Články / Seriály

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Radio FMz: Duhu do žil a rave do dveří

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su | Články / Seriály | 01.12.2021

Je libo japonské experimentátory Boris, novinku od neméně všežravého Richards Dawsona ve spojení s finskou heavymetalovou kapelou, ambasadorku ženského sebevědomí Sevdalizu nebo jen trochu dobré nálady z Moskvy? Vybírejte z tracků, které zaujaly redakci za poslední týden.

Boris - Drowning by Numbers
„Na začátku nového alba symbolicky tančí velký klobouk,“ avizují Boris svou lednovou, sedmadvacátou (sick!) desku nazvanou W, svou první u Sacred Bones. Vypečený klip vyvolává podobnou otázku jako samotná písnička: wtf? Tedy pokud nejste fan těchto japonských blouznivců a jedné ze stylově nejvšežravějších kapel současnosti. Pak víte, že možné je cokoliv a znalost jejich dosavadní diskografie vám nemusí být nic platná. Co říct k singlu Drowning by Numbers? Začněme stejnojmenným filmem uznávaného excentrika Petera Greenawaye, pak se uvidí…


Cream Soda - Радуга
Čím přehlušit vytí studeného větru a úzkost z deprimující epidemiologické situace? Třeba vzpomínkou na váš nejzáživnější rave s novým singlem moskevského elektronického tria Cream Soda. Přiblble nostalgická, přímočará skladba nás teleportuje na taneční parkety přelomů tisíceletí a konkrétně do moskevského disko klubu Радуга (Duha), kterému je track věnován. „Zapomenout se,” vyzývá příjemným hlasem zpěvačka Anna Romanovskaja, než pustí „duhu do žil a rave do dveří”. Pokud ruštině nerozumíte, tím spíš se můžete vykašlat na drogové narážky a pustit spolu s bezstarostným ravem do žil třeba zázvorový čaj.


Sevdaliza - Great Hope Design
Íránsko-holandská skladatelka a multimediální umělkyně vydala jedno z nejoceňovanějších alb loňského roku. Se singlem The Great Hope Design už otevírá úplně novou kapitolu. Na svém instagramu jeho vydání doprovází sérií komentářů k ženským pracovním podmínkám. V textu potom zpívá o tom, že je sama svým bohem. Po hudební stránce patří novinka do triphopovější části repertoáru Sevdalizy. O tom, jestli má být avizem nadcházející desky, hudebnice zatím nikde neinformuje. Čekáme napjatě na další zprávy!


Richard Dawson & Circle - Ivy
Čerstvě vydanou desku Henki připravoval Richard Dawson s finskými heavy metalisty Circle. Celá je věnovaná bájným rostlinám a zvukově je podle očekávání značně nesourodou směsicí, kterou pohání Dawsonův nakřáplý hlas. Track Ivy, tedy břečťan, začíná poctivě postmetalovými riffy, ústí do krautrockové tenze a vrcholí heavymetalovými aranžemi, kde už vypjatý zpěv nedoprovází nic menšího než smyčcový orchestr. Jen máloco vám dokáže připomenout dětství s cédéčky Helloween i avantgardní pop zároveň.


Info

foto © Willems Kantine

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vivat Moody Moon Noize vol. 3: To nejlepší

redakce 02.08.2022

Střípky nejen hudebních zážitku z vily snů...

Pop Messe 2022: To nejlepší

redakce 01.08.2022

Druhý ročník festivalu Pop Messe přivezl na šedesátku umělců z celého světa, ale nejen oni byli taháky brněnské akce.

10 + 1 = Daniel Kordik

redakce 28.07.2022

Producent pendlující mezi Londýnem a Bratislavou je stylově rozkročený, když jeho tvorba nabízí jak polohy taneční, tak kontemplativní. Z čeho to vyrůstá?

Vstupní prohlídka: Štěpánka Balcarová

redakce 25.07.2022

Na další jaro Štěpánka Balcarová plánuje turné a ve výhledu je i deska. Na koncertech zazní nové kompozice se zastřešujícím názvem Emotions. Třeba na Dobršské bráně.

Protokol: Rafiq Bhatia (Son Lux)

redakce 24.07.2022

Americký hudebník, kytarista, skladatel a producent Rafiq Bhatia má na svém kontě tři experimentální nahrávky, ale znát ho budete coby součást formace Son Lux.

Colours of Ostrava 2022: To nejlepší

redakce 19.07.2022

Co nás nejvíc bavilo na letošních Colours of Ostrava? Třeba to, že vůbec proběhly.

10 + 1 = Mathijs Steels (Shht)

redakce 03.07.2022

Space rock nové generace? Tak se někdy píše o belgické pětici Shht, která staví na syntetických basových linkách, noisu nebo krautrocku. V MeetFactory za pár dní...

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace