Články / Seriály

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su, Julie Ježková | Články / Seriály | 16.06.2021

Redakce loví mezi novými singly a tentokrát sází na jistotu. Můžeme se dohadovat, jestli bude nová deska Lorde a Marka Lanegana dobrá nebo ještě lepší, ale průšvih to nebude. A je to ho více, přijela k nám pouť. Připoutejte se, vyrážíme.

Dark Mark vs. Skeleton Joe – Skeleton Joe Manifesto
Mark Lanegan je pojem, kategorie sama pro sebe. Přesto jsme nad jeho posledními alby tak trochu kroutili hlavou, styl to má, ten hlas tam pořád je, ale přece jen jako by tomu něco chybělo. O to výživnější jsou jeho kolaborace, v živé paměti zůstává účast na loňském albu Hey Colossus nebo vynikající kolekce Downdwelling, na níž se spojil s Alessiem Nataliziou, italským producentem usazeným v Londýně, vystupujícím coby Not Wawing. Nový projekt Dark Mark vs. Skeleton Joe je zase s jiným kumpánem, za kostěje tu je Joe Cardamone (dříve např. Icarus Line). Celá deska prý příští rok, ale podle dvou čerstvě zveřejněných tracků máme jasno. Rovné beaty, synťáky, kytary a blues, temná strana slunné Kalifornie. Jak říká Su tady u stolu za mnou - zní to jako nový film Tima Burtona.


Lorde – Solar power
Málokterá popová hvězda má na internetu tak loajální fanoušky jako Lorde. Populární twitterový účet Did Lorde release new album today neúnavně informuje o tom, co se okolo zpěvačky děje. Desítky instagramových účtů repostují do několika vteřin každou její fotku, kterou jednou za uherák přidají na sítě kamarádi. A práce je to náročná. Čtyřiadvacetiletá Novozélanďanka okolo sebe totiž nechala v posledních letech všechen ryk úplně utichnout. S o to větší pompou se vrátila se singlem Solar Power, který poutá na stejnojmenné album. A oslavuje sílu přírody. Fanoušci jsou dojatí. Kritici rýpou do producenta Jacka Antonoffa za to, že se tracky jeho spolupracovnic podobají čím dál víc. "Jack Antonoff je Ikea hudebních producentů," psalo se na Twitteru. Čekání na zbytek desky je teď ještě o něco napínavější. Padne kult Lorde? Posílí královna úzkostlivých mileniálů pozice? Uvidíme.


Megan Thee Stallion – Thot Shit
„Proč sis vzala minisukni? Aby ti zpod ní koukaly puntíkaté kalhotky?” vybalil na mě jeden gentleman při víkendové procházce. Machista a jeho tah koněm – odsoudit a zároveň zneužít. Postarší senátor v novém klipu Megan Thee Stallion se zase baví tím, že píše káravé komentáře k rapperčiným videím na YouTube, u kterých pojídá sýrové křupky a masturbuje. Karma vrací úder: jeho oblíbené twerkující zadky ho začnou pronásledovat úplně všude – jsou s ním v supermarketu, v restauraci, dokonce i v koupelně. Klip Thot Shit letošní držitelky tří cen Grammy humorně útočí na pokrytecké moralisty, kteří přiživují stereotypy omezující svobodu ženského těla. Stallion stojí na stráži: „I walk around the house butt-naked and I stop at every mirror just to stare at my own posterior.” Proč ne?


Midnight Chíc – Lost Cause
Song Lost Cause jsou připomínkou toho, že „Rockʼn’roll can never die”, jak jednou řekl Neil Young, a Midnight Chíc se snaží tenhle otřepaný, ale v zásadě pravdivý výrok dokázat všem fanouškům Joan Jett nebo The New York Dolls. Midnight Chíc je čtyřčlenná glamrocková kapela z Newcastlu, která vyvažuje sedmdesátkovou klasiku současnou britskou indie scénou – make up a chlapi v šatech jsou přece jen zpátky v módě. Jejich debutový single Lost Cause je ztělesněním frustrace, kterou si kapela prošla za posledních pár let, komicky až díky lockdownu si frontman Timmy uvědomil, že sám ještě není ztracený případ. Lost Cause tak melancholicky připomíná klišé jedné hudební éry, která už potřebovala oprášit.


Space Afrika – B£E feat. Blackhaine
Manchesterské duo Space Afrika se do širšího povědomí dostalo loňským albem hybtwibt? (Have You Been Through What I’ve Been Through?). Field recordings z protestů Black Lives Matter zasadili na pozadí ambientního dubu a Bandcamp je označil za jednu z nejlepších žánrových nahrávek roku. Z nového singlu k chystanému albu Honest Labour s featem rappera Blackhaine jsou slyšet temné uličky a zkušenosti ze špatných čtvrtí, říznou flow zlehčují jemné smyčce. Nová nahrávka slibuje nevšední syntézu atmosférického techna i neklidného ambientu, tematicky se do ní tentokrát promítnou především dlouhé noci v průběhu lockdownu a myšlenky na nejistou budoucnost. Space Afrika zvou k introspekci, posaďte se.


Yves Tumor – Jackie
Když se objevila skvělá loňská deska Heaven to a Tortured Mind, už otvírák Gospel for a New Century nenechal nikoho na pochybách, že tohle bude tak trochu jiný gospel. Postpunkové figury a hypnapop až deanbluntovské manýry prosvětlovaly poněkud zvráceně obstarožní kytary. A nový song Jackie jako by chtěl říct, že po osmdesátkách dojde i na defloraci další dekády. Kytara coby žezlo i zbraň bohyně v klipu, který má na svědomí Actual Objects, je více než symbolická, ale ještě jsme opatrní uvažovat o glamrocku. Vládne kombinace zlověstného a pompézního, a to máme na Tumor rádi, n’est-ce pas? Čili do smíchu nám není, tohle bude spíš makabrální tanec, než přijela k nám (rocková) pouť.


Info

foto © Actual Objects

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Ichiko Aoba

redakce 23.10.2021

Ichiko Aoba napsala své oceňované album jako soundtrack k fiktivnímu filmu. A jak je vidět, filmový doprovod je její oblíbenou hudební inspirací

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 20.10.2021

Opět hledáme nejzajímavější tracky z uplynulého týdne, zlomená srdce, kam se podíváš.

Pořadatelská: Pavel Zelinka (Sanctuary.cz)

redakce 19.10.2021

Od začátku tisíciletí nárazově pomáhal s organizací koncertů, teď stojí za akcemi komunity kolem Sanctuary.cz, soustředěného na gotickou scénu nejen u nás.

Vstupní prohlídka: Skaraz

redakce 18.10.2021

O co jde česko-ukrajinsko-argentinské trojici? Vypimpená koncertní backstage to není.

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

redakce 17.10.2021

Bubeník skupiny The Gluts, Bruno Bassi, se s námi podělil o jedenáctku písniček, které ho formovaly. Jak se to na něm projevilo, se můžete přesvědčit za pár dní v pražském…

God and Eve: Tak to pusť…

redakce 15.10.2021

Co říká Boh Vajec na novinku od Die Mannschaft? A který track vás donutí myslet na obřízku?

Track týdne: NOUS, Laraaji, Arji OceAnanda - Giving Praise

Jarmo Diehl 13.10.2021

Kruh je nekonečný? V podání Christophera Bona a jeho spolupracovníků (Thor Harris, Greg Fox ad.) určitě. Všední rituály a nevšední zážitky.

Vstupní prohlídka: Kolektivní Halucinace

redakce 11.10.2021

Kolektivní Halucinaci baví písně od minnesengrů Krále Václava II. až po Lennona a McCartneyho, Dylana, Janotu, Typlta nebo Lyrika a Beneho.

Vstupní prohlídka: The Sidewaves

redakce 27.09.2021

Na internetech se toho o nich příliš nedočtete, tak jsme šli přímo ke zdroji. Indiepopoví The Sidewaves.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace