Martin Knap | Články / Offtopic / / Movie/dox | 03.06.2018
Před pár dny proběhla na nezávislém festivalu dokumentárních filmů Urban Nomad pořádaném v Taipei neoficiální premiéra filmu Metal Politics Taiwan. Režisér filmu Marco Wilms, kterého proslavily filmy Comrade Couture či Art War, v něm sleduje roční politickou kariéru zpěváka tchajwanské heavymetalové skupiny Chthonic Freddyho Lima od jeho zvolení do parlamentu v roce 2016.
Freddy Lim ve své kampani zužitkoval charisma, status celebrity a marketingový talent a porazil svého protikandidáta ze strany Kuomintang, která od druhé světové války do roku 1991 byla jedinou vládnoucí stranou na Tchaj-wanu. V režisérových očích je to „rebel s příčinou“ a film vyzdvihuje neotřelost Limova energického přístupu k politickým aktivitám, dokonce si pokládá otázku, jestli přinese na tamní politickou scénu „politiku rockové hvězdy“. Ovšem Freddy Lim není žádný nezřízený rocker, pročež sledujeme všední život slušňáckého workoholika při jeho práci v institucích, na které dříve jako aktivista útočil. Hlavní protagonista je šarmantní, ale i odtažitý, zachycen v intimních či komických situacích, které zároveň odráží poněkud sešněrovanou a na mamonu postavenou tchajwanskou společnost.
Téma Limovy rozdvojenosti coby politika a rockové hvězdy představuje leitmotiv celého filmu. Režisér se v závěru, kdy Lim nastupuje na jeviště, aby odehrál koncert v rámci tradiční náboženské slavnosti, ptá, jestli je raději zpěvákem, nebo politikem. Zpěvák odpovídá, že se cítí být samojediný. Ještě zajímavější je možná podání jeho kapelního kolegy, který mluví o sjednocení Limovy vnitřní energie, „ďábla uvnitř“, který ho vždy žene k překonávání sebe sama.
Režisérova práce se vyznačuje působivými záběry, sevřeným vyprávěním a zálibou v heroických až teatrálních momentech. Místy je snímek popisnější, než bývá u Wilmse zvykem, místy je tu zbytečná snaha o spektakulárnost (Limova účast na Trumpově inauguraci), ale kamerou a střihem dokáže vtáhnout doprostřed dění. Přes veškeré výhrady je film zajímavým portrétem idealistického, a zároveň kariéristického politika v celé jeho rozporuplnosti.
Metal Politics Taiwan
režie: Marco Wilms, 2018
fb filmu
Tereza Bonaventurová 14.12.2022
Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.
Julie Pátá 01.12.2022
Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.
Jakub Blaho 14.11.2022
Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.
Jaroslav Kejzlar 01.10.2022
Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.
Andrea Kubová 29.09.2022
Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.
Štěpán Nezbeda 17.09.2022
Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.
Ondřej Oharek 04.06.2022
Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?
Štěpán Nezbeda 16.03.2022
Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?
Štěpán Nezbeda 06.01.2022
Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.
Lukáš Masner 12.12.2021
Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...