Články / Recenze

Old school ve zlatém rouše (Iggy Pop)

Old school ve zlatém rouše (Iggy Pop)

Martin Řezníček | Články / Recenze | 31.03.2016

OHODNOŤTE DESKU

Když se legendární Iggy Pop loni v lednu obrátil na Joshe Hommea s tím, zda by nechtěl spolupracovat na jeho budoucí desce, nemohl tušit, jak spolupráce dopadne. Nyní, po více než roce utajovaných příprav, je album pojmenované Post Pop Depression na světě a Pop s Hommem si mohou jedině gratulovat. Dokonce si dovolím tvrdit, že Iggy Pop se po letech tápání a experimentování s Hommeovou pomocí konečně znovu našel.

Úvodní píseň Break Into Your Heart je servírována bez intra a zdá se, jako by se linula z červí díry, z neznámého časoprostoru, neboť zní velmi aktuálně, a zároveň „oldschoolově“, což platí i pro celou desku. Homme se na albu podílel nejenom jako autor, ale také jako producent, a jeho hudební vyzrálost a nápaditost čiší téměř z každého tónu. Celkové aranžmá působí velmi přirozeně: převládá Hommeova bluesrocková kytara, ale neschází ani syntezátory a v některých skladbách zaslechneme i zajímavé ruchy, které dodávají albu další rozměr. Téměř nadpozemsky, nikoliv však lacině nebo příliš velkolepě působí smyčce, na nichž je vystavěno finále možná nejlepší skladby Sunday.

Iggy Pop odvádí pěvecky výbornou práci a ukazuje nejen typický chlapácký projev, ale i jemnější polohy, které přitom albu neubírají na rockové působivosti. Efektně fungují přechody mezi zpěvem a recitativem (Gardenia), v závěru Vulture pak Pop zdatně napodobuje indiánský zpěv. Za zmínku stojí i Hommeovy vokály, které dotváří atmosféru jednotlivých skladeb.


Post Pop Depression jich obsahuje devět. Každá má trochu jinou příchuť, přesto nahrávka působí uceleně. Nálada je potemnělá, nikoliv však depresivní. V textech Iggy Pop vzpomíná na minulost, která má v jeho podání lehce nahořklou příchuť (píseň Chocolate Drops), ale dostane se i na divoká léta strávená v Evropě (German Days). V American Valhalla přemítá nad posmrtnou existencí a v úplném závěru alba přechází do role kazatele, který má všech a všeho až po krk a prchá do Paraguaye.

To lze chápat i jako odkaz na Popovo prohlášení, že tato deska bude jeho poslední, čemuž můžeme a nemusíme věřit. Pokud by to ale opravdu měla být tečka za jeho kariérou, byla by psána zlatým inkoustem.

Info

Iggy Pop – Post Pop Depression (Loma Vista Recordings, 2016)
www.iggypop.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace