Články / Recenze

Jako na kolotoči (VDYD)

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá | Články / Recenze | 15.03.2022

Čtyřčlenná brněnská kapela VDYD vydává první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

VDYD jsou na scéně už více než patnáct let, nyní jsou, po delší odmlce, opět aktivnější. Nové singly začali vypouštět minulé jaro, desku vydali na podzim. Tentokrát se o všechno od mixu po produkci postarali sami a plánují to tak dělat i do budoucna. Podle jejich slov to bylo náročné, ale stálo to za to, měli v tvorbě volnější ruku.

První, titulní skladba začíná starou pouťovou hudbou, která nás vtáhne do melancholického naladění celého alba. Nevinná radost z dětských atrakcí, možná metafora bezstarostného života bez obav z bolesti, navzdory pádům, které člověka činí tak znaveným – tím vším píseň, ale i deska sama pohlcuje.

Krom klasické rockové sestavy využívají VDYD syntezátory. Ty se hojně objevují ve skladbě Steady Guys, přidávají jí na zasněnosti a vaří z klasického kytarového indie rocku trochu víc dream popu a shoegazu. Text je o hudebnících, kteří se snaží hledat novou inspiraci a neztrácí odhodlání i přes občasnou únavu. Song Zich Divers je zas o samotě, hledání sebe samého v hlubinách, kam občas musíme klesnout. V závěru VDYD opět ukazují, jak si umí pohrát s kytarovými melodiemi a zvuky syntezátorů a dodat skladbám jiný, „vesmírnější“ rozměr.

Život je jako kolotoč, který nemůžeme zastavit, a musíme se smířit s tím, že i hezké věci často střídá zklamání. Vzpomínky na dětské štěstí a povzdechy nad dospělými starostmi a strachy, kterých kolikrát není málo, se zarývají pod kůži. Zároveň nás ale pobízí, abychom se dívali dopředu, na to krásné, co nás čeká, a nebáli se čelit tomu špatnému.

Info

VDYD
Bandcamp kapely

foto © Petr Foltýn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace