Články / Seriály

Pořadatelská: Jitka Miková

Pořadatelská: Jitka Miková

redakce | Články / Seriály | 29.10.2021

Jitka Miková se podílí na organizaci festivalů Struny podzimu, JazzFestBrno anebo Pop Messe, všude tam ji taky můžete potkat. Bydlí a pracuje v Brně, v minulosti doprovázela Filharmonii Brno na zahraniční zájezdy a působila jako produkční Moravského podzimu nebo Expozice nové hudby. Prostě v kultuře je jako doma. Kam nás pozve? Pestrá putování!

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?
Mezi půlkou října a začátkem prosince uvádí Struny podzimu osm koncertů v různých pražských sálech, hraje se mix žánrů, které mě baví. Nová hudba, klasika, jazz, zvláštnosti.

Nemůžu se dočkat Saula Williamse a Kae Tempest. Vystoupí 2. listopadu na jednom večeru v La Fabrika, z mého pohledu nejpalčivější básníci dneška. Saul Williams je nepřeslechnutelný performer, legenda s mimořádným charismatem, do Prahy přiveze smyčcový Mivos Quartet a ve společném programu mísí naléhavou slam poetry dikci se současnou klasikou. Album Kae Tempest The Book of Traps And Lessons pro mě bylo zjevením, trefilo se mi do nálady během nejtěžšího lockdownu a chodívala jsem křížem krážem po lese s Kae na uších. Něco z The Book of Traps And Lessons budou Kae přednášet i v Praze.

Těším se taky na Tenores di Orosei, kteří 21. listopadu v Divadle X10 uvedou tradiční sardské zpěvy. Už jsem podobný sbor slyšela a byl to zvláštní zážitek, čtyři a cappella zpívající muži v těsném sevření, každý hlas má svou roli a svůj jedinečný výraz a výsledná harmonie se nepodobá ničemu z našich končin.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Kytarista Bill Frisell v triu s basistou Thomasem Morganem a Rudy Roystonem za bicími v brněnském Sono centru. Devadesát minut plynoucí jediná skladba, úsporná, pokorná hudba utkaná z emocí. Mám to štěstí, že se motám kolem muzikantů v backstagi, a proto vím, že klid a nadhled nejsou jenom součástí stage presence, ale že ta radost je kolem nich znát i mimo pódium.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šla podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Líbí se mi všechno, co se děje na JazzFestBrno, jsem zvědavá, jaký line-up bude mít příští rok festival Pop Messe, ale do těch akcí jsem víc nebo míň namočená. V Brně průběžně tuším, co se děje v Kabinetu múz, na Flédě i ve Filharmonii Brno, v Praze se mi aktuálně líbí dramaturgie Underdogs‘, vyjela bych si na Black Country, New Road, kdyby nebylo vyprodáno. Ráda jezdím na OFF Festival do Katovic, příští rok snad už zase bude.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Kromě hudby na nich nic moc nesleduju, nepouštím se do žádných plamenných diskusí, ani se do nich nezačítám. Snažím se držet od sociálních sítí zdravý odstup a nepodívat se hned po probuzení, co je nového. Většinou se podívám… Občas zabíjím čas na instagramu jazzmanů, třeba Robert Glasper, MonoNeon, Dave King nebo Chris Daddy Dave jsou fakt vtipní.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Jsem lajdácký vegetarián, kterého občas přistihnou s řízkem, ale když je trochu času a klidu, ráda chodím v Brně do míst, kde se od masa nic nenabízí, do Die Küche nebo ke Třem Ocáskům. Kancelář máme na Veveří a často si kolem poledního s kolegy dávám těstoviny plus dvě deci chardonnay v bistru Cattani nebo cokoliv s tofu ve Pho-Eden. Na sladkosti chodím do cukrářství Martinák nebo k mamince, ta má taky vždycky čerstvě napečeno.

Info

foto © se souhlasem Jitky Mikové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

10 + 1 = Hana Kotková

redakce 12.06.2022

Trvale usídlená ve Švýcarsku absolvovala celou řadu turné po celém světě po boku Yehudi Menuhina či Alberta Lysyho. Jedenáct oblíbených skladeb Hany Kotkové.

Pořadatelská: Richard Michalik (Hviezdne noci)

redakce 10.06.2022

Richard Michalik je dramaturgem akce, která mění formát a místo vícedenního festivalu nabídne jednodenní přehlídku. Slikback nebo Ziúr v třináctitisícovém městečku? Panečku!

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce 06.06.2022

David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě. Sunbrella už brzo na festivalu Metronome Prague. Melancholic love.

Tak daleko, tak blízko: Maja Milner (Makthaverskan)

redakce 02.06.2022

Makthaverskan po letech vydali nové album För Allting, nabízející 60s jangle i melancholický darkgaze. A my jsme oslovili zpěvačku Maju Milner, aby vyhlédla ze svého okna a řekla nám...

10 + 1 = Sean Nicholas Savage

redakce 30.05.2022

... a jeho výběr oblíbených písniček je neméně pestrý a působivý, stejně jako komentáře k nim. Dobrý poslech, uvidíme se na Smíchově!

Kam na rajz s Dominikou Prokopovou

redakce 27.05.2022

Dominiku Prokopovou si můžete pamatovat coby někdejší příležitostnou dopisovatelku Full Moonu z divadelních sálů, a tak není náhodou, že od roku 2015 je také ředitelkou Festivalu Habrovka.

Radio FMz: Marina Herlop, Rina Sawayama i nová Santigold

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 25.05.2022

Povznešené pártošky i éterické víly. Nové tracky z posledních dní opět nabízí dámskou volenku, vybírejte.

Tak daleko, tak blízko: David Pomahač

redakce 23.05.2022

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista v dubnu vydal u Minority Records druhou sólovku Neviditelný, kterou pokřtí v pražském Café V lese.

Radio FMz: Dámská jízda s Shygirl, Klarou Wodehn a Tank and the Bangas

Kateřina Cumin, Zuzana Malá, Maria Pyatkina 18.05.2022

Vybírejte z nových tracků, tentokrát je to dámská jízda.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace