Články / Sloupky/Blogy

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/vizuální lahůdky roku 2018

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/vizuální lahůdky roku 2018

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 25.01.2019

Co by to bylo za žebříčkovou sezónu, kdybychom se nevěnovali i obrázkům na různé způsoby? Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme nejpozoruhodnější videoklipy, soundtracky a též i vizuální zážitky obecně. Zbraně, sex, rozlučky, růžoví sloni i čubky. Svět je velmi zvláštní místo...

Lukáš Grygar
Videoklip
Gazelle Twin – Glory
Bílej rytíř jede tmou a dojel až do začarovaného lesa, kde se mažou hranice mezi historií, náboženstvím a cosplay. Šašek a královna za časů brexitu.

Janelle Monáe – Make Me Feel
S E X

Childish Gambino – This Is America
Tanečky pro nemocnou zemi, líp a bolestněji k věci už to nešlo. Šok prvotního výstřelu funguje, ale nestojí to jenom na něm.

Vizuální lahůdka
Prázdninovej Mars, sotva šedesát milionů kilometrů od Země a na její noční obloze sytě rudej, jako už léta nepamatuju.

David Havas
Videoklip
The Voidz – Qyurryus
Žádný retro mimikry, upřímná VHS tragika: Hot track / Hot dress / Undressing this hot mess. Pokud se zamilujete jako já. Těším se, až poprvé uvidíte starší Human Sadness.

Soundtrack
Mandy
Pokud film se skvělym Cagem běžel v trochu neměnnym a nakonec trochu upachtěnym tempu, tak to byla s Nickem právě Jóhanssónova atmosférická a maximálně poetická hudba, která mě vyvedla za ruku z temnýho lesa ven.

Vizuální lahůdka
Rozcuch Davida Lynche. Stálice.

Jaroslav Kejzlar
Videoklip
Childish Gambino – This Is America
Klip, který s každým zhlédnutím nabírá tíživější rozměr.

Soundtrack
První člověk
Hudba Justina Hurwitze k civilnímu velkofilmu byla loni suverénně tím nejpodmanivějším z pravověrných orchestrálních soundtracků. A i když je Damien Chazelle skvělý režisér, scéna přistání na měsíci by bez Hurwitzova příspěvku nebyla ani poloviční.

Akta Pentagon: Skrytá válka
Tradiční kooperace dvou matadorů po letech vyústila ve skvěle odvedenou práci na obou postech. Spielberg je už sice nejspíš za zenitem, John Williams má ale tu výhodu, že ačkoliv už toho složil za svou kariéru velkou spoustu, jeho nové kousky pořád nepůsobí melodicky tak genericky jako u většiny jeho kolegů.

Záhada Silver Lake
Chvílemi to skutečně znělo, jako když si Jerry Goldsmith notuje s ranými Pink Floyd, a to je moc zajímavá kombinace. Autor hudby: Rich Vreeland.

Vizuální lahůdka jakéhokoliv druhu
Mandy
Panos Cosmatos natočil po své prvotině Za černou duhou (2010) o něco přímočařejší, ale snad ještě vyšinutější snímek, v němž nechává osamoceného bojovníka Nicolase Cage prožít noční můru, kterou by mu mohl závidět i Šílený Max. Špatný trip, skvělý film.

Svět je tvůj
Romain Gavras je pro mě pořád těžko zařaditelný tvůrce. Ačkoliv jsou jeho videoklipy i filmy značně excentrické, až kýčovité, působí na mě zároveň příjemně koukatelným dojmem. Svět je tvůj snoubí všechno z Gavrasova citu pro obrazovou výstřednost, zároveň je to adrenalinová komediální bomba, které kraluje ilumináty a chemtrails zblbnutý gangster v podání Vincenta Cassela.

Vít Kořínek

Videoklip
Lupanárium
Dočkal jsem se v roce 2018 dalšího klipu Bert & Friends a to mi ke štěstí stačí.

Soundtrack
Climax
Už žádná party se neobejde bez znovuobjeveného „Born to be Alive“ Patricka Hernandeze.

Davo Krstič
Videoklip
Anderson .Paak - Til It’s Over
Když přijdete utahaní z práce, stačí požádat Siri, aby vám pustila nějaký váš oblíbený kus. Pak začnete tančit a vaše šedivá garsonka se rázem zvětší a zbarví.

Justin Timberlake – Say Something
Timberlake stranou, ale mám rád režisérské výzvy (celý klip s dvacítkou muzikantů a šedesátičlenným sborem natočený v jednom záběru), navíc se točilo v Bradbury Bulding v Los Angeles, a kdo má rád Blade Runnera, ví své…

The Chemical Brothers – Free Yourself
Roboti už jdou, roboti už tancujou!

Čestná zmínka: Justice – Love S.O.S.
Kulturista, který ve slipech s flitry provádí pole dance a pak přepne do berserk módu a zdecimuje osazenstvo nočního klubu? To chcete!

Soundtrack
The Mercy
Nádherná rozlučka Jóhanna Jóhannssona.

Welcome to Marwen
Přes čtyřicet let v branži a Alan Silvestri je pořád při síle. Původně jsem chtěl nominovat Ready Player One (při poslechu jsem se neubránil kacířské myšlence, jestli by to John Williams zvládl lépe), nakonec jsem vypíchnul tuhle další kongeniální spolupráci s Robertem Zemeckisem, kde se zajímavě snoubí křehké momenty jak z Forresta Gumpa a Kontaktu s militantní akcí ve stylu Predátora.

Phantom Thread
Tušil jsem to při poslechu soundtracku k Inherent Vice, teď už mám naprosto jasno – Jonny Greenwood přestal být „tím kytaristou z Radiohead“ a je pro mě „tím pozoruhodným skladatelem filmové hudby“. Slyším Bacha, Hermanna i Nymana, je to minimalistické, ale nenudí a nestudí.

Čestné zmínky: 95 (Panu Aaltio), First Man (Justin Hurwitz), Under the Silver Lake (Richard Vreeland/Disasterpeace), Solo: A Star Wars Story (John Powell)

Vizuální lahůdka
Detroit: Become Human
PS4 exkluzivita z blízké budoucnosti, v níž se místo lidem fandí androidům. Vizuálně i dějově strhující, poslední třetinu jsem hrál na jeden (noční) zátah.

Tomáš Miklica
Videoklip
Eminem – Venom
Obsahuje moment, kdy Eminem jako pes rapuje o čubkách. To mi stačí.

Soundtrack
Black Panther
Jako kdyby to snad pod dohledem Kendricka Lamara mohlo dopadnout špatně.

Vizuální lahůdka
Red Dead Redemption 2 a vyprahlé, ledovaté i bažinné pohlednice z Divokého západu.

Martin Tegel
Videoklip
Sevdaliza – Shahmaran
Vizuálně podmanivé. Teď jestli inspirací byla cesta pouští s loďkou Jacka Sparrowa, nebo počítačová simulace z Problému tří těles Liou Cch’-sina.

One Hundred Hunters – Nigel Stanford
Stanfordovy experimentální klipy vždycky stály za to, ať už šlo o najmutí robotických ramen KUKA místo kapely nebo jeho fyzikálními pokusy. Tentokrát nabízí svojskou cestu na Měsíc, kterou připomíná pomalu vadnoucí dominanci USA při cestách do vesmíru. Na odvrácenou stranu nedávno dosedla Čína, kdo ví, co tam najdou.

Cypress Hill – Crazy
Růžoví sloni jdou. Dumbova snová sekvence od hiphoperských huličů dostává nový rozměr.

Soundtrack
Black Panther
Afrika je v módě a letošní import v podobě dalšího marvelovského hrdiny Black Panthera nafasoval skladatele, který toho využil jak nejlépe mohl. Švédský hudební skladatel Ludwig Göransson se vydal na starý kontinent a nahrál improvizace místních hudebníků, které promíchal s klasickou hudbou a záporáckému Američanovi přidělil hiphopové rytmy. Výsledkem je rozmanitý, přesto kompaktní hudební podkres, který se u mě letos točil asi nejvícekrát.

Solo: Star Wars Story
Hlavní téma od Johna Williamse patří k tomu nejlepšímu, co za posledních deset let složil, a Powellova dynamická kompozice s důrazem na perkuse dodala Hvězdným válkám dravou energii. Film sám o sobě sice úspěch neměl, ale doufám, že Powell se do předaleké galaxie ještě podívá.

Ready Player One
Zklamání z toho, že Spielbergovu novinku hudbou neoplodní John Williams, ale Alan Silvestri zmizela ve chvíli, kdy se začal hudebně citovat Návrat do budoucnosti a vyseknutí poklony Godzille byla trefa do černého. Dokonalá atmosféra osmdesátek.

Vizuální lahůdka
Scény z měsíce z Prvního člověka. Mrzelo mě, že tam nejsem s nima nebo že nejsem alespoň v IMAXu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace