Články / Recenze

Pink Floyd aneb Jak přestat v nejlepším

Pink Floyd aneb Jak přestat v nejlepším

Jiří Fiedler | Články / Recenze | 26.01.2015

OHODNOŤTE DESKU

Říká se, že v nejlepším se má přestat, a to vlastně Pink Floyd s vydáním alba The Division Bell udělali. Mělo i přes nemalé výhrady kritiky komerční úspěch a zároveň probudilo zájem o předchozí desky. Blížil se úsvit cédéček a každý chtěl mít své oblíbence na nových nosičích. Avšak potvrdilo se i dlouhodobé podezření, že skupina ztratila vnitřní představivost, o soudržnosti, která se začala rozpadat s Watersovým odchodem, nemluvě. Kdysi experimentální skupina, hrající pro pár stovek posluchačů klubů Londýna, odešla ze scény ve chvíli, kdy její jméno znal téměř každý, kdo tehdy poslouchal hudbu.

Tragédií The Endless River jsou přemrštěná očekávání. Kdo pečlivě sledoval ukázky, postupně odhalované přes internet, ten musel vědět, co čekat. Desku, která nemá být žádnou labutí písní, ale ohlédnutím za tvorbou nejbritštější kapely a jedné z nejkvalitnějších hudebních skupin historie. Gilmourovi se povedlo zkonstruovat smyčku, která v sobě nese odkaz do minulosti spolu s poctou umění klávesisty Wrighta a vybízí k roztočení nahrávek předchozích. Z toho plyne skutečnost, že odborná kritika hodnotí desku nadprůměrně, ale běžný posluchač je nadmíru zklamán. Obě strany mají předešlé desky víceméně naposlouchané, ale spokojený může být jen ten, kdo dopředu odhadl, co si chystá pustit.

Hold se musí vzdát i rozdělení alba na čtyři strany. U dvojalba je běžné, ale v dnešní uspěchané době si PVC na gramofonu v klidu pustí jen fajnšmekr, který ví, že analog je stále nepřekonaný způsob záznamu hudby. Z tohoto hlediska je z nejzajímavějších souskladbí na straně 3, počínaje Autumun 68 s netradičními varhany a konče Talkin' Hawkin', obsahující vokál nejslavnějšího astrofyzika Stephena Hawkinga. Obal tvořen pod dohledem Aubreyho Powella, který s loni zesnulým Stormem Thorgersonem vedl designérskou firmu Hipgnosis, jež měla na svědomí většinu obalů skupiny, je samozřejmostí.

Endless River je určena ke klidnému poslechu, kdy je člověk schopen plně vnímat sbírku ambientních, do sebe provázaných instrumentálek, a přitom rozeznat úseky, které mu dozajista připomenou nejúspěšnější počiny Floydů, jako jsou desky The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here (It's What We Do) a The Wall (Allons-Y 1). Vrcholem je paradoxně závěrečná Louder Than Words, která jediná obsahuje vokál Gilmoura s textem jeho manželky Polly Samson, i když jde o jeden z nejslabších klasicky písničkových počinů Pink Floyd. Album zní v dnešní době elektronických výbojů v podstatě usedle, svět se od dob The Dark Side of the Moon hodně změnil. Ale je připomenutím těch nejlepších časů rocku.

Info

Pink Floyd – The Endless River (Parlophone, 2014)
www.pinkfloyd.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.

Zdravý rozum (Batman: Bílý rytíř)

3DDI3 26.12.2020

Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.

Ztráty a návraty Michala Prokopa

Jiří Vladimír Matýsek 25.12.2020

Vydavatelství Galén pokračuje v rozšiřování své řady knižních rozmluv s osobnostmi českého bigbítu.

Šťastné a veselé? Hlavně klidné (Low)

Jiří Přivřel 24.12.2020

A co o Vánocích posloucháte vy?