Články / Recenze

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jan Starý | Články / Recenze | 26.09.2017

Sedmipalec, dva songy, deset minut hudby. Jenže v tomhle případě se i na takto omezené ploše potkávají celé světy. Jarboe se do historie zapsala už zpěvem a aranžemi ve Swans, po kterých následovala řada sólových desek a kolaborací s hudebníky formátu Neurosis (kteří s ní nahráli některé ze svých nejsilnějších skladeb) nebo Justina K. Broadricka (Godflesh, Jesu, Techno Animal etc.). Právě kolaborace často zachycují tvář Jarboe, která stále zkouší nové přístupy.

Italské duo Father Murphy má mezi následníky Swans postavení méně prominentní, ale o to zajímavější. Kromě mixu industriálu a rocku ve stylu labutího alba Children of God se strefili také do vlny okultního revivalu a zvýšeného zájmu o psychedelický rock, přičemž vše koření nádech převráceného katolického rituálu. Nad souputníky vynikli Father Murphy ve všech kategoriích. Žánry nejsou v jejich pojetí pouze postavené vedle sebe, ale skutečně fúzují v něco nového. Italové nebazírují na hlukové abstrakci ani rockových šablonách, ale propojují obojí do odvážných forem, které obsáhnou jak mimořádně chytlavé motivy, tak kompoziční experimenty a zlomy. Typická skladba Father Murphy obsahuje hitovou melodii, hypnotickou rytmickou linku a rozpady do bílého šumu. Zn.: nepředvídatelně.


Jejich kolaborace působí jako něco přirozeného, k čemu zkrátka muselo dojít. Popravdě řečeno – jako by si hudebníci rozuměli tak dobře, že se vytratilo něco z napětí jejich vlastních projektů. Namísto subverze náboženství vystupuje na povrch čistá spiritualita. Důmyslné dronové vrstvení, mystická deklamace a donekonečna opakovaný základní kytarový motiv The Ferryman nenápadně prorůstají až euforické badalamentiovské melodie. Truth or Consequence pracuje se zlověstnějšími motivy, pomalé varhanní melodie však i tady vyzařují spíš klid a smíření.

Napětí sólové Jarboe i hrubost Father Murphy tu poněkud schází, na druhou stranu obě precizní skladby fungují a osloví i pocitově. Vyznění strhujícího rituálu („To shield yourself in prayer...“) brání pouze jeho délka. A to mají hudebníci ještě možnost napravit.

Info

Jarboe & Father Murphy - 10" EP (Consouling Sounds, 2017)
www.soundcloud.com/consouling-sounds/sets/jarboe-father-murphy-collab-10-ep

živě: Jarboe (us) + Father Murphy (it)
27. září 2017
Soulkostel, Vernéřovice
www.facebook.com/events/1829451157374688
Koncert přádá Jednota ve složení ][, Arkham, Cáry mlhy, Letmo a Naše koncerty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články