fr) + Alien Weaponry (nz) + Employed To Serve (uk)
25. 7. 2022, Forum Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tři dny v Barceloně (Sónar 2024)

Zuzana Malá, Lenka Pittnerová 21.06.2024

Dostalo se nám škály zážitku, od experimentální scény, bohaté nabídky projektů v rámci doprovodného programu, které téměř vždy zahrnují AI, techna v gigantických halách i barcelonského fashion weeku.

Still moving (Respect Festival 2024)

Akana 19.06.2024

Na každém ročníku Respect Festivalu se najde něco památného, jedinečného, něco, co i po letech zchátralým paměťovým buňkám napoví: „To bylo tenkrát, když…“

All kinds of rock for all kinds of people (Rock for People 2024)

Eva Karpilovská 17.06.2024

Hlavně chill. Co na tom, že se kolem vás pohybují tisíce lidí. Jsme tu přece všichni kvůli hudbě, tak proč si ji kazit malichernostmi?

Zastavit čas i způsobit amok (The Smile)

Tomáš Jančík 15.06.2024

Necelé dva roky po debutu A Light for Attracting Attention vydala skupina okolo Thoma Yorka druhou desku, politicko-kritickou i osobní, a v podobný čas se The Smile vrátili do Fora…

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Zdeněk Němec 11.06.2024

Halu opouští spokojený dav vybavený ochutnávkovými pytlíky Pom-Bär, přelézá nebo podlézá zábradlí u chodníku.

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec 05.06.2024

První z koncertů v Kabinetu Múz se mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice, technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Vídeňská magma v jícnu DOXu (Klangforum Wien I.)

Helena Konvalinová 03.06.2024

Pro první večer programu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, zvolilo Pražské jaro elegantní sál DOX+.

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace