Články / Reporty

Přes překážky ke hvězdám? (The Legendary Pink Dots)

Přes překážky ke hvězdám? (The Legendary Pink Dots)

Jan Starý | Články / Reporty | 11.12.2018

Časy, kdy The Legendary Pink Dots věrně navštěvovali Prahu rok co rok, už jsou v nenávratnu, evidentně to ale není kvůli malému zájmu. Anglo-belgičtí psychedelici končící čtvrtou dekádu existence stále chrlí desky – pokud ne společné, tak aspoň sólové –, a když na to přijde, vyprodávají malé české kluby.

Právě volba prostoru zážitek do značné míry určila. Na kapelu, která skutečně je legendární, Café V lese kapacitou nestačilo, a tak se za intimitu prostředí platilo nátřeskem. Jinak přitom malému klubu rozplizlá melancholie kapely slušela. The Legendary Pink Dots jako by vyráželi do fantaskní space opery, ve které zvuky starých synťáků/kláves plnily prostor barevnými vizemi. Vedle nich zefektovaná kytara a potlačené rytmy budovaly obdivohodně konzistentní rámec, který umožňoval plně se ponořit do hudby.

Nebo spíš – umožňoval by v jiných podmínkách. Pink Dots byli nazvučení poměrně tiše, zato s přebuzenými basy. A aby to nebylo málo, usadilo se na baru několik hlasitých skupinek. Věrní fandové bezprostředně pod pódiem možná ani jedním problémem netrpěli, šlo ale o menšinu. Být to koncert s méně výrazným zpěvákem, mohlo to skončit naprostým fiaskem, ovšem vypravěč vlastních mýtů Edward Ka-Spel je unikát. Jeho zvučný, velice britský hlas navigoval koncert mořem problémů a přibližoval jej pastorálně-kosmickému tripu (no ano, bylo tam něco starých Pink Floyd).

Klávesák Phil Wright a kytarista Erik Drost mu sekundovali podklady, které sotvakdy plně sklouzly do jednoho žánru, zato si z řady z nich půjčovaly. A je potřeba říci, že i když syntetické zvuky The Legendary Pink Dots zní staře, pořád byly platné. Koncert si bral různě z mohutné diskografie skupiny, přičemž byl pozoruhodně konzistentní a fungoval spíš jako celek než jako série písniček. Jen začal být časem poněkud monotónní. A i když se zvuk postupně zlepšil, udělaly veškeré komplikace – některé jen těžko řešitelné – z vystoupení The Legendary Pink Dots hořkosladkou záležitost.

Info

The Legendary Pink Dots (uk/be)
8. 12. 2018 Café V lese, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace