Články / Recenze

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 | Články / Recenze | 07.05.2023

Shoulders of Giants je v pořadí druhý herní počin nezávislého newyorského herního studia Moving Pieces Interactive a představuje bohatý vesmír plný podmaněných planet, které je potřeba osvobodit. Hlavním protagonistou je žabák s podpůrnou robotickou plošinou, osvobozující planety zpod nadvlády podivných příšer. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Tomáš Dvořák alias Floex.

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava, sbírat nejrůznější zbraně, od umělých červích děr vtahujících záporáky přes obrovskou fialovou botu, co vše zadupe do země, po hologram tančícího žabáka, který od vás na cenné vteřiny odvádí pozornost. Vylepšování zbraní a robota, ať už vizuálně nebo schopnostmi, je odměnou za žabákovu chrabrost.


Vzhledem k tomu, že hra je prosta jakýchkoliv mluvených dialogů, opepřuje šestice skladeb jak bezmála berserkovské šílení, tak i pomalý a metodický průzkum planet. Orientální feeling tracku Myzaki Forest zaháčkuje a nepustí, přes jednoduchou akustickou melodii se přelévá z elektronického temptracku v líný beat, který jako by vypadl ze skladby Who Am I od Peace Orchestra. Story Boss naopak budí napětí a tajuplnost, flétna kombinovaná s tajuplnými syntezátory přechází v kytarové vybrnkávání. Crystal World pohání elektronická linka s podmanivou zvonkohrou, X-Tactics s chytlavou, téměř taneční smyčkou pro změnu vrství syntezátorové plochy. Jde o dynamický elektro nářez, jemuž v závěru dominují perkuse, dost možná nejlepší track se skvělou gradací. Torrid Zone nabízí především experimenty s perkusemi a Hub World je vyloženě pomalá odpočinková skladba postavená na předchozích motivech, určená k pobytu na domácí základně, kam si hrdina chodí lízat rány a vyrábět zbraně.

Hravá tepavá hudba, kterou Floex hru vybavil, doslova hýří nápady. Převážně akční smršť bez klidnějších pasáží překvapivě dobře funguje i pro poslech v práci. Zajímavá práce s rytmem, promyšlený koktejl samplů, akustických zvuků, basů a elektronických smyček k vesmírné adventuře nádherně pasuje, ať už žába řeže jednoho z bossů nebo nenápadné červy, kteří z ní sají život, pokud neutíká dost rychle. Promyšlený hudební podkres, který dokonale funguje jak ve hře, tak samostatně.

Info

Floex - Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack) (Minority Records, 2023)
Bandcamp

foto: se souhlasem Floexe

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková 10.05.2023

Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace