Články / Recenze

Držme se za ruce (Marjari)

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková | Články / Recenze | 07.02.2023

Jihočeská písničkářka Marjari alias Martina Činátlová nezastavuje a rok po EP Let’s Ride vydává první album. Na něm jí nově doplňuje i dvoučlenná kapela, která do hry vnáší nové zvuky, než jaké známe ze zpěvaččiny předchozí tvorby.

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy. I přes střídající se nálady jedno zůstává stejné a tím je intimita, čistota a autentičnost. Témata, kterými se na desce zabývá jsou převážně vztahy – k mužům, přátelům, ale i sobě samotné. Marjari popisuje zkušenosti a pocity, které jsou často nepříjemné, až traumatické, hluboká úzkost a zoufalství je cítit v písních In the Middle of the Night nebo Hey Girl. Příkladem takových strachů a zoufalství je zmiňovaný strach žen chodit v noci domu o samotě nebo pocit, že ženská těla jsou k dispozici vždy, všem a všude, bez jakéhokoliv svolení. Jsou to témata, se kterým soucítí nespočet žen a díky hlasu Marjari můžou být vyslyšeny. Ryzost a čistota v hlase a projevu dodává pocit, že existují lidé, kteří poslouchají, prožili si podobné a chtějí pomoci.


Album ovšem nestojí pouze na bolesti. I přes špatné zkušenosti autorka hledá krásy kolem sebe, což se jí daří. Jsou tím například oslavy přátelství, lásky k sobě samé a obyčejné krásy života. I přes traumatizující zkušenosti může být dobře a je potřeba mít naději. Ať už je jakákoliv.

Deska Hey Girl je příjemná, vyzařuje velkou upřímnost, a pokud posluchač nemá potřebu zkoumat texty do hloubky, dalo by se říct, že je na poslech nenáročná a posluchač si u něj odpočine. Pro ty, kteří naopak chtějí autorku a její příběh lépe poznat, se Marjari otevírá a ukazuje nám kus sebe samotné.

Info

Marjari – Hey Girl (vlastní náklad, 2022)
Bandcamp interpretky

foto © David Stejskal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace