Články / Rozhovory

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce | Články / Rozhovory | 19.08.2021

Dramaturgicko-produkční jednotka Fujaré, z. s. vznikla před pěti lety a působí v Rožnově pod Radhoštěm a okolí. Vytváří kulturně-společenské projekty, podporuje občanskou společnost. Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, která mimo jiné pořádá festival Hlasy, o kterém nám něco pověděl jeden ze zakladatelů spolku Pavel Trčka.

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?
Po dlouhé době kulturního půstu jsme stejně jako všichni ostatní hledali nové a nové termíny na již slíbené akce. Čeká nás proto hektický závěr léta a podzim … začínáme hned v závěru srpna naší největší akcí, a tou je festival Hlasy. Bude mu předcházet workshop s Idou Kelarovou, který už máme téměř obsazený, a vždy to děláme tak, že účastníci si pak zazpívají s lektorem i na festivalu – letos tedy s Idou 28. srpna v krásném prostředí Valašského muzea v Rožnově. Podzim bude patřit naší další akci a tou je hudební Fujaré – spojení různých hudebních žánrů s cimbálovou = lidovou muzikou. Nově přidáváme i divadelní Fujaré.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Jsem hudební „všežravec“ a rozlišuji hudbu/kulturu pouze na dobrou a špatnou, což je samozřejmě vždy subjektivní, nicméně po tom dlouhém období bez živého hraní byla jakákoli muzika svátkem. První akcí, co jsme s Fujaré dělali byla Bára Zmeková s kapelou, což jsme si moc užili. Taky Vítání léta, které děláme v našem relaxačním centru Salza v Zašové mělo ohlas – hrála kapela Černý čaj a křtili jsme desku Čára. Ve folklorním světě máme za sebou úspěšné Rožnovské slavnosti, kde se potkali skvělí muzikanti z mnoha souborů, nicméně vrcholem bylo vystoupení VUS Ondráš. A začala samozřejmě festivalová sezóna – takže Valašský špalíček, Hradecký slunovrat, Crossroads Ostrava a další.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Ideál by byl, kdyby mohl být člověk všude, což samozřejmě nejde ani z časových, ani finančních důvodů. Nabídka letošních hudebních festivalů je z pochopitelných důvodů více zaměřena na domácí scénu, tak rád vzpomenu krásný projekt propojující dva hudební světy – Hrubá hudba, která je k vidění a hlavně slyšení na mnoha místech. Krásných festivalů ale bylo plné léto – Colour Meeting, Folkové prázdniny, Valašské letokruhy a spousta dalších. Chybí mi oblíbený Colours of Ostrava, kde si vždy najdu mnoho zajímavého. Podzim je pro mne neodmyslitelně spojen s festivalem Blues Alive v Šumperku.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dlouho jsem se jim bránil, protože vím, že je to žrout času a platí tam víc než kde jinde – dobrý sluha, špatný pán. Nicméně jsem byl okolnostmi donucen se do tohoto světa vrhnout a řekl jsem si, že když už, tak toho využiju nejen ke své práci, ale hlavně k šíření kultury. Rád tedy posílám do světa pozvánky na všechny možné akce, na kterých nějakým způsobem spolupracuji, upozorňuji na akce v okolí, které dle mého stojí za pozornost apod. A že těch akcí je...

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Podnikáme doma, takže jsme už více než patnáct let na kvalitní domácí stravě – máme velkou zahradu, domácí zeleninu, ovoce i zvířata. Když je ale příležitost, tak si dám rád něco dobrého i na cestách – tam dávám přednost specialitám, exotice nebo alespoň asijské kuchyni.

Info

Fujaré
Fb organizace

Hlasy
28. 8. 2021 17:00
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

foto © se svolením Pavla Trčky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zach Choy (Crack Cloud): Spojuje nás to, že jsme odpadlíci

David Čajčík 16.05.2022

Jako pozvánku na květnový koncert postpunkových Crack Cloud odemykáme rozhovor, který vyšel ve Full Moonu #113.

Ťukání do termosky a jiné výpravy do zvukové reality (Viera Marinová)

Viktor Palák 12.05.2022

Viera Marinová je zvuková designérka, která stojí mimo jiné za ceněným krátkým filmem Milý tati.

Poly (Insania): Tenkrát po tom byl hlad

Adéla Polka 09.05.2022

Falešný kněz Poly si ve svých obsáhlých kázáních rád rejpne a nechá být. Ať si každý přebere sám. Rozhovor.

Jan Bartoš (Prague Music Performance): Osvobození koncertního formátu mám v hlavě několik let

Jarmo Diehl 05.05.2022

Přední český klavírista, nebo přední český umělecký ředitel, v obou případech přesahující hranice naší země? Jan Bartoš je obé. Rozhovor k festivalu, jehož program budí respekt.

Alona Dmukhovska (Music Export Ukraine): Píšeme příběh lidstva

Anna Mašátová 02.05.2022

S Alonou a jejími kolegyněmi jsme se potkávaly během konferencí a festivalů v zahraničí, v loňském roce navázaly hlubší spolupráci, která vyústila v česko-ukrajinský workshop...

Léonce: Zabalené osobní prožitky a emoce

Adéla Polka 29.04.2022

Letošní festival francouzské kultury Bonjour Brno bude první květnový týden hostit mladého písničkáře, vystupujícího pod jménem Léonce. Rozhovor.

Ätna: Snadno se začneme nudit

Michaela Šedinová 28.04.2022

Na moje plačky, že celý den prší, mi s úsměvem odpovídají, že deštivé dny jsou fajn, protože lidi jdou o to radši na koncert. Rozhovor, koncert za pár dní.

Sanjin Nesimi, Jonáš Verešpej (Ankali): Věříme, že to má vyšší smysl

Jarmo Diehl 07.04.2022

Pražský klub Ankali příští týden zahajuje mezinárodní projekt Gravity Network, který nabídne pozoruhodný lineup nabízející nejen elektronické producenta, ale i diskuze na aktuální témata.

Josef Sedloň (Spectaculare): Dotknout se všech smyslů

Jarmo Diehl 31.03.2022

DJ, producent a promotér Josef Sedloň nejen o dramaturgii Spectaculare, ale i o inspiracích, devadesátkách a dalších láskách. Rozhovor.

Jan Fic (Red Bird Festival): Přispět i kapkou do moře má smysl

Michal Pařízek 29.03.2022

Kolektiv okolo Red Bird Instruments se rozhodl pomoci obětem války na Ukrajině a ve spolupráci s pražskou MeetFactory chystá charitativní akci. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace