Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

10 + 1 = Alžběta Trusinová (něco něco)

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 30.09.2021

Mohli jste ji registrovat jako součást česko-slovenské skupiny Neřvi mi do ucha, nemohla vám uniknout jako polovina dvojice něco něco. Tu tvoří s Tomášem Tkáčem, s nímž rovněž stojí za oceňovaným labelem Divnosti. Tam taky vyšla druhá nahrávka něco něco, nazvaná Útržky. Než si dnes zajdete na její křest do pražského klubu Bike Jesus, projděte si několik útržků pamětí Alžběty Trusinové, třeba se v nich poznáte.

Dybbuk – Poletíme
Všechno to začalo, když jsem viděla jako malá holčička Zuby Nehty naživo. Tuhle písničku nikdy nezahráli. Ale když mě asi v sedmi letech táta naučil ovládat gramofon, točila jsem desku Poletíme / Ale čert to vem pořád dokola. A u písničky Poletíme jsem si říkala: Kéž bych někdy zvládla napsat takhle podmanivej a obrazotvornej text...


Mňága a Žďorp – Speedy Gonzales
Nedávám sem klipy, dávám sem přenádherný vzpomínky. Kamarádi a písničky, u kterých hodně mrkáš. Že originál je od Janoty, jsem, jak už to tak v životě bývá, zjistila třeba o deset let pozdějc.


Sto zvířat – Dáma s čápem
Nikdy jsem nebyla hudební nerd. Ale seriuosly, podmáznout sousloví „francouzský hole” smyčcema je very bold a very kýč rozhodnutí. A já to baštím skoro ještě dneska. I když ty sólíčka na konci mě hrozně otravujou. Tahle písnička je postavená na textu a na hlasu tý paní, sebelepší muzikantský onanie tu prostě nefungujou.


Půlnoc – Hochu zlatej
Baví mě se prozrazovat na sebe i ty věci, který nejsou úplně cool. Proč Půlnoc? Ta kapela je mi celkem ukradená. Ale konkrétně tenhle text a hlas... Nikdy jsem se z toho úplně nevymanila.


Radiohead – No Surprises
Už jsem se stihla dostatečně znemožnit? Včera jsem Tomášovi přiznala, že od Radiohead znám jen tuhle písničku. Takže dneska je nejvyšší čas říct to úplně všem. (Ale No Surprises jsem točila tak půl roku v kuse, díky skvělýmu soundtracku k Juno.)


Fever Ray – Keep the Streets Empty
Nostalgická jízda pokračuje. Většinou je mi upřímně jedno, že hudbu objevuju roky po vydání. Ale u Fever Ray mě fakt rozčiluje, že moje raný vysokoškolský léta hudebně nepodkreslovala.


Portishead – SOS Moje odpověď na otázku, jestli může být umění politický. A jeden z mála klipů, co jsem nehnutě dokoukala.


Amanda Palmer – Map of Tasmania
Musím to trošku odlehčit a hodit sem nejnápaditější využití kostiček LEGO® v historii videoklipů. Ale budete muset potvrdit svůj věk. A při zadávání čísla svý karty, což je potřebný k tomu, aby vás strejda Google nechal nakouknout Amandě pod sukni, můžete popřemýšlet, jestli je tahle cenzura v pořádku.


Leto – Sochy
Soundtrack k našemu prvnímu rande.


Dežo Ursiny – Príbeh
Skoro desetiminutová písnička, kterou vždycky musím nechat dohrát.


+1
Amanda Palmer – In My Mind
Zkoušela jsem dát sem Amandu jen jednou, ale nejde to. Kromě jejího smyslu pro humor, ironie a aktivismu je potřeba ukázat i tu druhou, moudrou a všímavou stránku. Kterou pro mě ztělesňuje její kniha Art of Asking. Jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Anebo tenhle text, jeden z mých nejoblíbenějších vůbec: „Are you exactly the person that you want to be?“

Info

něco něco
web projektu

Živě:
30. 9. 2021 19:00
Bike_Jesus, Praha
Fb událost

foto © Jana Plavec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Robin Kvapil

redakce 12.03.2023

Robin Kvapil uvádí do kin svůj nový film More Miko, ale znát ho můžete i ze skupiny To žluté, co máte na kalhotkách. Jedenáct oblíbených písniček.

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace