Články / Seriály

Preview: Rewire 2023

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá | Články / Seriály | 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel holandského festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Nabídka je ale široká a těšit se lze i na světové premiéry a vystoupení překračující leckterou myslitelnou hranici. Rewire proběhne v Haagu od 6. do 9. dubna, vřele doporučujeme.

ALTO ARC
Na papíře to zní minimálně nepravděpodobně, naživo dává ale produkce Alto Arc naprostý smysl. Superskupinu totiž tvoří frontman Deafheaven George Clarke, hyperpopový producent Danny L Harle, Trayer Tryon z Hundred Waters a maskérka Isamaya Ffrench a společnou inspiraci nachází napříč operou, metalem a dekonstruovanou elektronikou. Debutové album Alto hraničí s groteskou, éterický vokál Ffrench střídá pokřivené chrčení Clarkea a podtrhuje jej Harle/Tryonova produkce. Děsivá krása Alto Arc zažije na Rewire premiéru.


ELVIN BRANDHI
Nebojácná experimentátorka Elvin Brandhi představí nový materiál ve společném vystoupení s egyptskou producentkou Nadah El Shazly. Poznávacím znamením improvizátorky a hudebnice se staly abnormální beaty z terénních nahrávek, pásků, vinylů, nástrojů a hlasu. Během živých vystoupení je pak zvuk i její hlas deformován v reálném čase.


GRAND RIVER
Tvorba Grand River je ovlivněná minimalistickými skladateli i ambientní hudbou a zahrnuje širokou škálu současných kompozičních a produkčních technik. Její třetí album All Above, které vyšlo v únoru u Editions Mego, navíc pracuje s celou škálou nástrojů - včetně hlasů, smyčců, varhan, kytar a syntezátorů -, soustředěných kolem klavíru. Během festivalu představí složitou instrumentaci aktuálního alba jako zbrusu novou živou show se světelným designem Marca Ciceriho a s pianistou Andertem Tysmou.


HATIS NOIT
Původem japonská hudebnice došla v šestnácti letech během treku do Buddhova rodiště v Nepálu k tomu, že zpěv je jejím posláním. Setkání s tamní mniškou, která sama zpívala buddhistické zpěvy, ji dojalo tak intenzivně, že si uvědomila niternou sílu lidského hlasu: prvotního a instinktivního nástroje, který nás spojuje se samotnou podstatou lidstva, přírody a vesmíru. Dnes se vokální umělkyně inspiruje širokou škálou vlivů, od klasické japonské hudby gagaku, operních stylů, bulharského a gregoriánského zpěvu až po avantgardní vokalistky, jako jsou Meredith Monk a Holly Herndon.


KELELA
Máte rádi dobrodružný pop? Kelela se vždy hodila jak na klubové akce, tak na intimní domácí poslech a její úspěšné letošní album Raven to jen potvrzuje. V duelu k Desce měsíce v magazínu Full Moon to Karel Veselý uvádí jasně: „Černá queer kultura, v níž se zrodila moderní taneční hudba, si na Raven jde vzít zpět svůj výsadní prostor. Klub jako safespace pro lidi, kteří mají pocit, že nikam jinam nepatří.“ Hudba chytlavá, angažovaná a chytrá, vzácný průsečík. Kelelino živé vystoupení bude bezpochyby emocionálně nabitým zážitkem.


LUCINDA CHUA
Londýnská umělkyně absolvovala jako zkušená violoncellistka turné v živé kapele Stars of The Lid a s FKA twigs a poté vydala dvě EP Antidotes 1 a 2 jako zpěvačka, producentka a skladatelka. Debutové album Yian vychází co nevidět u 4AD a má být meditací o identitě, lásce, smutku a osobním růstu. V hluboce introspektivních písních se mísí smyčce, jemné klávesy a intimní vokály.


RACHIKA NAYAR
Brooklynská skladatelka si bere všeobjímající zážitek z rituálního tance a noří se s kytarou do mlhavých ambientních krajin. Její opěvované loňské album Heaven Come Crashing nachází způsoby, jak obsáhnout vzrušení skladištního raveu s napumpovanými amen breaky a dunivými elektronickými breakdowny. Je to hudba, která naživo, v oblaku kouře, umožňuje naprosté ponoření.


SARAHSSON
Vystoupení Sarahsson mají něco do sebe. Spojením klasické hudby s metalem, experimentální elektronikou a hardcorem vytváří bristolská skladatelka, producentka, performerka a DJka osobitý zvukový svět, v němž se zabývá tématy jako queer, identita, historie a sounáležitost. Svůj jedinečný přístup prokázala i na debutovém albu The Horgenaith, na kterém snoubí svůj cit pro melodii s dramatickým vyprávěním. Intenzivní a bezprostřední je i živé provedení, niterný zážitek, který odmítá kategorizaci a který je třeba zažít.


UPSAMMY & JONATHAN CASTRO
Nizozemská DJka a producentka Thessa Torsing, známá jako upsammy, vytváří zasněné, abstraktní taneční skladby, které plynule přecházejí mezi styly jako electro, techno a IDM. Umělkyně z Amsterdamu se objevila koncem roku 2010 a získala si uznání za své odvážné DJské sety, které se pohybují v širokém rozmezí BPM a klouzavé, prostorové produkce inspirované přírodou a science fiction. Po několika EP vydala v roce 2020 debut Zoom. Na festivale doplní její světovou premiéru audiovizuální show Germ in a Population of Building grafický designér a multidisciplinární umělec Jonathan Castro Alejos.


Info

Rewire
6.–⁠9. 4. 2023 Haag, Nizozemí
web festivalu

foto © Justin French

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Tak daleko, tak blízko: Eydís Evensen

redakce 29.02.2024

Krátký pohled s klavíristkou z Islandu před jejím pražským koncertem v Paláci Akropolis.

Ment 2024: To nejlepší

redakce 26.02.2024

Lublaňský festival završil první dekádu existence vskutku spektakulárně, čtyři dny hudby, přednášek a dalších setkání přinesly plno emocí, zážitků a příběhů.

10+1 = Will Samson

redakce 20.02.2024

Jemný ambient Willa Samsona doplní dvojici Loscil & Lawrence English na zahajovacím večeru jedenáctého ročníku přehlídky Spectaculare.

Preview: Ment 2024

redakce 15.02.2024

Tradiční preview dala dohromady čtveřice redaktorů, která nás tam bude zastupovat, obsáhlejší report čekejte v jednom z následujících čísel magazínu.

Vstupní prohlídka: Personal Trainer

redakce 08.02.2024

Amsterdamská indierocková formace Personal Trainer kolem frontmana Willema Smita, která se v prosinci upsala labelu Bella Union, se po fluidním období ustálila na sedmi členech a takto se prezentuje i…

Nejlepší texty Full Moonu 2023

redakce 01.02.2024

Rozhovory s Fever Ray, Fvck_Kvlt a Benjaminem Clementinem, zamyšlení se nad raggaetonem a dalšími tématy v tom nejlepším, co jsme sklidili ve Full Moonu za minulý rok.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Od okraje k emancipaci

Julia Pátá 01.02.2024

Značná část úspěchu empowermentu ale spočívá i na našich bedrech a tom, jak kriticky budeme přistupovat k formování našeho individuálního pohledu na hudbu a kulturu obecně.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Bez hlavy a srdce (Merlin Sheldrake)

Štěpán Šanda 31.01.2024

Máme hlavy a srdce. Když vám useknu hlavu nebo nějak zastavím srdce, zemřete. Houby nic takového nemají, proto nám mohou ukázat cesty, jak se různě organizovat..., říká Sheldrake.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Kto sa bojí Elizabeth Grant? (Lana Del Rey)

Paulína Janičíková 30.01.2024

Lana Del Rey vychovala novú generáciu milovníkov hudby a textárov, ktorých sila a krása spočíva v zraniteľnosti a melanchólii.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace