Články / Sloupky/Blogy

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino | Články / Sloupky/Blogy | 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa. A zdá se, že i přes globální karanténu to nebyla nuda. Někteří tvůrci použili nových technologií jako AI či deepfake a rozšířili tak vizuální kulturu o nové možnosti vyjádření. Je dobrou zprávou, že umění stále víc reaguje na okolí svět a jeho problémy a neschovává se za heslo „já nic, já muzikant“.

Massive Attack – #universalbasicincome
Stranou zájmu vydali loni Massive Attack EP Eutopia, kde vytvořili novodobou parafrázi na dílo Thomase Morea Utopie. Kromě toho, že se na něm dali opět dohromady s Trickym, hostují i jména jako Young Fathers, Algiers nebo Saul Williams. Nejdůležitějším přínosem je, že každá skladba tvoří podklad k textům sociálních vědců, jako je Guy Standing, který ve své zásadní knize definoval pojem prekariát a řeší myšlenku nepodmíněného příjmu. Massive Attack se tak stali definitivně politickou kapelou. Zajímavostí je, že klipy jsou vytvořeny pomocí umělé inteligence a jsou uploadovány ve vícero jazycích.


Squarepusher – Detroit People Mover
Vskutku melancholické je video, které vzniklo v první vlně koronavirové pandemie a zachycuje, jak vypadá i jinak vylidněný americký Detroit za povinné karantény. Město duchů, opravdové dead city, jen tiskárna své vzpomínky tiskne dál. Skončí takto jednou všechny megapole?


Sevdaliza – Rhode
Narcisticky vyhlížející modla tentokrát v roli robotické divy in utero, na rodeu s velkými kovovými břity rozechvělým hlasem vypráví svůj robo příběh. Trocha nahoty, trocha 3D animace a trocha kyberpunku představuje pozoruhodnou směs, vybízející k opakované podívané. Že by nová Diamanda Galás?


The Black Eyed Peas – Action
Video vytvořené pomocí technologie deepfake humorným způsobem upozorňuje na možnosti obrazové manipulace v kyberprostoru, kde se spousta věcí tváří jako „zaručená pravda o…“. A mnoho lidí, nemajících čas či chuť ověřovat si informace, se nakonec chytne. Klip končí výzvou „nevěřte všemu, co vidíte“. Tomu věřte.


Run the Jewels – Ju$t
RTJ s Pharrellem Williamsem a Zackem de la Rochou v animovaném klipu komentují dějiny USA, od otroctví přes válečné výboje až po erozi demokracie na pozadí dolarizace světa. Je to odpověď mnohým „bílým“ konzervativcům prskajícím, že jim ty progresivisti spolu s „barevnými“ zas přepisují dějiny. Jako by snad někdo měl výsadní právo na historické status quo. Dějiny se mění, jak se proměňuje doba, kontext a mocenské rozvržení.


Sa-Roc – r(E)volution
Reakce na loňské nepokoje ve Spojených státech a hnutí Black Lives Matter. Zlí jazykové v tom viděli předzvěst občanské války, vzestup etnických menšin, anarchismu a zkázu mekky demokracie. Nakonec Americe zatopil Trump, když poštval radikálně nacionální přívržence na Kapitol.


Arca – Nonbinary
Arca se opět věnuje transgenderu. Jeho finální transmutace pohlavní identity v Boticelliho Venuši se zdá být čím dál více zřejmá. Navázal tak na bodyartový koncept nedávno zesnulého Genesise P-Orridge z Psychic TV. Nakolik je to umělecká hra a nakolik realita, se můžeme jen domnívat.


Oklou – Unearth Me
Sama v lese s krumpáčem aneb Blair Witch se vrací. Mladá britská zpěvačka posouvá intimní pop do jiných existenciálních sfér, přitom nepohřbila svou subtilní civilnost pojevu. Vykopala si hrob, aby v něm našla samu sebe.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace