Články / Recenze

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jan Starý | Články / Recenze | 26.09.2017

Sedmipalec, dva songy, deset minut hudby. Jenže v tomhle případě se i na takto omezené ploše potkávají celé světy. Jarboe se do historie zapsala už zpěvem a aranžemi ve Swans, po kterých následovala řada sólových desek a kolaborací s hudebníky formátu Neurosis (kteří s ní nahráli některé ze svých nejsilnějších skladeb) nebo Justina K. Broadricka (Godflesh, Jesu, Techno Animal etc.). Právě kolaborace často zachycují tvář Jarboe, která stále zkouší nové přístupy.

Italské duo Father Murphy má mezi následníky Swans postavení méně prominentní, ale o to zajímavější. Kromě mixu industriálu a rocku ve stylu labutího alba Children of God se strefili také do vlny okultního revivalu a zvýšeného zájmu o psychedelický rock, přičemž vše koření nádech převráceného katolického rituálu. Nad souputníky vynikli Father Murphy ve všech kategoriích. Žánry nejsou v jejich pojetí pouze postavené vedle sebe, ale skutečně fúzují v něco nového. Italové nebazírují na hlukové abstrakci ani rockových šablonách, ale propojují obojí do odvážných forem, které obsáhnou jak mimořádně chytlavé motivy, tak kompoziční experimenty a zlomy. Typická skladba Father Murphy obsahuje hitovou melodii, hypnotickou rytmickou linku a rozpady do bílého šumu. Zn.: nepředvídatelně.


Jejich kolaborace působí jako něco přirozeného, k čemu zkrátka muselo dojít. Popravdě řečeno – jako by si hudebníci rozuměli tak dobře, že se vytratilo něco z napětí jejich vlastních projektů. Namísto subverze náboženství vystupuje na povrch čistá spiritualita. Důmyslné dronové vrstvení, mystická deklamace a donekonečna opakovaný základní kytarový motiv The Ferryman nenápadně prorůstají až euforické badalamentiovské melodie. Truth or Consequence pracuje se zlověstnějšími motivy, pomalé varhanní melodie však i tady vyzařují spíš klid a smíření.

Napětí sólové Jarboe i hrubost Father Murphy tu poněkud schází, na druhou stranu obě precizní skladby fungují a osloví i pocitově. Vyznění strhujícího rituálu („To shield yourself in prayer...“) brání pouze jeho délka. A to mají hudebníci ještě možnost napravit.

Info

Jarboe & Father Murphy - 10" EP (Consouling Sounds, 2017)
www.soundcloud.com/consouling-sounds/sets/jarboe-father-murphy-collab-10-ep

živě: Jarboe (us) + Father Murphy (it)
27. září 2017
Soulkostel, Vernéřovice
www.facebook.com/events/1829451157374688
Koncert přádá Jednota ve složení ][, Arkham, Cáry mlhy, Letmo a Naše koncerty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Intimní rozjímavost Doran

Jiří Procházka 21.01.2022

Ačkoliv jednotliví členové Doran pochází z různých koutů USA, jejich inspirace pramení ze středověkých britských ostrovů.

Melancholická psychedelie Dirty Old Dogs

Veronika Jastrzembská 20.01.2022

Dirty Old Dogs se podařilo vytvořit album s jasně daným konceptem a tématem. Vše, co je s ním spojené, zanechává dojem, že má svůj důvod, své místo.

Co (ne)stačí na dobrý román aneb Muž bez jazyka

Valentýna Žišková 08.01.2022

Herec a spisovatel Matěj Dadák se po svém knižním debutu Horowitz, nominovaném na Magnesii literu, vrátil po jedenácti letech s románem Muž bez jazyka.

Dveře k sobě samému (The Red Pears)

Veronika Tichá 07.01.2022

Začínali na střední v malých klubech a na podomácku pořádaných akcích, loni už hráli po USA se známými indie kapelami jako Wild Nothing a Beach Fossils.

Science fiction pro náročnější (Příběhy vašeho života Teda Chianga)

3DDI3 28.12.2021

Je osvěžující nahlížet filozofické problémy jinou než západní optikou, Chiang, i když Američan, se dívá na témata netradičně, „východně“ a jde více do hloubky.

Staré balady, nové fantazie (Duo Ruut)

Adéla Polka 27.12.2021

Dvojhlasy, které se místy dál dělí na další a další hlasy, připomínají tajuplné ozvěny z neobjevených severských lesů.

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký 25.12.2021

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější.

Co se ti v noci zdálo? (Mess Esque)

Jiří Přivřel 24.12.2021

Mick Turner z Dirty Three nezahálí a se zpěvačkou Helen Franzmannovou letos vydal dvě desky. Zasněte se!

Michael Mayo kreslí zvukové obrazy

Karolina Veselá 19.12.2021

Zlomovým bodem se pro něj stalo přestěhování se do New Yorku, spřátelení se s lidmi z LGBTQ+ komunity a potřeba tvořit autenticky.

Zima, jaro, prvoroj (Franzie)

David Stoklas 16.12.2021

Superego Kid už není, je tu Franzie. Žánrové klubíčko z několika druhů vláken, co snoubí dohromady prvky postrocku, ambientu a math rocku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace