Články / Recenze

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel | Články / Recenze | 25.06.2021

Gary Canino vyrůstal na předměstí New Yorku, takže když dospíval, snadno zaměnil dětský pokoj za epicentrum dění. Vše, co se v posledních letech na tamní nezávislé scéně událo, měl z první ruky. Sám přitom působil jako basák v postpunkové kapele Rips. Když ta v roce 2017 vydala své jediné, eponymní album, Canino už měl připravené ípko vlastního projektu Dark Tea, na kterém obrátil kormidlem k jižanskému country. Bezejmenné album vydal v roce 2019 a u aktuální novinky si s názvem taky hlavu nelámal. Ačkoliv nedávno zaměnil východní pobřeží za západní a usadil se v Los Angeles, zázemí pro nahrávání desky zůstalo v New Yorku. Desku vydal brooklynský label Fire Talk, Studio Artifact Audio poskytl veterán zdejší punkové DIY scény Sasha Stroud a pod produkcí je podepsán Matt Barrick z The Walkmen, které Canino svého času obdivoval. Vedle samotného hraní se věnoval i novinařině, kdy pro nezávislé magazíny vyzpovídal pěknou řádku muzikantů. Kontakty se vždycky hodí. Během dvou sessions se tak ve studiu prostřídalo na dvacet hudebníků.

Dark Tea se ve své tvorbě vydává po zarostlých stezkách, které kdysi prošlapali David Berman, Elliott Smith nebo Mark Linkous. Klestí je od pýru, vytrhává lebedu. Ometá spadané listí z náhrobků tragických postav a zapaluje svíčky. Přehnaná pieta? Jen odsud posud. Zamáčknout slzu a v bráně hřbitova naskočit na skejt, jede se dál. Tenhle chlápek, zdá se, má život až moc rád. To bude tím kalifornským podnebím, kde podzim nedává k depresím příležitost. Canino ale radost odměřuje ve správných dávkách tak, aby melancholické nátury zlatá rána nezabila.

Album rozkopne Tears Down The Road, country dupák s barrelhousovým pianem a pedal steel kytarou jak z finále talentové soutěže v Nashvillu, který váženou porotu chytne na první dobrou. Vítězství je třeba zapít Jackem Danielsem. A není to předčasná oslava první výhry. Následující Highway Mile závanem svěžesti připomene dobu mládí, páteční cesty za bývalými spolužačkami z gymplu, které přes víkend světácky zůstávaly na vysokoškolských kolejích. Očekáváš, co se z toho kamarádství vyvine. Jen místo dálničních mil počítáš kilometry železniční tratě, nervózně přešlapuješ v chodbičce s hlavou vykloněnou z okna, navzdory cedulce zakazující takové počínání. Ale od čeho jsou zákazy? Stříbrný vítr ti čechrá kštici a na sílu vlasových kořínků se ještě můžeš spolehnout. Podobně i další Deanna je folkovou písní lehce přepásanou v popovém župánku, který byl v outletovém výprodeji jen v pastelově růžové barvě. Po nich překvapí dvoudílná US Blues, při které si doprovodní muzikanti vezmou oddychový čas a nechají se suplovat syntezátory. K těm se deska ještě krátce vrátí v Losing III. Zbývající polovina z celkového tuctu písní pak vymetá parket country bálu. Baví se tanečníci i Canino se svými kumpány. Pozor, pánská volenka, hraje Down For The Law. Nejdelší sedmiminutový kousek večera je pěkně od podlahy, se sólíčkem na elektrickou kytaru ve finiši.

Celá deska působí, že byla spíchnuta se záviděníhodnou lehkostí, i čtyři videoklipy k její propagaci působí roztomile nízkorozpočtově. Dark Tea nepřichází s něčím novým či snad stylotvorným. Hraje příjemně nostalgické retro, které ale pokukuje i opačným směrem než jen do minulosti. Nevyhlíží a nesčítá procenta hodnocení recenzentů. Nelíbí? Nech být. Nová deska ale může být fajn kamarádkou na léto, které je v našem mírném pásmu vždycky tak krátké. Jen nezávazný vztah bez dlouhodobé perspektivy pro ty šťastné dny, kdy nemusíš nad životem příliš hloubat, protože se žije tak nějak lehčeji. Řeč je přece o lásce na první poslech, nikoliv o lásce do konce života.

Info

Dark Tea - Dark Tea (Fire Talk, 2021)
Bandcamp

foto © Gary Canino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace