Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 16.01.2021

„Five thousand capacity...“ rapuje 4. března o narvaných halách v pražské Malé sportovní Stormzy a týden nato padá v Česku rozhodnutí o zrušení všech živých akcí až do odvolání. Nejen na tento moment v redakci vzpomínáme, ale také na proběhlý festival Eurosonic a na několik menších akcí, z nichž by se některé, nebýt pandemie, nikdy nekonaly. Nezvyklé podmínky daly za vznik mimo jiné festivalu Moody Moon Noize, který vznikl v koprodukci Full Moonu a promotérských skupin Mood a Heartnoize Promotion a readakce ho ve svých vzpomínkách zmiňuje často. Z dalších slavností to jsou pak festivaly Hviezdné noci Bytča, Jednota Kalvárie a Okolojeles. Všechno zlé je k něčemu... znáte to.


Akana
Nebýt dvou festivalů, které se podařilo vmáčknout mezi oba lockdowny, neměl bych pomalu z čeho vybírat. Z programu Respect Festivalu ale čerpám každoročně. Letos vítězí plnokrevná středomořská melanž italských Lalala Napoli a výlet po stopách Marka Pola s afghánskou zpěvačkou Elahou Soroor. Třetího kandidáta zajistil festival Krásný ztráty live ve Všeticích (kouzelný areál!) v podobě nabušeného a zpoceného setu Nauzea Orchestra.

Lucia Banáková
Jednota Kalvária, Úštěk by Svata Jednota.

Jakub Béreš
Oklou, Eurosonic Noorderslag, Groningen
V hektickém shonu velkého festivalu byl její set v poloprázdném tanečním klubu jako zjevení. Už dlouho jsem nebyl tak napjatý jako u setu Oklou.

The Murder Capital, Underdogs', Praha
Když všechno klapne, jak má. Normálně bych zde nezmiňoval koncerty, na kterých jsem se nějak podílel, ale protože šlo o kolaboraci dvou promotérských subjeků, tak je to snad ok. Je super vidět podobné spolupráce a doufám, že to byl teprve začátek, a i další promotéři půjdou podobnou cestou vstříc nejistým bookingům.

Jacques Greene, MeetFactory, Praha
Temný rave uprostřed týdne, na který jsem šel jenom proto, že jsem náhodou vyhrál vstupenku. Set Greena mě nadchl už několik let zpátky na Lunchmeatu, ale v rámci vlastní headline show měl vetší prostor, aby odhalil krásu svých klaustrofobních tracků.


Sabina Coufalová
Stormzy, Výstaviště, Praha
Královská podívaná. Můj poslední koncert před jarním lockdownem.

Nadja na Jednota Kalvárii, Úštěk
Stage na vrcholu poutního místa mezi dvěma kapličkami. Čerstvě po setmění. Hluk. Magie. Nebo dar shůry. ,,Už nebudu poslouchat nikdy nic jinýho než metal.“

Do Shaska!, dvorek MeetFactory, Praha
Spíš než koncert to byl okultní obřad v kápích a s projekcemi, které by žádné dítě nemělo vidět. K tomu výhled na dálnici a pověšené auto. Radši jsem si pak zapálila palo santo.

Bonus: litanie za všechny neuskutečněné.

David Čajčík
Post Malone x Nirvana tributelive stream
Za nejlepší set Nirvany od posledního setu Nirvany a taky za nejlepší live stream roku.

Do Shaska!, Transforma, Tábor
Za nejlepší koncert roku, stále nechápu.

Fvlcrvm, Hviezdné Noci, Bytča
Za nejlepší párty roku a za rework Spice Girls.

František Formánek
Sun Wu Kung
Rodinná atmosféra na hostovickém statku, eklektický výběr vystupujících (od jazzcoru přes emo až po glitch), psychedelické autorské čtení Tomáše Přidala, improvizovaný filmový kvíz u baru a vyhlášení krále Sun Wu Kungu s přípitkem z prochozené lodičky. Sun Wu Kung měl všechno, co na festivalu potřebuješ.

Max Friedrich
Powerplant, Old Blue Last, Londýn
Propocený synthpunk v centru Londýna v absolutním nevědomí, že se svět za dva dny zastaví. Během cesty domů mě něco intenzivně tlačilo do boty – měl jsem v ní na šikmo zaražený osmicentimetrový střep od rozbitého půllitru. Na nic jsem v létě nevzpomínal víc.


Lukáš Grygar
Ha ha.

Bára Jurašková
Fajfr Štýl, Vrbno pod Pradědem
Pro mě jednoznačně highlight festivalové sezóny, jestli se to tak dá letos nazvat. Od programu, který ani chvilku nenudil, přes komorní a komfortní atmosféru po funkční organizaci.

Uprostřed, Brno
Nikdy předtím jsem netrávila léto v Brně, nemůžu tedy srovnávat s minulými ročníky, po jarní pauze byl ale Uprostřed festival, který by potřebovalo každé město a já určitě. Nacházet koncerty náhodně rozházené po městě, to se musí líbit každému.

Evil Medvěd + Keya, Lunchmeat, Praha
Vystoupení. Všechna bolest světa se snesla na jedno malé podium, ještě teď mám husí kůži.

Barbora Kadlíčková
Janáček Brno
I přes turbulentní změny v nařízeních a zásahy covidu do uměleckých souborů se podařilo uskutečnit podstatnou část programu festivalu. Obrovské uznání patří organizačnímu týmu i umělcům, jejichž nasazení a pohotovost byla posluchači hluboce oceněna. Za zmínku stojí (nejen) koncert operního orchestru Národního divadla Brno, na jehož konci zazněla závěrečná scéna ze Smetanovy opery Libuše – dle vládního nařízení bez zpěvu. Recitace textu v podání pěvkyně Lucie Hájkové a sboru i tak měla jedinečně působivý a povzbudivý účinek. Český národ neskoná!

Jakub Koumar
Hackedepiccciotto, Kaštan, Praha
Alexander Hacke se svou ženou Danielle de Picciotto pro svoje koncerty nepotřebují takřka nic. Mohutné rytmy se dají zahrát na jediný buben a komunikovat mezi sebou lze i jen díky nenápadnému pomrkávání a úsměvy, svítit se dá tak, že se nezhasne v sále. A přitom byl jejich koncert v Kaštanu vlastně dokonalý. Oba bedlivě hlídali kontrasty úderů do bubnu a kroutících se exotických zvuků, zpěvu a ruchových ploch, magických harmonií i překrývajících se disonantních vrstev. Díky tomuto mistrovství nezáleželo na tom, jak obyčejně to vlastně v klubu vypadá. Perfektní koncert vyžaduje především skvělé lidi.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, on-line
Festival se kvůli pandemii konal, i nekonal. Opatření vlády ho pustila pouze do on-line světa, což samozřejmě není festivalové ani trochu. Nicméně přes technologické problémy nutno uznat, že on-line vstupenka na veškeré dokumenty byla skvělá a troufám si tvrdit, že mnoho „návštěvníků“ vidělo ještě více filmů, než pravidelně navštíví v jihlavských kinech. Festival má nad čím přemýšlet, protože pokud zachovají tuto možnost i pro příští roky, můžou pomoci dokumentárnímu filmu snad ještě víc, než jak se jim to dařilo posledních bezmála pětadvacet let.


Martin Kozumplík
Kombinace koronavirové krize se zdravotními problémy mi letos zabránila v tom, abych mohl považovat jakýkoliv letošní koncert za výjimečný zážitek.

Davo Krstič
Dvojkoncert Vladimíra Mišíka a Michala Prokopa, Letní kino, Hradec Králové
V roce 2020 jsem navštívil jediný koncert, ale ten byl pro mě natolik zásadní, že ho sem přidám. Na on-line koncerty jsem se nekoukal.

Richard Kutěj
Vanessa, Tři opice, Vsetín
Příjemný den ve Vsetíně s kámoši a večerní společenský večírek v pohodovém klubu s dalšími příjemnými lidmi a muzikou.

Aneta Martínková
Moody Moon Noize
Neasi omg.

Jiří V. Matýsek
JoseOff
„Velký“ Brutal Assault nemohl letos proběhnout, organizátoři se ale nevzdali a v rámci možností přišli se zajímavě obsazenou náhradní akcí. Léto tak bez tvrdých kytar nebylo. Velká poklona za odvahu.

Richard Michalik
Čavalenky, Hviezdné noci, Bytča
Počas roku zredukovanom na lokálnu scénu nemohlo byť nič lepšie ako návrat Čavalenkyho do Bytče! Drsné a autentické ako vždy.

Veronika Miksová
Moody Moon Noize, Mariánské Lázně

Křest osady Zlatý Zbuch, České Budějovice

Viktor Palák
Stormzy, Výstaviště, Praha
Velký koncert, i kdyby to nebyl ten poslední, který jsem viděl před pandemickou uzavírkou. Kolega Peřina na tom byl mnohem hůř – šel na Yelawolfa (ale určitě to popře). Kudos Lunchmeatu anebo festivalu Okolojeles.


Michal Pařízek
Lankum – Nieuwe Kerk, Eurosonic Noorderslag, Groningen
Při The Livelong Day jsem prostál u okna letos na jaře spoustu večerů, do velké míry za to může právě koncert v Groningenu. Nieuwe Kerk se málem vznesl.

Ment, Lublaň
Ment je láska od prvního setkání, letos to bylo vyloženě nádherné. Inturist, Black Country, New Road, Market, Wooden Whales, Lalalar, Gnoomes a tak dále. Metelkova. Burek. Jala Jala. Vždyť to znáte. Už se těšíme na příště.

Moody Moon Noize, Mariánské Lázně
Všechno už bylo řečeno. Letos si to zopakujeme. Respektive to bude ještě lepší.

Michaela Peštová
Moody Moon Noize, Mariánské Lázně
Festival v Mariánských Lázních s přátelskou atmosférou, skvělým line-upem, slunce. Nezapomenutelné.

Okolojeles
Odhodlání, svoboda, underground, les.

Adéla Poláková
Oakfest
Maraton hudby Brno – koncept živého hraní po městě, stage na místech, kde se běžně nehraje, pokojíčky Kateřiny Šedé - super koncept, který zaujme a oživí letní město.

Boskovice Palouk

Dominik Polívka
Jeff Rosenstock – Live from the Gardenlive stream

Virtuální festival Lost Horizonlive stream

Maria Pyatkina
Moody Moon Noize, Mariánské Lázně
Pokud pominu taneční festivaly, tak rozhodně Moody Moon Noize vol. 1. Byl to festival, který mě vyvedl z omylu, že v česk(oslovensk)ém undergroundu neexistují výrazné kapely. Pestrý a kvalitní lineup, krásné prostředí kolonády, příjemná společnost. Víc takových festivalů – víc lásky na světě.

Libor Staněk
Živá vila
Vím, že se nemá chlubit cizím peřím, ale já letos skoro žádný nestihl!

Su
Severní nástupiště a Walden na festivale Okolojeles, Nárameč
Fvlcrvm, Hviezdné noci, Bytča
Nadja a Islaja na Jednota Kalvárii, Úštěk
A všechny festivaly, na kterých se neobejdete bez stažení aplikace Mapy.cz a dobré družiny.


Michaela Susedíková
Zázrakem bylo každé kytarové hřmění naživo, takže nemůžu objektivně hodnotit. Mezi příjemné zážitky řadím také akce Genot Centre a vystoupení Tomáše Knoflíčka.

Jakub Šíma
Jednota Kalvárie, Úštěk
Epické, organizačně sebevražedné. Vzpomínky zůstanou.

Moody Moon Noize, Mariánské Lázně
Opojné jsou chvíle, kdy se člověk propadá lehkostí života.

Run the Jewels – Holy Calamavotelive stream
Streaming koncertů je nutné zlo. Ale takhle by to prosím šlo.

Kristína Valachová
Katarína Máliková – Pohoda_ FM Live, – live stream
V roku, kedy sa koncerty presunuli na internetovú platformu, nejde vyberať inak než najlepší online koncert. I keď sa ich pár sa stihlo konať aj live, vyberať nejlepší z tých streamovaných sa zdá ako nová výzva. Mojím favoritom bol koncert Katky Málikovej z novembra, kedy zahrala naživo s celým ansámblom v Rádiu FM.: bolo vidieť, že aj sama interpretka si zameškané „živé“ hranie neskutočne užíva. Zvuk, energia a Katkino neustále experimentovanie počas živého hrania dokázalo z online prenosu spraviť plnohodnotný zážitok.

Waghiss
Pushteek Fest
Algiers, Lucerna Music Bar, Praha
MC Gey, Kabinet Múz, Brno

Martina Wes
Letos po třech letech poprvé bez King Gizzard & The Lizard Wizard a opět bez Panenských plamenů! I tak toho bylo hodně:
PrahaBoatShow (Don Vito, Lebanon atd.), Praha
Festival Deziluze (Vneumicky & Hošty atd.), Březnice
Fibich fest (Inventa Storca, Strange Fetish, Sekeromlat atd.)
Kurws & Rek v Underdogs´, Praha
Javva & Illegal Illusion, Kaštan, Praha
Cimbálovky na svatbě Matěje a Anežky
Inventa Storca, Café V lese, Praha
Ankramu, Jazz Dock, Praha
Tribe-J, Rock Café, Praha (tančící Berňák!)
Kiss Me Kojak & Laundered Syrup, Kaštan, Praha
Altın Gün, Palác Akropolis, Praha Anton Eger, JazzDock, Praha
Huso, Kaštan, Praha
Hubnutí řízené počítačem, Pardubice
Madebythefire a Snackthief, Underdogsʼ, Praha Koonda Holaa, (A)void, Praha
Gorale originale Pardubicensis, před Klubovnou, Praha
Przepych, Underdogsʼ, Praha
Velo, Kaštan, Praha
Bambulkyne dobrodružstvá, Underdogsʼ, Praha
Concept Art Orchestra, JazzDock, PrahaNatálie Zehnalová
Streamovaným koncertům jsem zatím na chuť nepřišla, a naopak jsem si celkem vychutnala pauzu od koncertního kolotoče. Zážitkem roku pro nedostatek konkurence zůstávají únoroví The Strokes, však taky hráli skvěle, ale v paměti mi bohužel utkvěli také fanoušci, kteří místo poslouchat kapelu přišli pořvávat kytarové rify.

Info

foto © Tyn Týna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace