Zprávy / Nové desky

Vladimír Václavek tentokrát jako písničkář

Vladimír Václavek tentokrát jako písničkář

redakce | Zprávy / Nové desky | 04.06.2015

Po čtyřech letech přichází Vladimír Václavek s ryze sólovým albem. Barvy radugy, to je desítka písní v uvolněně folkovém duchu s občasnými názvuky jazzu a bigbítu šedesátých let. Václavek se zde neprezentuje jako rockový minimalista nebo exotický kouzelník, jak jej známe z jiných skupin, ale vemlouvavý písničkář, jenž necítí potřebu své posluchače o ničem přesvědčovat ani kázat.

Barvy radugy jsou albem plným radostného, spokojeného klidu, osobní i autorské zralosti a vyrovnanosti. Plynou docela přirozeně, bez stylizací, póz a efektních aranžérských triků, jako by Václavek hrál jen tak sám pro sebe, dobře se bavil a přitom přemítal, kam jej píseň dovede. Dá se říci, že zde dospěl k podobné vyrovnanosti a nadhledu, jaké známe z aktuální tvorby Oldřicha Janoty. Nechybí humor ani trocha až naivního údivu.


Své album si Václavek nejen zkomponoval, ale i nahrál, poprvé ve vlastním studiu Letící vlk. Postaral se o hlasy, kytary a perkuse, hostují dvě zpěvačky a virtuózní trumpetista a klávesák Oskar Török (Vertigo, Sato-San To a další), který několik písní i aranžoval. Pod texty jsou kromě Vladimíra Václavka podepsáni Jan Hruška, Petr Václavek a Milan Princ. Masteroval osvědčený Ondřej Ježek ve studiu Jámor, obal s obrazy Renaty Štolbové navrhl Carton Clan.

Vladimír Václavek je jednou z klíčových osobností brněnské, potažmo české alternativní hudby osmdesátých a devadesátých let. Coby skladatel, textař, kytarista a baskytarista spoluvytvářel písně kapel E, Dunaj, Rale, Klar, Čikori, VRM a dalších, s Ivou Bittovou natočil mj. pozoruhodné dvojalbum Bílé inferno. V současné době s Josefem Ostřanským znovuoživil písně Dunaje v triu Dunajská vlna. 17. června pokřtí Vladimír Václavek v duu s Oskarem Torokem album v pražském Paláci Akropolis.

Info

Vladimír Václavek - Barvy radugy

www.poli5.bandcamp.com/album/barvy-radug
www.polipet.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace