Články / Seriály

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Radio FMz: Grimes, Alice Glass a pánská jízda

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 08.12.2021

Hlavní roli v nově vydaných singlech tentokrát hrají muži. A ne vždy pěknou. V pravidelném bulvárním okénku si zanadáváme na Elona Muska s Grimes a ještě jednou zamáčkneme slzu nad nešťastným koncem Crystal Castles. Z lepšího soudku doporučujeme nový track Bulp a oceňovaného rappera Mach-Hommyho.

Alice Glass - Fair Game
„Crystal Castles was. Alice Glass is,“ napsala kanadská hudebnice na svůj twitter k nové písničce, stejně jako: „Fair Game is trauma core.“ Další singl z desky Prey//IV, kterou Glass vydá na konci ledna na vlastní labelu Eating Glass, není věru veselý, i když podle jeho hudební nálady byste těžko odhadovali, že se vrací k traumatickým zážitkům psychického i fyzického zneužívání jejím bývalým spoluhráčem Ethanem Kathem. Mantrické opakování verše „kde bys byla beze mě“, provázené nervním podkladem s tanečním potenciálem, budí v posluchači velice zvláštní pocity a možná ho bude budit i ze snu. Strašná diskotéka.


Bulp - Mahri
Bulp vydali jako sourozenecké duo ceněnou debutovou desku Yrsa a dvě následující EP. Producent Samo Štefanec je nahrál se svou sestrou Janou, která přispívala vokály a texty. Nyní se Samo jako Bulp pouští na sólovou dráhu. První vlaštovkou je singl Mahri, na kterém spolupracoval s Ivanem Ďurkechem. Pryč jsou hebké beaty a něžný zpěv, čerstvou skladbu pohání breakbeat a od zasněné elektroniky se posouváme k ranním hodinám v techno bunkru. Bulp bude reprezentovat slovenskou scénu i na evropském showcasu Eurosonic, kde jeho set ozdobí vizuály Vlada Ďurajky z kapely Autumnist. Podaří se mu už prorazit? Držíme palce.


Grimes - Player of Games
Grimes s novým songem Player of Games oznámila, že chystá nové album Book 1. A taky dala za pravdu nám všem, kteří jsme jí jako dobré kamarádce říkali, ať si dá na svého milého Elona Muska bacha. V klubovém, hutně syntezátorovém tracku zpívá o tom, že je zamilovaná do vášnivého hráče, který má raději hry než ji. Vydává se na dobrodružství, kterým se Grimes nemůže rovnat, zatímco ona sedí doma s děckem na krku. Internet spekuluje, o čem asi tak píseň může být. A my padáme ze židle smíchy. Takhle jsme si nejvíc futuristický pár světa nepředstavovali, Grimes zní zhruba stejně zlomeně jako Billie Holiday ve čtyřicátých letech, když s ní zametal její manžel a ona skončila na heroinu. Akorát dnešní chlapci neprchají před partnerskými závazky na místo na jazzík do Harlemu na Mars.


Mach-Hommy - Self Luh
Americký rapper Mach-Hommy, který skrývá svou tvář za pestrým šátkem, vydal v sobotu album Balens Cho, což v překladu z haitské kreolštiny znamená „horké svíčky”. Je to již jeho druhá deska letos. První – výrazný sociální komentář s hypnotickou flow Praise for Haiti – vydal v květnu, a ocenil ji i sám Drake. Na novince Mach-Hommy sází na oldschoolovější produkci s jazzovými samply a zakončuje ji úvahou o udržitelném životě Self Luh. Prej i kluci v Bentley si rádi dávají levné hotdogy z benzinky. Špatné priority. „Treat ya body like it’s the only one that you got (cause it is).“


Info

foto © Gilbert Carrasquillo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Full Moon Stage 2023: Flash Amazonas

redakce 16.03.2023

Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Hora

redakce 09.03.2023

Koho jiného se zeptat na tipy, kam zajít ve štatlu? Bary i kérky, vybírejte.

10 + 1 = Melissa Aldana

redakce 08.03.2023

Jihoamerická saxofonistka se představí v rámci festivalu JazzFestBrno a nám představila své zásadní hudební inspirace.

Vstupní prohlídka: Colour of the Sky

redakce 28.02.2023

Neúspěch jako odrazový můstek k něčemu novému? To je hlavní myšlenka debutové nahrávky multiinstrumentalisty Michaela Marka. Optali jsme se víc.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace