Články / Seriály

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 08.12.2021

Hlavní roli v nově vydaných singlech tentokrát hrají muži. A ne vždy pěknou. V pravidelném bulvárním okénku si zanadáváme na Elona Muska s Grimes a ještě jednou zamáčkneme slzu nad nešťastným koncem Crystal Castles. Z lepšího soudku doporučujeme nový track Bulp a oceňovaného rappera Mach-Hommyho.

Alice Glass - Fair Game
„Crystal Castles was. Alice Glass is,“ napsala kanadská hudebnice na svůj twitter k nové písničce, stejně jako: „Fair Game is trauma core.“ Další singl z desky Prey//IV, kterou Glass vydá na konci ledna na vlastní labelu Eating Glass, není věru veselý, i když podle jeho hudební nálady byste těžko odhadovali, že se vrací k traumatickým zážitkům psychického i fyzického zneužívání jejím bývalým spoluhráčem Ethanem Kathem. Mantrické opakování verše „kde bys byla beze mě“, provázené nervním podkladem s tanečním potenciálem, budí v posluchači velice zvláštní pocity a možná ho bude budit i ze snu. Strašná diskotéka.


Bulp - Mahri
Bulp vydali jako sourozenecké duo ceněnou debutovou desku Yrsa a dvě následující EP. Producent Samo Štefanec je nahrál se svou sestrou Janou, která přispívala vokály a texty. Nyní se Samo jako Bulp pouští na sólovou dráhu. První vlaštovkou je singl Mahri, na kterém spolupracoval s Ivanem Ďurkechem. Pryč jsou hebké beaty a něžný zpěv, čerstvou skladbu pohání breakbeat a od zasněné elektroniky se posouváme k ranním hodinám v techno bunkru. Bulp bude reprezentovat slovenskou scénu i na evropském showcasu Eurosonic, kde jeho set ozdobí vizuály Vlada Ďurajky z kapely Autumnist. Podaří se mu už prorazit? Držíme palce.


Grimes - Player of Games
Grimes s novým songem Player of Games oznámila, že chystá nové album Book 1. A taky dala za pravdu nám všem, kteří jsme jí jako dobré kamarádce říkali, ať si dá na svého milého Elona Muska bacha. V klubovém, hutně syntezátorovém tracku zpívá o tom, že je zamilovaná do vášnivého hráče, který má raději hry než ji. Vydává se na dobrodružství, kterým se Grimes nemůže rovnat, zatímco ona sedí doma s děckem na krku. Internet spekuluje, o čem asi tak píseň může být. A my padáme ze židle smíchy. Takhle jsme si nejvíc futuristický pár světa nepředstavovali, Grimes zní zhruba stejně zlomeně jako Billie Holiday ve čtyřicátých letech, když s ní zametal její manžel a ona skončila na heroinu. Akorát dnešní chlapci neprchají před partnerskými závazky na místo na jazzík do Harlemu na Mars.


Mach-Hommy - Self Luh
Americký rapper Mach-Hommy, který skrývá svou tvář za pestrým šátkem, vydal v sobotu album Balens Cho, což v překladu z haitské kreolštiny znamená „horké svíčky”. Je to již jeho druhá deska letos. První – výrazný sociální komentář s hypnotickou flow Praise for Haiti – vydal v květnu, a ocenil ji i sám Drake. Na novince Mach-Hommy sází na oldschoolovější produkci s jazzovými samply a zakončuje ji úvahou o udržitelném životě Self Luh. Prej i kluci v Bentley si rádi dávají levné hotdogy z benzinky. Špatné priority. „Treat ya body like it’s the only one that you got (cause it is).“


Info

foto © Gilbert Carrasquillo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Barbora Soares

redakce 08.08.2022

Barbora Soares, narozena za úplňku v Praze, toho času žijící v Berlíně, vydala zkraje roku debutové EP Bring It On.

Vivat Moody Moon Noize vol. 3: To nejlepší

redakce 02.08.2022

Střípky nejen hudebních zážitku z vily snů...

Pop Messe 2022: To nejlepší

redakce 01.08.2022

Druhý ročník festivalu Pop Messe přivezl na šedesátku umělců z celého světa, ale nejen oni byli taháky brněnské akce.

10 + 1 = Daniel Kordik

redakce 28.07.2022

Producent pendlující mezi Londýnem a Bratislavou je stylově rozkročený, když jeho tvorba nabízí jak polohy taneční, tak kontemplativní. Z čeho to vyrůstá?

Vstupní prohlídka: Štěpánka Balcarová

redakce 25.07.2022

Na další jaro Štěpánka Balcarová plánuje turné a ve výhledu je i deska. Na koncertech zazní nové kompozice se zastřešujícím názvem Emotions. Třeba na Dobršské bráně.

Protokol: Rafiq Bhatia (Son Lux)

redakce 24.07.2022

Americký hudebník, kytarista, skladatel a producent Rafiq Bhatia má na svém kontě tři experimentální nahrávky, ale znát ho budete coby součást formace Son Lux.

Colours of Ostrava 2022: To nejlepší

redakce 19.07.2022

Co nás nejvíc bavilo na letošních Colours of Ostrava? Třeba to, že vůbec proběhly.

10 + 1 = Mathijs Steels (Shht)

redakce 03.07.2022

Space rock nové generace? Tak se někdy píše o belgické pětici Shht, která staví na syntetických basových linkách, noisu nebo krautrocku. V MeetFactory za pár dní...

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace