Články / Recenze

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 09.02.2023

Bellingcat založil do té doby zcela nenápadný britský úředník Eliot Higgins, který se jako nezaměstnaný otec v domácnosti začal zabývat syrskou občanskou válkou a hledat nesrovnalosti mezi oficiálními informacemi a těmi běžně dostupnými, jen někdy těžko dohledatelnými. Chtělo to mít notnou dávku detektivního talentu spolu s citem pro žurnalistiku, kterou kdysi nedostudoval. A začaly se dít věci. Nejprve své poznatky zveřejňoval na Twitteru, později je publikoval na blogu pojmenovaném podle písně Franka Zappy Brown Moses. Postupně se kolem něj začala vynořovat skupina obdobně zaměřených investigativních „novinářů“ – zainteresovaných amatérů, ale i angažovaných expertů z celého světa.

Ty všechny spojuje sledování podobných cílů: přicházet na skutečná fakta, rozkrývat dezinformace a bojovat proti digitální dystopii. Do vínku si vtiskli nekompromisní heslo: Urči – ověř – rozšiřuj. Dnes se tato platforma zaměřuje na objasňování velkých mezinárodních incidentů, které se jí daří rozkrývat. Ke své mravenčí práci Bellingcat využívá převážně srovnávací analýzu veřejně dostupných informací, jako jsou videa a fotky ze sociálních sítí, satelitních snímků či uniklých databází. V zásadě nepracují s tajnými informátory jako klasičtí investigativní novináři ani s utajovanými daty získanými pomocí hackerů. Takže jejich pátrání je z principu legální a právně nenapadnutelné.

Občanským novinářům se tak podařilo prokázat použití chemických zbraní ve válce v Sýrii, nepřiznanou pomoc ruského dělostřelectva separatistům na východní Ukrajině nebo odhalovat identitu ruských agentů. Bellingcat se stal nezávislou a nezastupitelnou součástí mediální scény s mnoha oceněními a překáží šiřitelům dezinformací i vládám, které by rády nechaly své nezákonné počínání v oparu dohadů a nejasností.

Nově vzniklému oboru občanské žurnalistiky se začalo říkat OSINT (Open Source Intelligence). Slovy Higginse: „Nemusíte mít prověrku na stupeň přísně tajné, tyto informace nejsou určené jen zasvěceným. Bellingcat je něco, co tu ještě nebylo: rozvědná agentura pro lidi.“ Vše následně zdokumentoval ve své autobiografické knize Jsme Bellingcat (2021, u nás vydalo nakladatelství N media). Boj o svobodu informací tak pokračuje dál.

Info

Eliot Higgins - Jsme Bellingcat (N media, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením N media

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace