Články / Offtopic / / Movie/dox

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda | Články / Offtopic / / Movie/dox | 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede ve středu 21. září do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Ten v první polovině 80. let zorganizoval kdesi v kalifornské poušti tři improvizované festivaly alternativní hudby a umění, což následně inspirovalo vznik takových akcí jako Burning Man či Lollapalooza. Swezey kromě masterclass promítne svůj dokument Desolation Center (2018), věnující se právě těmto pouštním tripům. Zajít si na něj zdarma na Smíchov není od věci, jakkoliv film má své limity.

Za nejvýraznější lze považovat fakt, že Swezey točí snímek sám o sobě, a navíc v něm i vydatně vystupuje. Jednostranně vyprávěn je tak dojemný příběh o tom, jak se banda losangeleských pankáčů šikanovaná policajty jednoho dne sebrala, odjela si hrát do pouště a tím mimovolně dala základy kultovním akcím, kterých se dnes účastní desítky tisíc lidí, včetně bossů ze Silicon Valley.

Čekat proto nelze kritickou analýzu událostí, spíše nostalgické vzpomínání aktérů. Ostatně, proč ne? Swezey nemá zájem o nestranný pohled a průnik, jeho síla spočívá v sestavování kroniky plné chvalozpěvných výpovědí přímých účastníků. Těží přitom z hvězdných jmen, na kameru mimo řadových návštěvníků a organizátorů mluví kapely jako Einstürzende Neubauten, Sonic Youth, Swans, Minutemen či Meat Puppets.

Ač se všichni zpovídaní shodují, že pouštní akce pořádané Desolation Center oplývaly extatickou atmosférou a některé tamní okamžiky měly až mystický rozměr, tvůrcům se příliš nedaří tento pocit předat. Ani o konkrétních manifestacích osvobození od jha konvencí uprostřed divočiny se příliš nedozvíme. Zmíněny jsou kolektivní zážitky, tu pamětihodná performance, tam večer pod vlivem LSD, doprovázený obligátními psychedelickými obrazci. Jakákoli intimní výpověď o konkrétních prožitcích jednotlivce však chybí, nahrazují ji abstraktní pojmy jako „svoboda“ či „atmosféra“.

Podobně ostýchavý je i samotný styl filmu. Téma hledání ideálního místa pro neomezené sebevyjádření a umění bez zábran je rámováno konzervativní plejádou mluvících hlav. Tu občas naruší dobové fotografie či videonahrávky z oněch akcí, které jsou na celém snímku tím audiovizuálně nejcennějším. Dokonce ani punkrocková muzika nakonec není vytěžena tak, jak by se od dokumentu zabývajícího se podobnou látkou dalo čekat.

Dokument Desolation Center vypráví o důležitém období americké alternativní kultury a mluví v něm zajímaví lidé o zajímavých událostech. Svým zpracováním a uchopením látky je ale nezajímavý.

Info

Desolation Center (režie Stuart Swezey, 2018)
web

živě: Synapse Knowledge
20. 9., 21. 9., 26. 9. 2022
MeetFactory, Praha
web akce

foto © Scot Allen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Sám a nevědět nic (Karaoke Blues)

Tomáš Jančík 05.01.2024

Kaurismäki vytvořil nadčasový snímek o opuštění a strachu ze sblížení, ale s notnou dávkou humoru a romantiky.

Ladies and gentlemen, Beyoncé (Renaissance: A Film by Beyoncé)

Klára Řepková 05.12.2023

K tomu se přidává propracovaná choreografie se skupinou tanečníků, kapela a skvělé album inspirované discem ve středu pozornosti a velkolepý spektákl je na světě.

Krvavý epos (Zabijáci rozkvetlého měsíce)

Tomáš Jančík 30.11.2023

Scorsese si v mocných stopážích už desítky let libuje, takže i když pracuje s pomalejším tempem, není tu prostor na slepá místa a délka je adekvátní obsahu.

Buď já, nebo ona! (Přišla v noci)

Tomáš Jančík 09.11.2023

Na Letní filmové škole se sál oprávněně bavil celou hodinu a půl a po skončení sklidil film nadšený potlesk, následovaný ovacemi pro svéráznou představitelku matky Simonu Pekovou.

Tři hodiny v Taylorlandu (The Eras Tour)

Klára Řepková 20.10.2023

Když letos na jaře americká zpěvačka Taylor Swift vyjela na turné, rychle se z toho stal pořádně megalomanský projekt. Filmová verze koncertu jako alternativa?

Ponurost lidského bytí (Asteroid City)

Andrea Kubová 12.10.2023

Ačkoliv pro některé zůstávají jeho charakteristické manýry nepostradatelné, pro jiné se stávají jaksi okoukanými.

I panenky mají své dny (Barbie)

Tomáš Jančík 22.08.2023

Tvůrčí svoboda, jakou od mateřské firmy snímek dostal, je až překvapivá, protože od prvního momentu se s ní hlas vypravěčky nemaže.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julia Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace