Články / Seriály

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su, Julie Ježková | Články / Seriály | 16.06.2021

Redakce loví mezi novými singly a tentokrát sází na jistotu. Můžeme se dohadovat, jestli bude nová deska Lorde a Marka Lanegana dobrá nebo ještě lepší, ale průšvih to nebude. A je to ho více, přijela k nám pouť. Připoutejte se, vyrážíme.

Dark Mark vs. Skeleton Joe – Skeleton Joe Manifesto
Mark Lanegan je pojem, kategorie sama pro sebe. Přesto jsme nad jeho posledními alby tak trochu kroutili hlavou, styl to má, ten hlas tam pořád je, ale přece jen jako by tomu něco chybělo. O to výživnější jsou jeho kolaborace, v živé paměti zůstává účast na loňském albu Hey Colossus nebo vynikající kolekce Downdwelling, na níž se spojil s Alessiem Nataliziou, italským producentem usazeným v Londýně, vystupujícím coby Not Wawing. Nový projekt Dark Mark vs. Skeleton Joe je zase s jiným kumpánem, za kostěje tu je Joe Cardamone (dříve např. Icarus Line). Celá deska prý příští rok, ale podle dvou čerstvě zveřejněných tracků máme jasno. Rovné beaty, synťáky, kytary a blues, temná strana slunné Kalifornie. Jak říká Su tady u stolu za mnou - zní to jako nový film Tima Burtona.


Lorde – Solar power
Málokterá popová hvězda má na internetu tak loajální fanoušky jako Lorde. Populární twitterový účet Did Lorde release new album today neúnavně informuje o tom, co se okolo zpěvačky děje. Desítky instagramových účtů repostují do několika vteřin každou její fotku, kterou jednou za uherák přidají na sítě kamarádi. A práce je to náročná. Čtyřiadvacetiletá Novozélanďanka okolo sebe totiž nechala v posledních letech všechen ryk úplně utichnout. S o to větší pompou se vrátila se singlem Solar Power, který poutá na stejnojmenné album. A oslavuje sílu přírody. Fanoušci jsou dojatí. Kritici rýpou do producenta Jacka Antonoffa za to, že se tracky jeho spolupracovnic podobají čím dál víc. "Jack Antonoff je Ikea hudebních producentů," psalo se na Twitteru. Čekání na zbytek desky je teď ještě o něco napínavější. Padne kult Lorde? Posílí královna úzkostlivých mileniálů pozice? Uvidíme.


Megan Thee Stallion – Thot Shit
„Proč sis vzala minisukni? Aby ti zpod ní koukaly puntíkaté kalhotky?” vybalil na mě jeden gentleman při víkendové procházce. Machista a jeho tah koněm – odsoudit a zároveň zneužít. Postarší senátor v novém klipu Megan Thee Stallion se zase baví tím, že píše káravé komentáře k rapperčiným videím na YouTube, u kterých pojídá sýrové křupky a masturbuje. Karma vrací úder: jeho oblíbené twerkující zadky ho začnou pronásledovat úplně všude – jsou s ním v supermarketu, v restauraci, dokonce i v koupelně. Klip Thot Shit letošní držitelky tří cen Grammy humorně útočí na pokrytecké moralisty, kteří přiživují stereotypy omezující svobodu ženského těla. Stallion stojí na stráži: „I walk around the house butt-naked and I stop at every mirror just to stare at my own posterior.” Proč ne?


Midnight Chíc – Lost Cause
Song Lost Cause jsou připomínkou toho, že „Rockʼn’roll can never die”, jak jednou řekl Neil Young, a Midnight Chíc se snaží tenhle otřepaný, ale v zásadě pravdivý výrok dokázat všem fanouškům Joan Jett nebo The New York Dolls. Midnight Chíc je čtyřčlenná glamrocková kapela z Newcastlu, která vyvažuje sedmdesátkovou klasiku současnou britskou indie scénou – make up a chlapi v šatech jsou přece jen zpátky v módě. Jejich debutový single Lost Cause je ztělesněním frustrace, kterou si kapela prošla za posledních pár let, komicky až díky lockdownu si frontman Timmy uvědomil, že sám ještě není ztracený případ. Lost Cause tak melancholicky připomíná klišé jedné hudební éry, která už potřebovala oprášit.


Space Afrika – B£E feat. Blackhaine
Manchesterské duo Space Afrika se do širšího povědomí dostalo loňským albem hybtwibt? (Have You Been Through What I’ve Been Through?). Field recordings z protestů Black Lives Matter zasadili na pozadí ambientního dubu a Bandcamp je označil za jednu z nejlepších žánrových nahrávek roku. Z nového singlu k chystanému albu Honest Labour s featem rappera Blackhaine jsou slyšet temné uličky a zkušenosti ze špatných čtvrtí, říznou flow zlehčují jemné smyčce. Nová nahrávka slibuje nevšední syntézu atmosférického techna i neklidného ambientu, tematicky se do ní tentokrát promítnou především dlouhé noci v průběhu lockdownu a myšlenky na nejistou budoucnost. Space Afrika zvou k introspekci, posaďte se.


Yves Tumor – Jackie
Když se objevila skvělá loňská deska Heaven to a Tortured Mind, už otvírák Gospel for a New Century nenechal nikoho na pochybách, že tohle bude tak trochu jiný gospel. Postpunkové figury a hypnapop až deanbluntovské manýry prosvětlovaly poněkud zvráceně obstarožní kytary. A nový song Jackie jako by chtěl říct, že po osmdesátkách dojde i na defloraci další dekády. Kytara coby žezlo i zbraň bohyně v klipu, který má na svědomí Actual Objects, je více než symbolická, ale ještě jsme opatrní uvažovat o glamrocku. Vládne kombinace zlověstného a pompézního, a to máme na Tumor rádi, n’est-ce pas? Čili do smíchu nám není, tohle bude spíš makabrální tanec, než přijela k nám (rocková) pouť.


Info

foto © Actual Objects

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace