Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco. Tu tvoří s Tomášem Tkáčem, s nímž rovněž stojí za oceňovaným labelem Divnosti. Tam taky vyšla druhá nahrávka něco něco, nazvaná Útržky. Než si dnes zajdete na její křest do pražského klubu Bike Jesus, projděte si několik útržků pamětí Alžběty Trusinové, třeba se v nich poznáte.

Dybbuk – Poletíme
Všechno to začalo, když jsem viděla jako malá holčička Zuby Nehty naživo. Tuhle písničku nikdy nezahráli. Ale když mě asi v sedmi letech táta naučil ovládat gramofon, točila jsem desku Poletíme / Ale čert to vem pořád dokola. A u písničky Poletíme jsem si říkala: Kéž bych někdy zvládla napsat takhle podmanivej a obrazotvornej text...


Mňága a Žďorp – Speedy Gonzales
Nedávám sem klipy, dávám sem přenádherný vzpomínky. Kamarádi a písničky, u kterých hodně mrkáš. Že originál je od Janoty, jsem, jak už to tak v životě bývá, zjistila třeba o deset let pozdějc.


Sto zvířat – Dáma s čápem
Nikdy jsem nebyla hudební nerd. Ale seriuosly, podmáznout sousloví „francouzský hole” smyčcema je very bold a very kýč rozhodnutí. A já to baštím skoro ještě dneska. I když ty sólíčka na konci mě hrozně otravujou. Tahle písnička je postavená na textu a na hlasu tý paní, sebelepší muzikantský onanie tu prostě nefungujou.


Půlnoc – Hochu zlatej
Baví mě se prozrazovat na sebe i ty věci, který nejsou úplně cool. Proč Půlnoc? Ta kapela je mi celkem ukradená. Ale konkrétně tenhle text a hlas... Nikdy jsem se z toho úplně nevymanila.


Radiohead – No Surprises
Už jsem se stihla dostatečně znemožnit? Včera jsem Tomášovi přiznala, že od Radiohead znám jen tuhle písničku. Takže dneska je nejvyšší čas říct to úplně všem. (Ale No Surprises jsem točila tak půl roku v kuse, díky skvělýmu soundtracku k Juno.)


Fever Ray – Keep the Streets Empty
Nostalgická jízda pokračuje. Většinou je mi upřímně jedno, že hudbu objevuju roky po vydání. Ale u Fever Ray mě fakt rozčiluje, že moje raný vysokoškolský léta hudebně nepodkreslovala.


Portishead – SOS Moje odpověď na otázku, jestli může být umění politický. A jeden z mála klipů, co jsem nehnutě dokoukala.


Amanda Palmer – Map of Tasmania
Musím to trošku odlehčit a hodit sem nejnápaditější využití kostiček LEGO® v historii videoklipů. Ale budete muset potvrdit svůj věk. A při zadávání čísla svý karty, což je potřebný k tomu, aby vás strejda Google nechal nakouknout Amandě pod sukni, můžete popřemýšlet, jestli je tahle cenzura v pořádku.


Leto – Sochy
Soundtrack k našemu prvnímu rande.


Dežo Ursiny – Príbeh
Skoro desetiminutová písnička, kterou vždycky musím nechat dohrát.


+1
Amanda Palmer – In My Mind
Zkoušela jsem dát sem Amandu jen jednou, ale nejde to. Kromě jejího smyslu pro humor, ironie a aktivismu je potřeba ukázat i tu druhou, moudrou a všímavou stránku. Kterou pro mě ztělesňuje její kniha Art of Asking. Jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Anebo tenhle text, jeden z mých nejoblíbenějších vůbec: „Are you exactly the person that you want to be?“

Info

něco něco
web projektu

Živě:
30. 9. 2021 19:00
Bike_Jesus, Praha
Fb událost

foto © Jana Plavec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

10+1 = Micha Zaat (Tramhaus)

redakce 15.07.2023

Micha Zaat ze skupiny Tramhaus pootevřel dveře do světa písní, které ho formovaly. Za čtyři dny na Colours nebo den na to v pražském klubu Underdogs’!

10 + 1 = Obscene Extreme Festival 2023

redakce 25.06.2023

Na co nás pozve Čurby v rámci letošního ročníku Obscene Extreme? Jedenáct jmen přímo od srdíčka! A to bije velmi rychle.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

10 + 1 = Jason Lindner

redakce 27.04.2023

Učil se u Barryho Harrise nebo Chrise Andersona, doprovází jména Meshell Ndegeocello nebo Avishai Cohen a v Brně vystoupí s Donnym McCasslinem. Co poslouchá nejraději?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace