Články / Recenze

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jan Starý | Články / Recenze | 26.09.2017

Sedmipalec, dva songy, deset minut hudby. Jenže v tomhle případě se i na takto omezené ploše potkávají celé světy. Jarboe se do historie zapsala už zpěvem a aranžemi ve Swans, po kterých následovala řada sólových desek a kolaborací s hudebníky formátu Neurosis (kteří s ní nahráli některé ze svých nejsilnějších skladeb) nebo Justina K. Broadricka (Godflesh, Jesu, Techno Animal etc.). Právě kolaborace často zachycují tvář Jarboe, která stále zkouší nové přístupy.

Italské duo Father Murphy má mezi následníky Swans postavení méně prominentní, ale o to zajímavější. Kromě mixu industriálu a rocku ve stylu labutího alba Children of God se strefili také do vlny okultního revivalu a zvýšeného zájmu o psychedelický rock, přičemž vše koření nádech převráceného katolického rituálu. Nad souputníky vynikli Father Murphy ve všech kategoriích. Žánry nejsou v jejich pojetí pouze postavené vedle sebe, ale skutečně fúzují v něco nového. Italové nebazírují na hlukové abstrakci ani rockových šablonách, ale propojují obojí do odvážných forem, které obsáhnou jak mimořádně chytlavé motivy, tak kompoziční experimenty a zlomy. Typická skladba Father Murphy obsahuje hitovou melodii, hypnotickou rytmickou linku a rozpady do bílého šumu. Zn.: nepředvídatelně.


Jejich kolaborace působí jako něco přirozeného, k čemu zkrátka muselo dojít. Popravdě řečeno – jako by si hudebníci rozuměli tak dobře, že se vytratilo něco z napětí jejich vlastních projektů. Namísto subverze náboženství vystupuje na povrch čistá spiritualita. Důmyslné dronové vrstvení, mystická deklamace a donekonečna opakovaný základní kytarový motiv The Ferryman nenápadně prorůstají až euforické badalamentiovské melodie. Truth or Consequence pracuje se zlověstnějšími motivy, pomalé varhanní melodie však i tady vyzařují spíš klid a smíření.

Napětí sólové Jarboe i hrubost Father Murphy tu poněkud schází, na druhou stranu obě precizní skladby fungují a osloví i pocitově. Vyznění strhujícího rituálu („To shield yourself in prayer...“) brání pouze jeho délka. A to mají hudebníci ještě možnost napravit.

Info

Jarboe & Father Murphy - 10" EP (Consouling Sounds, 2017)
www.soundcloud.com/consouling-sounds/sets/jarboe-father-murphy-collab-10-ep

živě: Jarboe (us) + Father Murphy (it)
27. září 2017
Soulkostel, Vernéřovice
www.facebook.com/events/1829451157374688
Koncert přádá Jednota ve složení ][, Arkham, Cáry mlhy, Letmo a Naše koncerty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fantazijní krajiny denního snění (Ambar Lucid)

Jiří Akka Emaq 05.08.2020

Již pseudonym hudebnice s mexickými kořeny, vlastním jménem Ambar Cruz, napovídá, o co tady půjde. O bdělé snění a jeho přenos na posluchače.

BC Camplight nemocný, autentický, děsivý

Adéla Polka 03.08.2020

Chlápek vykládá na mikrofon, že je psychicky nemocný a publikum se až hystericky zajíká smíchy. Tohle je tak jednoduché a zároveň děsivé!

Přízrační chlapci aneb Amulet Roberta Bolaña

Libor Staněk 01.08.2020

Bolaño zde čerpá ze svých studentských let, kdy byl považován za buřiče, jenž v duchu infrarealismu házel kameny na přednášející autory a kradl knížky z knihkupectví.

Jeden kmen dvou větví (Jaye Jayle)

waghiss666 31.07.2020

Krátkozraká přirovnání či snad rovnou osočení z vykrádání se snažím přidusit, ale když se pomrkává po velikánech, co ovlivnili kdekoho, těžko se tomu ubránit.

ep's oops: Lindy-Fay Hella – Taag

Barbora Kadlíčková 30.07.2020

Na pomyslné mapě měst zcela zasvěcených hudbě by v Norsku určitě zářivě svítil Bergen, který dal světu jména jako Aurora, Kygo, Gorgoroth a mnohá další.

Hudba k vašim posledním prázdninám (Ohmme)

Lucie Tlustošová 27.07.2020

Je to deska, kterou budete poslouchat na letní brigádě v zahraničí, zatímco budete přemýšlet nad tím, jestli v té cizině nechcete vlastně nakonec zůstat.

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Valentová 24.07.2020

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods.

Zvrácená mystika nasáklá popem (Amnesia Scanner)

Bára Jurašková 20.07.2020

Nezáleží tolik, jestli jde o rozchod lidstva s planetou, sbohem zemi, kterou nepřestáváme ničit, nebo rozchod s přírodou, které se snaží naše technologická společnost vymanit.

Greg Fox spíš hledá, než nachází

Jan Starý 18.07.2020

Foxovou specialitou je osobitý styl: frenetický, vágně tribální, polyrytmický, plný úderů o hrany bubnů a s výrazně organickým zvukem.

Svinčík zaběhlého pořádku (Slepé skvrny)

prof. Neutrino 12.07.2020

Anotace knihy uvádí, že jde o základní výbavu k porozumění české společnosti, krizi demokracie a fungování současné politiky, což se po jejím přečtení nezdá nadsazené.