Články / Recenze

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel | Články / Recenze | 25.06.2021

Gary Canino vyrůstal na předměstí New Yorku, takže když dospíval, snadno zaměnil dětský pokoj za epicentrum dění. Vše, co se v posledních letech na tamní nezávislé scéně událo, měl z první ruky. Sám přitom působil jako basák v postpunkové kapele Rips. Když ta v roce 2017 vydala své jediné, eponymní album, Canino už měl připravené ípko vlastního projektu Dark Tea, na kterém obrátil kormidlem k jižanskému country. Bezejmenné album vydal v roce 2019 a u aktuální novinky si s názvem taky hlavu nelámal. Ačkoliv nedávno zaměnil východní pobřeží za západní a usadil se v Los Angeles, zázemí pro nahrávání desky zůstalo v New Yorku. Desku vydal brooklynský label Fire Talk, Studio Artifact Audio poskytl veterán zdejší punkové DIY scény Sasha Stroud a pod produkcí je podepsán Matt Barrick z The Walkmen, které Canino svého času obdivoval. Vedle samotného hraní se věnoval i novinařině, kdy pro nezávislé magazíny vyzpovídal pěknou řádku muzikantů. Kontakty se vždycky hodí. Během dvou sessions se tak ve studiu prostřídalo na dvacet hudebníků.

Dark Tea se ve své tvorbě vydává po zarostlých stezkách, které kdysi prošlapali David Berman, Elliott Smith nebo Mark Linkous. Klestí je od pýru, vytrhává lebedu. Ometá spadané listí z náhrobků tragických postav a zapaluje svíčky. Přehnaná pieta? Jen odsud posud. Zamáčknout slzu a v bráně hřbitova naskočit na skejt, jede se dál. Tenhle chlápek, zdá se, má život až moc rád. To bude tím kalifornským podnebím, kde podzim nedává k depresím příležitost. Canino ale radost odměřuje ve správných dávkách tak, aby melancholické nátury zlatá rána nezabila.

Album rozkopne Tears Down The Road, country dupák s barrelhousovým pianem a pedal steel kytarou jak z finále talentové soutěže v Nashvillu, který váženou porotu chytne na první dobrou. Vítězství je třeba zapít Jackem Danielsem. A není to předčasná oslava první výhry. Následující Highway Mile závanem svěžesti připomene dobu mládí, páteční cesty za bývalými spolužačkami z gymplu, které přes víkend světácky zůstávaly na vysokoškolských kolejích. Očekáváš, co se z toho kamarádství vyvine. Jen místo dálničních mil počítáš kilometry železniční tratě, nervózně přešlapuješ v chodbičce s hlavou vykloněnou z okna, navzdory cedulce zakazující takové počínání. Ale od čeho jsou zákazy? Stříbrný vítr ti čechrá kštici a na sílu vlasových kořínků se ještě můžeš spolehnout. Podobně i další Deanna je folkovou písní lehce přepásanou v popovém župánku, který byl v outletovém výprodeji jen v pastelově růžové barvě. Po nich překvapí dvoudílná US Blues, při které si doprovodní muzikanti vezmou oddychový čas a nechají se suplovat syntezátory. K těm se deska ještě krátce vrátí v Losing III. Zbývající polovina z celkového tuctu písní pak vymetá parket country bálu. Baví se tanečníci i Canino se svými kumpány. Pozor, pánská volenka, hraje Down For The Law. Nejdelší sedmiminutový kousek večera je pěkně od podlahy, se sólíčkem na elektrickou kytaru ve finiši.

Celá deska působí, že byla spíchnuta se záviděníhodnou lehkostí, i čtyři videoklipy k její propagaci působí roztomile nízkorozpočtově. Dark Tea nepřichází s něčím novým či snad stylotvorným. Hraje příjemně nostalgické retro, které ale pokukuje i opačným směrem než jen do minulosti. Nevyhlíží a nesčítá procenta hodnocení recenzentů. Nelíbí? Nech být. Nová deska ale může být fajn kamarádkou na léto, které je v našem mírném pásmu vždycky tak krátké. Jen nezávazný vztah bez dlouhodobé perspektivy pro ty šťastné dny, kdy nemusíš nad životem příliš hloubat, protože se žije tak nějak lehčeji. Řeč je přece o lásce na první poslech, nikoliv o lásce do konce života.

Info

Dark Tea - Dark Tea (Fire Talk, 2021)
Bandcamp

foto © Gary Canino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace