Články / Seriály

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 01.12.2021

Je libo japonské experimentátory Boris, novinku od neméně všežravého Richards Dawsona ve spojení s finskou heavymetalovou kapelou, ambasadorku ženského sebevědomí Sevdalizu nebo jen trochu dobré nálady z Moskvy? Vybírejte z tracků, které zaujaly redakci za poslední týden.

Boris - Drowning by Numbers
„Na začátku nového alba symbolicky tančí velký klobouk,“ avizují Boris svou lednovou, sedmadvacátou (sick!) desku nazvanou W, svou první u Sacred Bones. Vypečený klip vyvolává podobnou otázku jako samotná písnička: wtf? Tedy pokud nejste fan těchto japonských blouznivců a jedné ze stylově nejvšežravějších kapel současnosti. Pak víte, že možné je cokoliv a znalost jejich dosavadní diskografie vám nemusí být nic platná. Co říct k singlu Drowning by Numbers? Začněme stejnojmenným filmem uznávaného excentrika Petera Greenawaye, pak se uvidí…


Cream Soda - Радуга
Čím přehlušit vytí studeného větru a úzkost z deprimující epidemiologické situace? Třeba vzpomínkou na váš nejzáživnější rave s novým singlem moskevského elektronického tria Cream Soda. Přiblble nostalgická, přímočará skladba nás teleportuje na taneční parkety přelomů tisíceletí a konkrétně do moskevského disko klubu Радуга (Duha), kterému je track věnován. „Zapomenout se,” vyzývá příjemným hlasem zpěvačka Anna Romanovskaja, než pustí „duhu do žil a rave do dveří”. Pokud ruštině nerozumíte, tím spíš se můžete vykašlat na drogové narážky a pustit spolu s bezstarostným ravem do žil třeba zázvorový čaj.


Sevdaliza - Great Hope Design
Íránsko-holandská skladatelka a multimediální umělkyně vydala jedno z nejoceňovanějších alb loňského roku. Se singlem The Great Hope Design už otevírá úplně novou kapitolu. Na svém instagramu jeho vydání doprovází sérií komentářů k ženským pracovním podmínkám. V textu potom zpívá o tom, že je sama svým bohem. Po hudební stránce patří novinka do triphopovější části repertoáru Sevdalizy. O tom, jestli má být avizem nadcházející desky, hudebnice zatím nikde neinformuje. Čekáme napjatě na další zprávy!


Richard Dawson & Circle - Ivy
Čerstvě vydanou desku Henki připravoval Richard Dawson s finskými heavy metalisty Circle. Celá je věnovaná bájným rostlinám a zvukově je podle očekávání značně nesourodou směsicí, kterou pohání Dawsonův nakřáplý hlas. Track Ivy, tedy břečťan, začíná poctivě postmetalovými riffy, ústí do krautrockové tenze a vrcholí heavymetalovými aranžemi, kde už vypjatý zpěv nedoprovází nic menšího než smyčcový orchestr. Jen máloco vám dokáže připomenout dětství s cédéčky Helloween i avantgardní pop zároveň.


Info

foto © Willems Kantine

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: Očekávání roku 2022

redakce 16.01.2022

Co čekat od příštího roku? Někdo je opatrný, někdo nepoučitelný optimista. Shodneme se ale na tom, že...

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2021

redakce 15.01.2022

Loni jsme ve velkém upřednostňovali magazín The Quietus a portál Pitchfork coby zdroje hudebních novinek, přesahů i souvislostí, letos je výběr pestřejší.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2021

redakce 14.01.2022

Koncertní sezóna roku 2021 byla velmi nestandardní, ale kdo hledá, najde. Naši redaktoři vzpomínají...

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2021

redakce 13.01.2022

Víření těl, lap dance na ďáblově klíně a tanec u tyče, za který by se nemusela stydět ani FKA twigs. Páči sa.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce 12.01.2022

Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2021

redakce 11.01.2022

Které písničky adorují mileniální guilty pleasures, které poslouží jako k odchodu do důchodu a které nás rozpláčou jako staré kočky?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2021

redakce 10.01.2022

Nejlepší desky loňského roku? Celkové pořadí redakce Full Moonu už známe, jak ale hlasovali jednotliví redaktoři a redaktorky?

Žebříčky Full Moonu: interpret*ka roku 2021

redakce 09.01.2022

Komu patřil rok 2021? Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok ve výročních žebříčcích. Vybíráme progresivní jména i kapely, které dokáží se ctí stále vydávat nový matierál.

To nejlepší z komiksů za rok 2021

3DDI3, Martin Šinkovský 30.12.2021

To nejlepší z filmové produkce loňského roku jsme si prosvištěli včera, dnes se zaměříme na zejména tuzemskou komiksovou produkci, která nabízí nemalé čtenářské zážitky.

To nejlepší z filmových zážitků v roce 2021

redakce 29.12.2021

... a výběr se to sešel pestrý jako animovaná zahrada od Břetislava Pojara. Blockbustery i artovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace