Zprávy / Nové desky

Vladimír Václavek tentokrát jako písničkář

Vladimír Václavek tentokrát jako písničkář

redakce | Zprávy / Nové desky | 04.06.2015

Po čtyřech letech přichází Vladimír Václavek s ryze sólovým albem. Barvy radugy, to je desítka písní v uvolněně folkovém duchu s občasnými názvuky jazzu a bigbítu šedesátých let. Václavek se zde neprezentuje jako rockový minimalista nebo exotický kouzelník, jak jej známe z jiných skupin, ale vemlouvavý písničkář, jenž necítí potřebu své posluchače o ničem přesvědčovat ani kázat.

Barvy radugy jsou albem plným radostného, spokojeného klidu, osobní i autorské zralosti a vyrovnanosti. Plynou docela přirozeně, bez stylizací, póz a efektních aranžérských triků, jako by Václavek hrál jen tak sám pro sebe, dobře se bavil a přitom přemítal, kam jej píseň dovede. Dá se říci, že zde dospěl k podobné vyrovnanosti a nadhledu, jaké známe z aktuální tvorby Oldřicha Janoty. Nechybí humor ani trocha až naivního údivu.


Své album si Václavek nejen zkomponoval, ale i nahrál, poprvé ve vlastním studiu Letící vlk. Postaral se o hlasy, kytary a perkuse, hostují dvě zpěvačky a virtuózní trumpetista a klávesák Oskar Török (Vertigo, Sato-San To a další), který několik písní i aranžoval. Pod texty jsou kromě Vladimíra Václavka podepsáni Jan Hruška, Petr Václavek a Milan Princ. Masteroval osvědčený Ondřej Ježek ve studiu Jámor, obal s obrazy Renaty Štolbové navrhl Carton Clan.

Vladimír Václavek je jednou z klíčových osobností brněnské, potažmo české alternativní hudby osmdesátých a devadesátých let. Coby skladatel, textař, kytarista a baskytarista spoluvytvářel písně kapel E, Dunaj, Rale, Klar, Čikori, VRM a dalších, s Ivou Bittovou natočil mj. pozoruhodné dvojalbum Bílé inferno. V současné době s Josefem Ostřanským znovuoživil písně Dunaje v triu Dunajská vlna. 17. června pokřtí Vladimír Václavek v duu s Oskarem Torokem album v pražském Paláci Akropolis.

Info

Vladimír Václavek - Barvy radugy

www.poli5.bandcamp.com/album/barvy-radug
www.polipet.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Duo Meowlau x Val oznamuje EP

redakce 17.01.2022

Titulna skladba Nevermind sa da zaradit do liquid drum and bass zanru s vokalami.

Thistle vydávají první studiovou nahrávku

redakce 12.01.2022

Album obsahuje materiál představující minimalistické ambientní improvizace i pečlivě vystavěné skladby a ukazuje tak relativní tvárnost dvojice.

Insania ohlašuje nové album

redakce 10.01.2022

Koncepce nahrávky si hraje s groteskností dějinných událostí, vizuál je pojatý jako gangsta verze grotesek 20. let 20. století a název alba je kombinací...

V0nt vydávají debutové album

redakce 06.01.2022

Jak je u V0nt zvykem, deska vznikala okolo stolu plného samplerů, synťáků a bzučících efektů.

Andrea Šulcová: Nobody Knows

redakce 04.01.2022

Album obsahuje šest písní s autorskými texty i hudbou. Autorka si zároveň sama natočila kytary, zpěvy a příčnou a irskou flétnu.

Nový release Weltschmerzen :: Pain Palace

redakce 02.01.2022

Trinástym releasom vydavateľstva Weltschmerzen je dlhohrajúci album staro-nového projektu Pain Palace.

Munroe vydávají nové album Divoké kvítí

redakce 31.12.2021

Pilotní klip Vlčí menuet vás ponoří do nálady hororů z 50 let.

Stroon vydáva novú nahrávku

redakce 30.12.2021

Ake by to bolo, ak by sa dalo vylučovanie hormónov ovládať vôľou? Ako by sme to vedeli používať a čo by to urobilo s naším sebaobrazom?

Tuzemský avant pop: Blue Uandi

redakce 29.12.2021

Blue Uandi v současnosti pracují na další sérii singlů a kolaborací s vizuálními umělci, na pódiích se představí naživo v příštím roce.

B4 vydali Pomazánkové máslo

redakce 28.12.2021

Severočeská skupina B4 vydává po dvou letech od alba Plastová okna novinku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace