Články / Recenze

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 23.12.2022

Čas od času se objeví publikace, která chce komplexně popsat vesmír, život a vůbec a nemusí jít zrovna o sci-fi. Kvantový fyzik a „strunový“ teoretik a autor bestsellerů Elegantní vesmír (2001) či Skrytá realita (2011), Brian Greene, se o něco takového pokusil ve své zatím poslední knize Až do konce času. A bere to od velkého třesku až po velký krach.

Dozvíte se v ní, že základem dynamiky vesmíru je „entropický taneček“, o jehož směřování a podobu se přetahují dvě termodynamické síly – nukleární a gravitační. Vše pak obklopuje temná hmota, která je však pouze teoreticky předpokládaná, nikoliv skutečně pozorovatelná. Kvantová fyzika totiž pracuje s pravděpodobností, nikoliv se skutečností. Veškerá hmota tak dle inflační teorie směřuje k entropii, tedy ke konečnému rozpadu… Bez obav, ještě máme několik miliard let, než se rozpínající se vesmír zhroutí do sebe. Ale může to být i jinak.

Greene řeší vesmír, taky původ života, vznik člověka a vědomí. Pouští se dokonce, coby syn hudebníka, do teoretizování o umění. Paradoxní je, že vše – živé i neživé – se skládá ze stejných elementárních částic, takže rozdělení na živou a neživou hmotu je pouze efemérní konstrukt lidské mysli. Autor rovněž jako správný vědec přiznává, že věda umí pozorovat a vypočítat například děje probíhající v mozku, ale už nedokáže říct, kde sídlí vědomí a co to vlastně je.

Teoretická fyzika, pokud je poctivá, může pouze naznačovat, nikoliv tvrdit, že má objektivní pravdu. V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku. Zdá se, že vesmír a život je stále plný záhad a skutečných objasnění jen minimum. Vesmír a život tak zůstává pořád velkým dobrodružstvím.

Info

Brian Greene – Až do konce času (Paseka, 2021)
web

foto © se souhlasem nakladatelství Paseka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace