Články / Recenze

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 09.02.2023

Bellingcat založil do té doby zcela nenápadný britský úředník Eliot Higgins, který se jako nezaměstnaný otec v domácnosti začal zabývat syrskou občanskou válkou a hledat nesrovnalosti mezi oficiálními informacemi a těmi běžně dostupnými, jen někdy těžko dohledatelnými. Chtělo to mít notnou dávku detektivního talentu spolu s citem pro žurnalistiku, kterou kdysi nedostudoval. A začaly se dít věci. Nejprve své poznatky zveřejňoval na Twitteru, později je publikoval na blogu pojmenovaném podle písně Franka Zappy Brown Moses. Postupně se kolem něj začala vynořovat skupina obdobně zaměřených investigativních „novinářů“ – zainteresovaných amatérů, ale i angažovaných expertů z celého světa.

Ty všechny spojuje sledování podobných cílů: přicházet na skutečná fakta, rozkrývat dezinformace a bojovat proti digitální dystopii. Do vínku si vtiskli nekompromisní heslo: Urči – ověř – rozšiřuj. Dnes se tato platforma zaměřuje na objasňování velkých mezinárodních incidentů, které se jí daří rozkrývat. Ke své mravenčí práci Bellingcat využívá převážně srovnávací analýzu veřejně dostupných informací, jako jsou videa a fotky ze sociálních sítí, satelitních snímků či uniklých databází. V zásadě nepracují s tajnými informátory jako klasičtí investigativní novináři ani s utajovanými daty získanými pomocí hackerů. Takže jejich pátrání je z principu legální a právně nenapadnutelné.

Občanským novinářům se tak podařilo prokázat použití chemických zbraní ve válce v Sýrii, nepřiznanou pomoc ruského dělostřelectva separatistům na východní Ukrajině nebo odhalovat identitu ruských agentů. Bellingcat se stal nezávislou a nezastupitelnou součástí mediální scény s mnoha oceněními a překáží šiřitelům dezinformací i vládám, které by rády nechaly své nezákonné počínání v oparu dohadů a nejasností.

Nově vzniklému oboru občanské žurnalistiky se začalo říkat OSINT (Open Source Intelligence). Slovy Higginse: „Nemusíte mít prověrku na stupeň přísně tajné, tyto informace nejsou určené jen zasvěceným. Bellingcat je něco, co tu ještě nebylo: rozvědná agentura pro lidi.“ Vše následně zdokumentoval ve své autobiografické knize Jsme Bellingcat (2021, u nás vydalo nakladatelství N media). Boj o svobodu informací tak pokračuje dál.

Info

Eliot Higgins - Jsme Bellingcat (N media, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením N media

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace