Zprávy / Nové desky

Vladimír Václavek tentokrát jako písničkář

Vladimír Václavek tentokrát jako písničkář

redakce | Zprávy / Nové desky | 04.06.2015

Po čtyřech letech přichází Vladimír Václavek s ryze sólovým albem. Barvy radugy, to je desítka písní v uvolněně folkovém duchu s občasnými názvuky jazzu a bigbítu šedesátých let. Václavek se zde neprezentuje jako rockový minimalista nebo exotický kouzelník, jak jej známe z jiných skupin, ale vemlouvavý písničkář, jenž necítí potřebu své posluchače o ničem přesvědčovat ani kázat.

Barvy radugy jsou albem plným radostného, spokojeného klidu, osobní i autorské zralosti a vyrovnanosti. Plynou docela přirozeně, bez stylizací, póz a efektních aranžérských triků, jako by Václavek hrál jen tak sám pro sebe, dobře se bavil a přitom přemítal, kam jej píseň dovede. Dá se říci, že zde dospěl k podobné vyrovnanosti a nadhledu, jaké známe z aktuální tvorby Oldřicha Janoty. Nechybí humor ani trocha až naivního údivu.


Své album si Václavek nejen zkomponoval, ale i nahrál, poprvé ve vlastním studiu Letící vlk. Postaral se o hlasy, kytary a perkuse, hostují dvě zpěvačky a virtuózní trumpetista a klávesák Oskar Török (Vertigo, Sato-San To a další), který několik písní i aranžoval. Pod texty jsou kromě Vladimíra Václavka podepsáni Jan Hruška, Petr Václavek a Milan Princ. Masteroval osvědčený Ondřej Ježek ve studiu Jámor, obal s obrazy Renaty Štolbové navrhl Carton Clan.

Vladimír Václavek je jednou z klíčových osobností brněnské, potažmo české alternativní hudby osmdesátých a devadesátých let. Coby skladatel, textař, kytarista a baskytarista spoluvytvářel písně kapel E, Dunaj, Rale, Klar, Čikori, VRM a dalších, s Ivou Bittovou natočil mj. pozoruhodné dvojalbum Bílé inferno. V současné době s Josefem Ostřanským znovuoživil písně Dunaje v triu Dunajská vlna. 17. června pokřtí Vladimír Václavek v duu s Oskarem Torokem album v pražském Paláci Akropolis.

Info

Vladimír Václavek - Barvy radugy

www.poli5.bandcamp.com/album/barvy-radug
www.polipet.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Debut skupiny Tamara vyjde co nevidět

redakce 01.08.2022

Album Anderson zachycuje nadšení i zklamání z přátelství a rodinných vztahů, neopětovaných i vyčpělých lásek.

A Sense of Destiny: David Kollar + Arve Henriksen

redakce 26.07.2022

Základy k dvanástim skladbám albumu vznikli za krátkych desať dní, nasledovala však viac ako šesťmesačná komunikácia na linke medzi Prešovom a švédskym mestečkom Mölnlycke.

Novým releasem Wetlschmerzen je Ondrej Zajac

redakce 25.07.2022

Zajac neustále mení svoj zvuk aj prístup, nestačí mu ľahko ohúriť či zveličovať: práve v úprimnosti, krehkosti a integrite jeho tvorby počujeme Zajaca v najväčšej sile.

Kakktus na Na hrbatým koni

redakce 22.07.2022

Hrací automaty blikají a laciný pivo teče proudem, zatímco za nonstopem jako každou sobotu cvakaj zuby o patník.

Ladislav Zensor jako Oblaka

redakce 21.07.2022

Ladislav Zensor čerpá vlivy ze součásné hybrid-klubové scény, experimentuje s různými hudebními směry, aby vytvořil nadžánrový zvuk.

Barbora Hora debutuje

redakce 12.07.2022

Barbora Hora na EP představuje minimalistické, ale do detailu promyšlené kytarové linky s autentickým vokálním projevem.

Irreality, nová deska Island Mint

redakce 12.07.2022

Poznávacím znamením Island Mint je slunečná nálada a propojení psychedelie šedesátých let s indie rockem.

Trio Dorůžka – Wyleżoł – Ballard vydává album

redakce 11.07.2022

Zvuk kapely se opírá především o analogové elektronické nástroje, jednoduché melodie a složité groovy.

Miss Petty vydala Slay

redakce 10.07.2022

Miss Petty na poli pěti nových skladeb řeší s nadhledem slávu, vztahy, a jednu skladbu napsala i pro své mladší já.

Pesničkár Nany Hudák vydáva nový album

redakce 10.07.2022

Žije v obytnom aute, ktoré je zároveň jeho ateliérom a nahrávacím štúdiom. Tam vznikol aj najnovší album Mramorové slnko.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace