Články / Recenze

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 23.12.2022

Čas od času se objeví publikace, která chce komplexně popsat vesmír, život a vůbec a nemusí jít zrovna o sci-fi. Kvantový fyzik a „strunový“ teoretik a autor bestsellerů Elegantní vesmír (2001) či Skrytá realita (2011), Brian Greene, se o něco takového pokusil ve své zatím poslední knize Až do konce času. A bere to od velkého třesku až po velký krach.

Dozvíte se v ní, že základem dynamiky vesmíru je „entropický taneček“, o jehož směřování a podobu se přetahují dvě termodynamické síly – nukleární a gravitační. Vše pak obklopuje temná hmota, která je však pouze teoreticky předpokládaná, nikoliv skutečně pozorovatelná. Kvantová fyzika totiž pracuje s pravděpodobností, nikoliv se skutečností. Veškerá hmota tak dle inflační teorie směřuje k entropii, tedy ke konečnému rozpadu… Bez obav, ještě máme několik miliard let, než se rozpínající se vesmír zhroutí do sebe. Ale může to být i jinak.

Greene řeší vesmír, taky původ života, vznik člověka a vědomí. Pouští se dokonce, coby syn hudebníka, do teoretizování o umění. Paradoxní je, že vše – živé i neživé – se skládá ze stejných elementárních částic, takže rozdělení na živou a neživou hmotu je pouze efemérní konstrukt lidské mysli. Autor rovněž jako správný vědec přiznává, že věda umí pozorovat a vypočítat například děje probíhající v mozku, ale už nedokáže říct, kde sídlí vědomí a co to vlastně je.

Teoretická fyzika, pokud je poctivá, může pouze naznačovat, nikoliv tvrdit, že má objektivní pravdu. V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku. Zdá se, že vesmír a život je stále plný záhad a skutečných objasnění jen minimum. Vesmír a život tak zůstává pořád velkým dobrodružstvím.

Info

Brian Greene – Až do konce času (Paseka, 2021)
web

foto © se souhlasem nakladatelství Paseka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace