Články / Recenze

O touze a slabosti (Síla psa)

O touze a slabosti (Síla psa)

Ondřej Oharek | Články / Recenze | 20.02.2022

Jane Campionová se prosadila filmem Piano (1993), za který jako vůbec první žena obdržela Zlatou palmu v Cannes. Její snímky se vyznačují jemnou kresbou komplikovaných postav a důkladnou studií světa žen. Po seriálu Na jezeře (2013-2017) se vrací k celovečernímu formátu, a to adaptací stejnojmenného románu Thomase Savage z roku 1967.

Příběh se odehrává v Montaně roku 1925. Bratři Burbankovi jsou úspěšní rančeři, Phil drsným chlapákem, George nenápadným kliďasem. Vše se změní, když se George ožení s vdovou Rose, která se i se svým náctiletým synem nastěhuje k nim domů. Pro macho kovboje Phila je představa ženské domácnosti noční můrou…

Propojení dvou různých žánrů – vztahového dramatu a westernu – je jednou z předností filmu. Panoramatické záběry nespoutaných prérií střídající se s tmavými interiéry upozorňují na střet mužského a ženského světa. Jenomže ve chvíli, kdy se agresivní rančer Phil začne sbližovat s citlivým a jemným Peterem, přestávají být tyto hranice jasné.

Hlavní postava, kterou v životním výkonu představuje Benedict Cumberbatch, není zas tak jednoduchá – za image tvrdého kovboje jsou dávná traumata. Philova komplexita se projevuje v kontaktu s dalšími postavami, zejména s Peterem, a skrytá homosexualita, kterou toto setkání probouzí, je dalším střípkem do rozpadajícího se ideálu „pravého“ muže.

Právě maskulinita a její podoby jsou hlavním tématem filmu. V obecné rovině ukazuje na masky, pomocí nichž se člověk brání před nepřátelským světem, až se zříká svých tužeb. Jenomže ani sebezapření nedokáže potlačit pudy. Philova potřeba dominovat pramení z jeho křehkosti, je to síla slabosti. A podobná odhalení lze pozorovat u ostatních postav. Jejich prožívání a vnitřní motivace se mění, což je vede k překvapivým rozhodnutím. Důsledky činů směřují k nečekaným zvratům a zdrcujícímu finále.

Jane Campionová potvrdila, že vyniká ve vykreslení vnitřních konfliktů. Vypráví tlumenými obrazy, jejichž prchavost nutí k pečlivému sledování. Klíčem k uchopení mnohoznačného snímku může být jeho název, přejatý z biblických Žalmů: „Vysvoboď mou duši od meče, mou jedinou z moci psů!“

Info

Síla psa
režie: Jean Campionová, 2021
web filmu

foto © se svolením Netflixu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace