Články / Recenze

Matka s atomovým srdcem (Atom Heart Mother)

Matka s atomovým srdcem (Atom Heart Mother)

Jan Hocek | Články / Recenze | 16.01.2014

V rámci 6. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora 2013 se uskutečnila česká premiéra slavné svity skupiny Pink Floyd a Rona Geesina Atom Heart Mother (1970). Stalo se tak 11. června v nádherném prostoru starobylého chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. A v prosinci pak aktéři pokřtili CD Live se záznamem tohoto provedení, i ve světovém měřítku ojedinělém.

Sedmadvacetiminutová nahrávka obsahuje pouze tuto skladbu, zato v kompletní podobě. A v odpovídající zvukové kvalitě, která nejenže plně zachovává hudební kvalitu, ale také atmosféru koncertu a duchovní esprit prostoru. Atom Heart Mother je neobyčejně zdařilá protiválečná kompozice, kterou Pink Floyd, především Roger Waters, napsali společně se skotským skladatelem a zvukovým experimentátorem Ronem Geesinem a je určena pro smíšený sbor, žestě, sólové violoncello a rockovou skupinu. V kutnohorské Barboře se náročného vokálního sborového partu výtečně ujal Martinů Voices se zkušeným sbormistrem Lukášem Vasílkem. A troufám si tvrdit, že dokonce předčil původní sbor z pinkfloydovské nahrávky. Desetičlenný žesťový orchestr byl sestaven vesměs z mladých muzikantů, kteří hráli s nasazením až bigbandovým, sólového violoncellového partu se samozřejmě ujal Jiří Bárta, vůdčí duch festivalu a hlavní iniciátor výjimečného projektu, který hrál i na theremin. Rockovou kapelu tvořil čtyřlístek ostřílených muzikantů – na Watersově postu hrál Vladimír „Guma“ Kulhánek (netřeba představovat), za bicími Martin Vajgl (ex -123min.), s gilmourovskou sólovou kytarou Michal Kašpar a klávesové nástroje obsluhoval Svatopluk Chalupa (oba se zkušeností v různých pinkfloydovských revivalech). Vše řídil dirigent Stanislav Vavřínek, nynější šéfdirigent zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

Je dobře, že nakonec nezůstane pouze u jediného provedení, ať už je záznam sebezdařilejší. 30. ledna 2014 můžete legendární Matku s atomovým srdcem naživo slyšet v brněnské Galerii Vaňkovka.

Info

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2013: Pink Floyd/Ron Geesin - Atom Heart Mother Suite Live (Lotos, 2013)
http://www.mfkh.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace