Články / Recenze

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jan Starý | Články / Recenze | 26.09.2017

Sedmipalec, dva songy, deset minut hudby. Jenže v tomhle případě se i na takto omezené ploše potkávají celé světy. Jarboe se do historie zapsala už zpěvem a aranžemi ve Swans, po kterých následovala řada sólových desek a kolaborací s hudebníky formátu Neurosis (kteří s ní nahráli některé ze svých nejsilnějších skladeb) nebo Justina K. Broadricka (Godflesh, Jesu, Techno Animal etc.). Právě kolaborace často zachycují tvář Jarboe, která stále zkouší nové přístupy.

Italské duo Father Murphy má mezi následníky Swans postavení méně prominentní, ale o to zajímavější. Kromě mixu industriálu a rocku ve stylu labutího alba Children of God se strefili také do vlny okultního revivalu a zvýšeného zájmu o psychedelický rock, přičemž vše koření nádech převráceného katolického rituálu. Nad souputníky vynikli Father Murphy ve všech kategoriích. Žánry nejsou v jejich pojetí pouze postavené vedle sebe, ale skutečně fúzují v něco nového. Italové nebazírují na hlukové abstrakci ani rockových šablonách, ale propojují obojí do odvážných forem, které obsáhnou jak mimořádně chytlavé motivy, tak kompoziční experimenty a zlomy. Typická skladba Father Murphy obsahuje hitovou melodii, hypnotickou rytmickou linku a rozpady do bílého šumu. Zn.: nepředvídatelně.


Jejich kolaborace působí jako něco přirozeného, k čemu zkrátka muselo dojít. Popravdě řečeno – jako by si hudebníci rozuměli tak dobře, že se vytratilo něco z napětí jejich vlastních projektů. Namísto subverze náboženství vystupuje na povrch čistá spiritualita. Důmyslné dronové vrstvení, mystická deklamace a donekonečna opakovaný základní kytarový motiv The Ferryman nenápadně prorůstají až euforické badalamentiovské melodie. Truth or Consequence pracuje se zlověstnějšími motivy, pomalé varhanní melodie však i tady vyzařují spíš klid a smíření.

Napětí sólové Jarboe i hrubost Father Murphy tu poněkud schází, na druhou stranu obě precizní skladby fungují a osloví i pocitově. Vyznění strhujícího rituálu („To shield yourself in prayer...“) brání pouze jeho délka. A to mají hudebníci ještě možnost napravit.

Info

Jarboe & Father Murphy - 10" EP (Consouling Sounds, 2017)
www.soundcloud.com/consouling-sounds/sets/jarboe-father-murphy-collab-10-ep

živě: Jarboe (us) + Father Murphy (it)
27. září 2017
Soulkostel, Vernéřovice
www.facebook.com/events/1829451157374688
Koncert přádá Jednota ve složení ][, Arkham, Cáry mlhy, Letmo a Naše koncerty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace