Články / Offtopic / / Komix

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

Samá voda (Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 30.04.2016

„Já jsem váš král!”

V minulém díle sebral Superman rozum do hrsti a vzal vrabce (ehm) v hrsti místo holuba na střeše, vybodl se na Lois Laneovou, před kterou se musel hloupě přetvařovat, a sbalil Wonder Woman, která nejenom lépe vypadá, ale ještě si s ní může… dát páku a zapotit se u toho. Do romantického cvrlikání se ovšem vylije do Bostonu, Gothamu a Metropolis oceán a do ulic vyrazí zubaté obojživelné stvůry, co chtějí všechny sníst. Kniha je rámcově rozdělena do dvou poměrně uzavřených příběhů - Tajemství Cheetah a titulní Trůn Atlantidy. První příběh je soustředěný na prokletou kamarádku Wonder Woman, která nyní ohrožuje celou Ligu spravedlnosti, druhý na bájnou Atlantidu, Aquamena a jeho bratra, který chce souš zavlažit více, než je záhodno. Není nad vykrádačku Čapkovy Války s mloky.

„Není to můj národ!”

Krom prvotřídní kresby Tonyho S. Daniela nabízí Tajemství Cheetah rozpracování interních/intimních vztahů v lize (Batman se dívá) a příběh soustředěný především na Wonder Woman. Týmová dynamika je propracovanější. Green Lanthern zachraňuje někde něco jiného, takže tu není přeplněno. Džungle je vizuální pastvou pro oči stejně jako Cheetah i Diana, které S. Daniel ztvárňuje s neuvěřitelným detailem. Dějový oblouk je překvapivě funkční a nese v sobě pozoruhodný zvrat, který by bylo dobré později rozpracovat. Geoff Johns se konečně našel a napsal rozumný, poměrně uzavřený příběh, za který se konečně nemusí stydět. Trůn Atlantidy patří k tomu nejlepšímu, co Liga spravedlnosti ve vesmíru New 52 nabízí. Nechtěný útok suchozemců na moře, s decentním ekologickým přesahem, Aquamenův vnitřní konflikt a bombastické akční sekvence se zabijáckým Hawkmanem fungují na jedničku. Reisova kresba s neuvěřitelným smyslem pro detail vyniká právě na bitevních dvojstranách. Výborný pocit trochu kazí „šokující odhalení”, kde Johns zabíjí příběh laciným zvratem, ale k závěru už pak dojde poměrně uspokojivě.

„Můj otec už tu není a nemůže nikoho varovat.”

Znovu zamrzí zkratkovité vysvětlování, ale hlavní dějová linie je poměrně plynulá a dává smysl i bez znalosti minulosti. Rodinná dynamika Atlantských bratrů. Něco málo o původu, v českých vodách téměř neznámého, Aquamena. To jsou až nečekaně výživné informace v akční smršti, která se ale neutápí v nevysvětlitelném a podráží jí nohy v podstatě jen záporák a scenárista. Vzestupná tendence je ale patrná, a pokud Muž z oceli dá, bude to příště už bez výtek a přes příště vynikající. Nová Liga spravedlnosti dostává opatrný palec nahoru a přináší velkou naději do budoucna.

„Někdy je dobro tím, čím se zdá být… dobrem.”

Nakonec z toho vychází nejlépe Aquamen, který se českému publiku konečně pořádně představuje, a to v příběhu, který patří k jeho nejlepším. Mohl by přitáhnout pozornost a dostat i u nás další sérii? Zatím těžko říct, ale když to fungovalo u Wonder Woman, proč by moderní Vodník neměl dostat svoji šanci?

Info

Tony S. Daniel, Geoff Johns, Paul Pelletier, Ivan Reis - Liga spravedlnosti 3: Trůn Atlantidy (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3109

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.