Články / Sloupky/Blogy

Preview: Crime & the City Solution

Preview: Crime & the City Solution

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy. Pro fanoušky „berlínských Australanů“ jde o dva povinné večery, přestože ani Simon Bonney ani svatý Nick nemají už s německou metropolí nic společného. Vzhledem k tomu, že o Caveovi píšeme pořád, tak se nyní pojďme trochu podrobněji podívat na Crime & the City Solution. Ostatně tahle kultovní kapela se v Česku objevuje po dlouhých dvaatřiceti letech.

Skupina soustředěná okolo Simona Bonneyho se vždy vyznačovala proměnlivostí a změnami v sestavě, které většinou souvisely s místem, ve kterém se kapela nacházela. Nejslavnější období Crime & the City Solution samozřejmě prožili ve druhé polovině osmdesátých let v Berlíně, nicméně Bonney kapelu založil už o téměř deset let dříve. Když se po dvacetileté pauze objevilo v roce 2013 comebackové album American Twilight, tak se někteří fanoušci podivovali nad absencí Micka Harveyho, který byl nedílnou součástí kapely po celá osmdesátá léta, v dnešní sestavě zas chybí Alexander Hacke.

V aktuálním složení Crime & the City Solution se kromě ústřední partnerské i tvůrčí dvojice Simon Bonney a Brownyn Adams objevuje například Chris Hughes (Once Upon a Time, Hugo Race & True Spirit nebo The Fatal Shore). Vzhledem k tomu, že setlisty aktuálního turné ovšem přináší to nejlepší ze všech období kapely, nabízíme rovnou sedm důvodů, proč se alespoň na jeden z jejich dvou českých koncertů podívat.

Crime & the City Solution – Rose Blue
Některé diskografie uvádí Just South of Heaven jako EP, jiné zase jako album, nezáleží na tom. Psal se rok 1985, Crime & the City Solution byli ještě rozkročeni mezi Londýnem a Berlínem, v sestavě se kromě otce zakladatele objevují Mick Harvey, Harry a Rowland S. Howardovi nebo Epic Soundtracks (bratr Nikkiho Suddena).


Crime & the City Solution – Six Bells Chime
Marion, Damien, Cassiel a Nebe nad Berlínem. Je třeba něco dodávat?


Crime & the City Solution – All Must Be Love
První berlínské album Shine (1988) a nová sestava, ve které řádí Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) nebo Chrislo Haas (DAF či Liaisons Dangereuses).


Crime & the City Solution – The Shadow of No Man
Berlínské období pokračuje, The Shadow of No Man je úvodní skladbou třetího, v kontextu kapely poněkud upozaděného alba The Bride Ship. Crime & the City Solution tehdy trpěli vysokou aktivitou The Bad Seeds a Einstürzende Neubauten, desky vycházely pravidelně, ale koncertů moc nebylo.


Crime & the City Solution – I Have the Gun
Pro mnoho fanoušků je Paradise Discotheque z roku 1990 vrcholným albem Crime & the City Solution, hádat se nebudeme. Každopádně úvodní skladba je jedním z nejlepších momentů desky obsahující také asi jedinou coververzi, kterou kdy Bonneyho kapela nahrála – slavný tradicionál Motherless Child.


Crime & the City Solution – The Dolphins and the Sharks
Další ukázka z Paradise Discotheque a jedna z nejkrásnější písní od Crime & the City Solution vůbec.


Crime & the City Solution – American Twilight
Album z roku 2013 a zatím poslední tvůrčí inkarnace Crime & the City Solution. Tehdejší sestava byla skutečně snová – vedle Bonneyho, Adams a Hackeho s jeho manželkou Daniellou de Picciotto se v ní objevil například David Eugene Edwards (Woven Hand) nebo Jim White (Dirty Three). Taková pohádka nemohla vydržet dlouho.


bonus
Simon Bonney – Don’t Walk Away from Love
V první půlce devadesátých let vydal Simon Bonney také dvě veskrze povedené sólovky, Forever (1992) a o dva roky později Everyman, ze které pochází tahle country balada. Právě jeho sólová tvorba částečně stojí za aktuálním oživením Crime & the City Solution. Před třemi lety vydal label Mute výběr z jeho sólových věcí a Bonney dokonce odjel celé turné s Markem Laneganem. Bez kapely to ale zjevně nebylo ono.

Info

Crime & the City Solution (aus)
web

živě: Crime & the City Solution (aus)
21. 6. 2022 Lucerna Music Bar, Praha
Fb událost

23. 6. 2022 Kabinet Múz, Brno
Fb událost

foto © Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace