Články / Seriály

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2022

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2022

redakce | Články / Seriály | 12.01.2023

Objevy roku? Tahle kategorie patří tradičně hlavně hledání nových zvuků, roztodivných žánrových kombinací, přesahům i přešlapům. Letos nás bavili třeba Jockstrap, MMNK, Marina Herlop nebo Tokyo Drift, která svou desku vydala těsně před uzavřením našeho hlasování. Počítáme sem ale i objevy osobní, ať už hledáte v životě Calina nebo domácí přístroje.


Akana
Lalalar
Čerstvá akvizice istanbulské scény mísí plíživé i euforické beaty, elektroniku a psychedelické kytary s ozvěnami anatolského rocku. Člověka to omotá, ani neví jak.

Dowdelin
Francouzský spolek přenášející karibský vibe do moderních tanečních souřadnic. Vědomí kořenů i nespoutaná invence, dovádění na pláži i v klubu.

Pelkkä Poutanen
Sólovému projektu Petry Poutanen z finské kapely UTU je každá škatulka malá. Promyšlené a barevné vokály využívající skandinávskou stejně jako dálněvýchodní melodiku se organicky proplétají s hutnou elektronikou i akustickými nástroji, každá skladba přichází s jinou náladou i zvukovým konceptem, a přitom k sobě dokonale pasují.

Srnka
Uhrančivé noise-electro s pikantní příchutí starého androše. Strašidelné, hravé, provokující.

MMNK
Sebejistota, energie, drzost. U domácí kapely oceňuji hlavně přesvědčivý vokál v češtině, protože to je u nových kapel pořád zoufale nedostatkové zboží.

T.G.P.
Garážová písničkařina, která možná není v ničem nová, ale je ryzí, má ráda stejnou měrou melodie i kytarovou špínu a neupíná se na nějaké konkrétní vzory nebo manýry.David Čajčík
Tokyo Drift
Za songwriting.

Two Shell
Za beaty.

Blue Uandi
Za produkci.


Libor Galia
Mor Wen


Barbora Kadlíčková
Cosmo Sheldrake
Jeff Buckley
M83
Mark Rebillet
Lili Refrain


Jakub Koumar
Anna Buttress
Anna Buttress je profesionální hudebnice, žádný zelenáč. Často najímaná baskytaristka si ale na své první sólové desce Activities osahala úplně jiný přístup k práci. Baskytaru míchá se samply, flétnou i klavírem a vzpomíná, jak jí ve Spojených státech chybí rodná Austrálie. A vzpomíná zemitě i smutně. Ale ne tak úplně bez radosti.


Martin Kozumplík
Anna VaverkováDavid Kresta
Lost in Kiev
Atmosférický francouzský postrock.


Veronika Kubanková
Wojciech Rusin
Tomu DJ
De Shuurman


Richard Kutěj
Berlin Manson
Dobře a s nadhledem udělaného dekadentního elektro new vawe punku není nikdy dost a tihle Slováci jsou fakt moc fajn, i vizuály a tak.

Cotije
Ošlehané tváře ostravského rapu spolu v novém projektu a na skvělém albu The Gods Must Be Crazy - které jinak mluví česky – přinášejí klasický i soudobý zvuk, povedené texty a hit za hitem.

Adela Mede
Szabadság je hodně silný albový debut, mix experimentální elektroniky, niterný zpěv, slovensko-maďarské lidové kořeny a dohromady příjemná, klidná síla.Daniel Lukács
Mordloch
Další z vydařených deathmetalových inkarnací na české scéně. Zase trochu jiný pohled na fundamenty staré školy. Maká to dobře: jak naživo, tak na debutu.

It's Everyone Else
Slovinská industriální dvojice je díky vytrvalému koncertování na české půdě docela dobře známá, až s novou deskou však vystřihává výraznější statement. Album Pirouette dává na odiv svéráznou kombinaci triphopových nálad a strojové rytmiky, která si podmaní mnoho posluchačů bez ohledu na jejich žánrová vymezení.

Theriomorph
Zlý finský black metal ctící žánrovou ryzost. Nejvytříbenější hudební magie roku.

mxm
Kabeaushé
omg (obdivně)


Zuzana Malá
DJ Travella
Fireboy DML
Fred again..
lobbyboy&saab900turbo
Wet Leg
+ rýžovar


Jiří V. Matýsek
Steven's
Pro tu razanci, s jakou vlétli na tuzemskou bluesovou scénu a svým lehkonohým přístupem s ní příjemně zamávali. Budu je sledovat i nadále, jsem zvědavý, kam to parta z Karlových Varů dotáhne.


Richard Michalik
Marina Herlop
Komu nesadla tohtoročná Björk, netreba smútiť a skúšať to beznádejne odznova. Máme tu Marinu Herlop!!

Katarina Gryvul
S Katarinou Gryvul som sa stretol vďaka číslu venovanému ukrajinskej scéne a doteraz jej výnimočnosti prepadám.

Naima Bock
Bývalá členka britských Goat Girl so svojim sólo debutom na Sub Pope hneď medzi najlepšími nahrávkami roka. Magický indie-folk prehliadaný viac, ako by sa patrilo.


Veronika Miksová
Julia Reidy – World in World
Nelineární repetice, cyklické figury, rytmy propínající se jako pružné stonky ladoňek, ohledávání neprozkoumaných terénů.

Šimanský Štěpán – Z druhé strany
Úzkostná a soustředěná vychýlenost.

Isaiah Collier and The Chosen Few
Koncert v Jazz Docku a loňská deska Cosmic Transition.


Michal Pařízek
Salto with Love
Adela Mede
Tokyo Drift
LUCI


Julie Pátá
Marina Herlop
Sice se nejedná o úplnou novinku, ale její nová deska Pripyat je experimentální funtime a tancovačka.


Dominik Polívka
Wu-Lu
Morwan
Otoboke Beaver


Adéla Poláková
Jelení Lawyers
To jde člověk zrovna kolem stanu na Besedě a zaslechne vtipný politicko-sarkastický (a ne blbý!) texty, vidí dva týpky s kytarama, baví se a pak zjistí, že jsou to fakt právníci.

Jockstrap
Zajímavé míchání motivů, ostré střihy, chvíli taneční, chvíli trip hop. Dá se poslechnoutcelé album naráz, to není tak častý.Jiří Procházka
Absent in Body (Amenra + Neurosis + Igor Cavalera)
Experi-mentální doom-death s elektronikou, zarylo se do uší i pod kůži.

Že mají Belphegor (The Devils) taky něžná a melancholií prodchnutá srdíčka.


Jiří Přivřel
Hlubina
Koncerty pořádané DIY kolektivem Hlubina mi po celý rok plnily diář. Od jarního Sýčka s Dingem přes letní Sinks s Hothouse až po říjnovou smršť sedmi večerů na různých místech v Olomouci. Pořizuju kalendář na rok 2023.


Maria Pyatkina
Calin


Mariia Smirnová
Calin
Fvck_Kvlt
Tokyo Drift
Full Moon v mém životě.


David Stoklas
MMNK
Blázinec, těžko uchopitelný, ale s naprosto syrovým poselstvím v textech. Těším se, co bude dál.


Jakub Šíma
Pyraboyz
Chytré zmrdství s nadsázkou.

Vratislav Parikráma
H. P. Lovecraft českýho rapu.

PinkPantheress
Hity mimochodem.


Martin Šmíd
Queef Jerky
Skupina youtuberů, co dělaj stupidně chytalovu stupidní hip hop hyperpop hybrid hudbu, strašná zábava.


Filip Švantner
Bleed & Fleshwater
Alebo čo vznikne, keď skrížite hardcore a shoegaze s post-rockom a viete písať skvelé pesničky.


Lucie Tlustošová
Barbora Hora
Příjemná písničkařina.

Ravyn Lenae
Ambiciózní debut, který pohltil scénu kolem FKA twigs, SZA, Solange.


Vaclav Valtr
Alewya
O této líbezné Londýňance etiopského původu ještě uslyšíme. Set, který předvedla na Pop Messe, dává tušit, že se zařadí mezi špičku MCs britských ostrovů.

Nora Třísková
Mat213
Fresh digitální zvuk i témata, který české scéna potřebovala. A taky zábavný a milý koncerty! (Plus Matěj Čech dělá taky seriál Eastfield, kterej je geniální.)

Jockstrap
Anglická dvojice, která letos debutovala a po několika EPčkách nepřestává překvapovat, zkoušet nový věci, žánry i nálady. Hravá a citlivá hudba na adventní procházku, pěkně do sluchátek.

Karel Veselý
Shygirl
On Man
Pyraboyz


Waghiss
Damato
Dÿse
Bolse
Joa Ferfecki - Fragilities EP


Martina Wes
Milan „Angelo“ Novák
Horse Lords
Cassels
Chat Pile
Shht
Immortal Onion
MMNK

Info

foto © Alžběta Drcmánková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Circus Brothers

redakce 29.03.2023

Circus Brothers před nedávnem vydali novou desku Za všim si stojim, kterou pokřtili v Paláci Akropolis. Pojďme si je proklepnout.

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace