Články / Rozhovory

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce | Články / Rozhovory | 19.08.2021

Dramaturgicko-produkční jednotka Fujaré, z. s. vznikla před pěti lety a působí v Rožnově pod Radhoštěm a okolí. Vytváří kulturně-společenské projekty, podporuje občanskou společnost. Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, která mimo jiné pořádá festival Hlasy, o kterém nám něco pověděl jeden ze zakladatelů spolku Pavel Trčka.

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?
Po dlouhé době kulturního půstu jsme stejně jako všichni ostatní hledali nové a nové termíny na již slíbené akce. Čeká nás proto hektický závěr léta a podzim … začínáme hned v závěru srpna naší největší akcí, a tou je festival Hlasy. Bude mu předcházet workshop s Idou Kelarovou, který už máme téměř obsazený, a vždy to děláme tak, že účastníci si pak zazpívají s lektorem i na festivalu – letos tedy s Idou 28. srpna v krásném prostředí Valašského muzea v Rožnově. Podzim bude patřit naší další akci a tou je hudební Fujaré – spojení různých hudebních žánrů s cimbálovou = lidovou muzikou. Nově přidáváme i divadelní Fujaré.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Jsem hudební „všežravec“ a rozlišuji hudbu/kulturu pouze na dobrou a špatnou, což je samozřejmě vždy subjektivní, nicméně po tom dlouhém období bez živého hraní byla jakákoli muzika svátkem. První akcí, co jsme s Fujaré dělali byla Bára Zmeková s kapelou, což jsme si moc užili. Taky Vítání léta, které děláme v našem relaxačním centru Salza v Zašové mělo ohlas – hrála kapela Černý čaj a křtili jsme desku Čára. Ve folklorním světě máme za sebou úspěšné Rožnovské slavnosti, kde se potkali skvělí muzikanti z mnoha souborů, nicméně vrcholem bylo vystoupení VUS Ondráš. A začala samozřejmě festivalová sezóna – takže Valašský špalíček, Hradecký slunovrat, Crossroads Ostrava a další.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Ideál by byl, kdyby mohl být člověk všude, což samozřejmě nejde ani z časových, ani finančních důvodů. Nabídka letošních hudebních festivalů je z pochopitelných důvodů více zaměřena na domácí scénu, tak rád vzpomenu krásný projekt propojující dva hudební světy – Hrubá hudba, která je k vidění a hlavně slyšení na mnoha místech. Krásných festivalů ale bylo plné léto – Colour Meeting, Folkové prázdniny, Valašské letokruhy a spousta dalších. Chybí mi oblíbený Colours of Ostrava, kde si vždy najdu mnoho zajímavého. Podzim je pro mne neodmyslitelně spojen s festivalem Blues Alive v Šumperku.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dlouho jsem se jim bránil, protože vím, že je to žrout času a platí tam víc než kde jinde – dobrý sluha, špatný pán. Nicméně jsem byl okolnostmi donucen se do tohoto světa vrhnout a řekl jsem si, že když už, tak toho využiju nejen ke své práci, ale hlavně k šíření kultury. Rád tedy posílám do světa pozvánky na všechny možné akce, na kterých nějakým způsobem spolupracuji, upozorňuji na akce v okolí, které dle mého stojí za pozornost apod. A že těch akcí je...

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Podnikáme doma, takže jsme už více než patnáct let na kvalitní domácí stravě – máme velkou zahradu, domácí zeleninu, ovoce i zvířata. Když je ale příležitost, tak si dám rád něco dobrého i na cestách – tam dávám přednost specialitám, exotice nebo alespoň asijské kuchyni.

Info

Fujaré
Fb organizace

Hlasy
28. 8. 2021 17:00
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

foto © se svolením Pavla Trčky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.

Ira Mimosa: Sny mě hladí po rukou

Adéla Polka 26.04.2023

Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.

Dušan Vlk: Vybral som si život

Jonáš Sudakov 11.04.2023

Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!

Bára Netopilová (KUMST): Tenhle proces nikdy nekončí

Adéla Polka 04.04.2023

Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.

Cécile Da Costa (Tanec s uměním): Dát lidem prostor k tvorbě

Zuzana Malá 20.03.2023

Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023

Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.

Opus magnum, co ošálí i vzdělané muzikanty aneb surrealistická opera Miroslava Černého Frankenstein očima (hudebních) přátel

redakce 22.02.2023

Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

A.M.180 Collective 16.02.2023

Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. A proto - rozhovor, pak na koncert!

Rory Hinchey (Alpha Strategy): Tu sú stále nové kapely

Bianca Krajčovičová 14.02.2023

Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace