Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Nika

Vstupní prohlídka: Nika

redakce | Články / Seriály | 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média, reflektující hudbu na pomezí alternativy, jazzu i popu. „Klasický klavír dělám od čtyř let, klasickou skladbu a zpěv od šesti, teď studuju pátým rokem klasické skladatelství, takže je to fakt klasika za klasikou, ale je třeba mít nějaký balanc,“ říká Nika. Velmi osobitý, uhrančivý materiál nedává spát ani nám, tudíž jsme se zkusili na tvář mladé hudebnice podívat zblízka.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Sama nejsem schopná přesně zaškatulkovat vlastní hudební styl, ale v dětství mi rodiče často pouštěli skupiny Vltava (Marx Engels Beatles), Buty (Rastakayakwanna), později jsem si našla cestu k jazzu a jeho syntézám (Esperanza Spalding, Jacob Collier, Jamie Cullum...). A jelikož jsem vychovaná jako klasický hudebník, velký vliv, obzvláště v harmonickém cítění, na mě měla udělala i klasika.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Živím se jen hudbou - a neměnila bych. Je to můj jediný koníček (i cíl) od doby, co jsem schopná přemýšlet sama za sebe. Nicméně věřím, že každý hudebník se čas od času (i svou) hudbou „přejí”, pro mne to v oněch chvílích znamená nejčastěji nedostatek (hudebních) nápadů, a tak hledám jinde.

Plátno, akryl a okna dokořán. Nebo třeba papír a pár volných veršů. Bloumám Ostravou, zásadně sama. Nejsem zrovna extrovert, a tak cestu zpět většinou nehledám u ostatních dušiček. A když už nevím kudy kam, mám štěstí na opravdu skvělou rodinu.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Mne samotnou nejvíce baví sledovat, jak se všichni posouváme dopředu - jako jedinci, i jako kapela. S kluky spolu hrajeme přes dva roky, technicky jsme teď všichni úplně jinde než na začátku. Lépe se posloucháme, komunikujeme. Jen mne mrzí, že na zkoušky nemáme tolik času, kolik bychom si představovali. Mám na ně velké štěstí, mou tvorbu podporují, vkládají do ní kousky sebe a všichni do jednoho jsou skvělí, citliví muzikanti. Oproti dětství, kdy jsem vystupovala jako sólista, je to pro mne příjemná změna, mít za zády oporu. Nejhorší je rozhodně nedochvilnost a domluva termínů zkoušek/koncertů.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Hluk. Vždycky jsem na něj byla extrémně citlivá a po úrazu ucha asi rok nazpátek se tahle averze jen zvýšila. Auta, tramvaje, hlučný hlouček kolemjdoucích. Honem pryč.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Pro mne jako zpěvačku je zásadní voda, spousta vody, a tím pádem i záchod za rohem. Jídlo si dávám až po výkonu. Kluci to mají úplně jinak, snědí, co vypadá jedle. Basák Nicolas Gatto potřebuje kafe, klavírista Pavel Duda by po něm hrál v 200bpm, tak to neriskuje… A zapíjíme raději až po koncertech, i s bubeníkem Jonášem Bjolkem.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Naposledy to byly custom in-ear sluchátka, mám malinké uši a žádné sluchátka mi prostě nesedí. Jinak běžná technika - mikrofony, mix, zvukovky...

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Naprosto nepředvídatelný. Uspěchaný, pro mnohé nelítostný. Ale sám o sobě nádherný, s výjimkou několika parazitů.

Info

Nika
Instagram zpěvačky

foto © se svolením Niky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace