Reklama
Reklama

Ji.hlava 20 #3

28/10/2016

Třetí den festivalu znamená přeřazení na nejvyšší rychlostní stupeň, a není tak moc času na rozjímání.

Reklama

Třetí den festivalu znamená přeřazení na nejvyšší rychlostní stupeň. Je třeba dobře rozmýšlet, jak skloubit doprovodný a filmový program, a není moc času na rozjímání. Obzvlášť když do vás pořadatelé perou prožitky vlastně úplně všude. Například když vám hned po ránu hraje v trolejbuse místní performer Matěj Kolář na skřipky, tedy strunný nástroj typický právě pro Horácko. V trolejbuse ale bylo možné potkat i Toma Vtípila s Kateřinou Šedou.

Experimentální instalaci Laboratorium doplnila i možnost vyzkoušet si virtuální realitu na vlastní kůži. Kdo ještě neměl možnost podívat se do abstraktního světa interaktivních tvarů, mohl si ji vyzkoušet právě na jihlavském festivalu, nicméně zvolený program, kdy jste rukama mohli rozhrnovat a převracet volně poletující obdélníky, byl pro náročnější uživatele drobným zklamáním.

Promítala se kvanta snímků. Obloha modrá od bolesti je observačním dokumentem o detenčních táborech. Syrová kontaktní kamera představuje mučivé podmínky uvězněných uprchlíků a film je posmutnělým svědectvím málo vnímané stránky uprchlické krize. Navazuje až krutě názorný dokument Tadmor, oživující týrané vězně jedné z nejhorších syrských věznic. Rekonstrukce krutého zacházení s lidmi přemalovala příjemně teplé podzimní ráno krutými barvami.

To česká dokumentaristka Dagmar Smržová přistupuje k těžkému sexuálnímu životu postižených lidí s nadsázkou a odstupem. Český hořkovtipný film Miluj mě, jestli to dokážeš a Ryšavého Slepý Gulliver byl umístěn do nejmenšího sálu a ne každý byl ochoten čekat, nabízel se alternativní program. Gulistan, země růží zobrazuje roli žen v kurdské guerillové skupině. Přestože je film plný záběrů terénního výcviku, zvláštní roli žen ve válce příliš nerozebírá a nahlíží do každodenního života i názorů bojovnic. Ovšem je utopen ve spoustě slov a vyprchává do ztracena, nemá potřebnou sílu a intenzitu.

Reklama

Ta rozhodně nechybí Punkové zpěvačce ze sekce Zkouška sirén.

Příznačně k punkové divokosti a provokativnosti riot grrrlz se snaží o rychlý střih a prolínání dobových záběrů se spoustou rozhovorů o vzniku a průběhu třetí vlny feminismu. Dokumentem provádí především Kathleen Hanna z legendárních Bikini Kill a její kolegové z kapel, samozřejmostí je i její vztah s Kurtem Cobainem. Dokument promlouvá o emancipaci žen nejen na punkové scéně, upozorňuje na ponižování, sexismus a znásilnění. Punková zpěvačka je svižný snímek, který překvapí hlavně tím, s jakou čistotou představuje vznik nejdivočejšího ženského hnutí devadesátých let.

Tento článek je zdarma. Pořiďte si předplatné a můžete číst všechny naše články.

digital

79 Kč/měsíc
  • Základní digitální přístup, pouze na 1 měsíc
  • Veškerý obsah webu
  • Prémiové články

digital+

83 Kč/měsíc
Navíc oproti digital
  • Veškerý obsah webu bez reklam
  • Unikátní playlisty
  • Podcasty
  • Možnost odemknout 3 texty měsíčně pro ostatní
Možnost kdykoliv zrušit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama