Články / Seriály

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 08.12.2021

Hlavní roli v nově vydaných singlech tentokrát hrají muži. A ne vždy pěknou. V pravidelném bulvárním okénku si zanadáváme na Elona Muska s Grimes a ještě jednou zamáčkneme slzu nad nešťastným koncem Crystal Castles. Z lepšího soudku doporučujeme nový track Bulp a oceňovaného rappera Mach-Hommyho.

Alice Glass - Fair Game
„Crystal Castles was. Alice Glass is,“ napsala kanadská hudebnice na svůj twitter k nové písničce, stejně jako: „Fair Game is trauma core.“ Další singl z desky Prey//IV, kterou Glass vydá na konci ledna na vlastní labelu Eating Glass, není věru veselý, i když podle jeho hudební nálady byste těžko odhadovali, že se vrací k traumatickým zážitkům psychického i fyzického zneužívání jejím bývalým spoluhráčem Ethanem Kathem. Mantrické opakování verše „kde bys byla beze mě“, provázené nervním podkladem s tanečním potenciálem, budí v posluchači velice zvláštní pocity a možná ho bude budit i ze snu. Strašná diskotéka.


Bulp - Mahri
Bulp vydali jako sourozenecké duo ceněnou debutovou desku Yrsa a dvě následující EP. Producent Samo Štefanec je nahrál se svou sestrou Janou, která přispívala vokály a texty. Nyní se Samo jako Bulp pouští na sólovou dráhu. První vlaštovkou je singl Mahri, na kterém spolupracoval s Ivanem Ďurkechem. Pryč jsou hebké beaty a něžný zpěv, čerstvou skladbu pohání breakbeat a od zasněné elektroniky se posouváme k ranním hodinám v techno bunkru. Bulp bude reprezentovat slovenskou scénu i na evropském showcasu Eurosonic, kde jeho set ozdobí vizuály Vlada Ďurajky z kapely Autumnist. Podaří se mu už prorazit? Držíme palce.


Grimes - Player of Games
Grimes s novým songem Player of Games oznámila, že chystá nové album Book 1. A taky dala za pravdu nám všem, kteří jsme jí jako dobré kamarádce říkali, ať si dá na svého milého Elona Muska bacha. V klubovém, hutně syntezátorovém tracku zpívá o tom, že je zamilovaná do vášnivého hráče, který má raději hry než ji. Vydává se na dobrodružství, kterým se Grimes nemůže rovnat, zatímco ona sedí doma s děckem na krku. Internet spekuluje, o čem asi tak píseň může být. A my padáme ze židle smíchy. Takhle jsme si nejvíc futuristický pár světa nepředstavovali, Grimes zní zhruba stejně zlomeně jako Billie Holiday ve čtyřicátých letech, když s ní zametal její manžel a ona skončila na heroinu. Akorát dnešní chlapci neprchají před partnerskými závazky na místo na jazzík do Harlemu na Mars.


Mach-Hommy - Self Luh
Americký rapper Mach-Hommy, který skrývá svou tvář za pestrým šátkem, vydal v sobotu album Balens Cho, což v překladu z haitské kreolštiny znamená „horké svíčky”. Je to již jeho druhá deska letos. První – výrazný sociální komentář s hypnotickou flow Praise for Haiti – vydal v květnu, a ocenil ji i sám Drake. Na novince Mach-Hommy sází na oldschoolovější produkci s jazzovými samply a zakončuje ji úvahou o udržitelném životě Self Luh. Prej i kluci v Bentley si rádi dávají levné hotdogy z benzinky. Špatné priority. „Treat ya body like it’s the only one that you got (cause it is).“


Info

foto © Gilbert Carrasquillo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Vstupní prohlídka: Jonathan Roy

redakce 06.05.2024

„Je to alternativní, psychedelické, popové i písničkářské. Zvláštní a zároveň cool,“ láká zpěvák. Na desku i na koncert v Kasárnách. Vstupní průklep.

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce 02.05.2024

Kytarista několika brněnských kapel a produkční MeetFactory v pořadatelské rubrice.

Protokol: Alex Stephens (Strawberry Guy)

redakce 26.04.2024

Jahodový kluk se s námi podělil o nejdůležitější alba, hudební guilty pleasures a písně, u kterých pláče jeho srdce. V květnu ho uslyšíte v Praze.

Preview: Dunk!festival

redakce 25.04.2024

Lineup štandardne ponúka velikánov žánru ako This Will Destroy You, sleepmakeswaves, Emma Ruth Rundle, ako i menšie, no nemenej zaujímavé projekty z celého sveta.

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

redakce 24.04.2024

Jejich čerstvá novinka Spectre 02 vyšla minulý týden pod labelem Brutality Garden. Už tento týden ji můžete slyšet naživo na bratislavském Sharpu, o týden později v Praze, v červenci na…

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace