Články / Rozhovory

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce | Články / Rozhovory | 19.08.2021

Dramaturgicko-produkční jednotka Fujaré, z. s. vznikla před pěti lety a působí v Rožnově pod Radhoštěm a okolí. Vytváří kulturně-společenské projekty, podporuje občanskou společnost. Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, která mimo jiné pořádá festival Hlasy, o kterém nám něco pověděl jeden ze zakladatelů spolku Pavel Trčka.

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?
Po dlouhé době kulturního půstu jsme stejně jako všichni ostatní hledali nové a nové termíny na již slíbené akce. Čeká nás proto hektický závěr léta a podzim … začínáme hned v závěru srpna naší největší akcí, a tou je festival Hlasy. Bude mu předcházet workshop s Idou Kelarovou, který už máme téměř obsazený, a vždy to děláme tak, že účastníci si pak zazpívají s lektorem i na festivalu – letos tedy s Idou 28. srpna v krásném prostředí Valašského muzea v Rožnově. Podzim bude patřit naší další akci a tou je hudební Fujaré – spojení různých hudebních žánrů s cimbálovou = lidovou muzikou. Nově přidáváme i divadelní Fujaré.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Jsem hudební „všežravec“ a rozlišuji hudbu/kulturu pouze na dobrou a špatnou, což je samozřejmě vždy subjektivní, nicméně po tom dlouhém období bez živého hraní byla jakákoli muzika svátkem. První akcí, co jsme s Fujaré dělali byla Bára Zmeková s kapelou, což jsme si moc užili. Taky Vítání léta, které děláme v našem relaxačním centru Salza v Zašové mělo ohlas – hrála kapela Černý čaj a křtili jsme desku Čára. Ve folklorním světě máme za sebou úspěšné Rožnovské slavnosti, kde se potkali skvělí muzikanti z mnoha souborů, nicméně vrcholem bylo vystoupení VUS Ondráš. A začala samozřejmě festivalová sezóna – takže Valašský špalíček, Hradecký slunovrat, Crossroads Ostrava a další.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Ideál by byl, kdyby mohl být člověk všude, což samozřejmě nejde ani z časových, ani finančních důvodů. Nabídka letošních hudebních festivalů je z pochopitelných důvodů více zaměřena na domácí scénu, tak rád vzpomenu krásný projekt propojující dva hudební světy – Hrubá hudba, která je k vidění a hlavně slyšení na mnoha místech. Krásných festivalů ale bylo plné léto – Colour Meeting, Folkové prázdniny, Valašské letokruhy a spousta dalších. Chybí mi oblíbený Colours of Ostrava, kde si vždy najdu mnoho zajímavého. Podzim je pro mne neodmyslitelně spojen s festivalem Blues Alive v Šumperku.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dlouho jsem se jim bránil, protože vím, že je to žrout času a platí tam víc než kde jinde – dobrý sluha, špatný pán. Nicméně jsem byl okolnostmi donucen se do tohoto světa vrhnout a řekl jsem si, že když už, tak toho využiju nejen ke své práci, ale hlavně k šíření kultury. Rád tedy posílám do světa pozvánky na všechny možné akce, na kterých nějakým způsobem spolupracuji, upozorňuji na akce v okolí, které dle mého stojí za pozornost apod. A že těch akcí je...

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Podnikáme doma, takže jsme už více než patnáct let na kvalitní domácí stravě – máme velkou zahradu, domácí zeleninu, ovoce i zvířata. Když je ale příležitost, tak si dám rád něco dobrého i na cestách – tam dávám přednost specialitám, exotice nebo alespoň asijské kuchyni.

Info

Fujaré
Fb organizace

Hlasy
28. 8. 2021 17:00
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

foto © se svolením Pavla Trčky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace